Logo Tyfloświat

Zegarek Apple Watch, dostępny w wybranych krajach od 10-ego kwietnia bieżącego roku, na polskim rynku zadebiutuje prawdopodobnie w grudniu. Ponieważ korzystam z produktów tej marki od przeszło dekady oraz z racji mojej pracy w redakcji serwisu MyApple.pl, nie mogłem sobie pozwolić na kilkumiesięczne oczekiwanie na możliwość przetestowania tego urządzenia. W ostatnich miesiącach miałem okazję robić to wielokrotnie, jednak nowy produkt z Cupertino mnie nie przekonał. Chociaż Apple Watch, tak jak pozostałe urządzenia z portfolio tej marki, posiada funkcje ułatwień dostępu dla osób z dysfunkcją wzroku, o czym mogliście się przekonać słuchając jednego z ostatnich wydań Tyflopodcastu, osobiście nie znalazłem dla niego zastosowań. Dodatkowo, zegarek nie przypadł mi do gustu pod względem estetycznym, ponieważ jestem przyzwyczajony do klasycznych, analogowych zegarków, Apple Watch sprawił na mnie wrażenie zabawki.

W przeciwieństwie do iPhone’a i iPada, smartzegarek od Apple nie był pierwszym tego typu urządzeniem na rynku. Choć jego producent w dalszym ciągu nie podał oficjalnej informacji o liczbie sprzedanych sztuk, analitycy szacują ją na 2 do 2,5 miliona w samym tylko pierwszym kwartale od jego debiutu. Przewyższa to trzykrotnie liczbę smartzegarków innych producentów, których sprzedaż w 2014 roku wyniosła w sumie około 720 tysięcy egzemplarzy. Mimo wszystko firmy takie jak m.in. Samsung, LG czy Lenovo/Motorola nie poddają się w wysiłkach, aby bardziej zainteresować klientów także własnymi inteligentnymi zegarkami.

Podczas odbywających się na początku września targów elektroniki użytkowej IFA w Berlinie, odwiedzający mieli okazję zobaczyć wiele debiutujących tam nowych urządzeń tego typu. Większość z nich działała w oparciu o zmodyfikowany na potrzeby urządzeń wearable system firmy Google pod nazwą Android Wear.

Korzystanie z Apple Watcha zarezerwowane jest wyłącznie dla posiadaczy iPhone’ów, z którymi te zegarki są zsynchronizowane, dlatego osoby używające smartfonów z Androidem nie mogą z niego korzystać. Do niedawna także użytkownicy systemu iOS znajdowali się w podobnej sytuacji, gdyż posiadając smartfona firmy z Cupertino, nie mogli oni sparować go ze smartzegarkiem działającym pod kontrolą Android Wear. Na szczęście 31-ego sierpnia na oficjalnym blogu Androida, firma Google poinformowała o dodaniu wsparcia dla zegarków z Android Wear dla platformy iOS. Użytkownicy iPhone’ów muszą tylko zainstalować aplikację Android Wear dostępną w App Store i sparować smartwatcha ze swoim urządzeniem mobilnym. Aplikacja działa obecnie z zegarkiem LG Watch Urbane oraz zapewnia wsparcie dla wszystkich nowych zegarków z Android Wear. Użytkownicy iPhone’ów mają teraz wybór. Jak się okazuje, także ci z dysfunkcją wzroku.

Jeszcze do niedawna smartzegarki z systemem firmy Google nie oferowały funkcji ułatwień dostępu, dlatego z tym większą ochotą osoby niewidome i słabowidzące sięgnęły po Apple Watcha. Nie bez znaczenia jest również to, że w przeważającej części korzystają one z iPhone’ów, a te, jak wspomniałem, nie współpracowały dotychczas z Android Wear. Producenci urządzeń opartych o tę platformę oraz dostarczająca ją firma Google, w obliczu dokonującej się właściwie na naszych oczach monopolizacji rynku smartzegarków przez firmę Apple, decydują się na wprowadzanie zmian, a niektóre z nich dotyczą osób z dysfunkcją wzroku.

Google wraz z aktualizacją systemu operacyjnego Android Wear do wersji 5.1.1 wprowadziła kilka funkcji ułatwień dostępu. Chociaż nie jest to dostępność, jaką oferuje Apple Watch, to wprowadzone funkcje pozwolą części osób na skorzystanie z tych urządzeń.

Nowe funkcje znajdują się w menu ustawień systemu Android Wear, w zakładce Accessibility  i są to: inwersja kolorów, duży tekst oraz funkcja zoom, aktywowana każdorazowo za pomocą odpowiednich gestów. Gdy zoom jest włączony, potrójne tapnięcie ekranu spowoduje powiększenie wyświetlanego obrazu, a jego wcześniejsze granice zostaną otoczone pomarańczową ramką, w obrębie której nawigujemy gestem przesunięcia dwoma palcami.

Nie będąc w posiadaniu zegarka z systemem Android Wear, nie mogłem przetestować dedykowanej mu aplikacji dla iOS. Z tego powodu nie udało mi się sprawdzić czy wymienione funkcje ułatwień dostępności można włączyć także z poziomu iPhone’a. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że aplikacja nie zapewnia Użytkownikom iOS takiego komfortu użytkowania zegarków z Android Wear, jak ma to miejsce w przypadku ich synchronizacji ze smartfonem działającym w oparciu o system od Google.

Maksymilian Pijanowski

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top