Logo Tyfloświat

 

Hokej to gra dynamiczna, można nawet wręcz powiedzieć niebezpieczna. Rozgrywka toczy się szybko, a uderzenie krążkiem może być znacznie groźniejsze w skutkach niż uderzenie piłką do gry w piłkę nożną. Nawet pełnosprawni gracze muszą w czasie meczu mieć na sobie specjalny ubiór ochronny. Jak zatem radzą sobie z grą osoby niewidome i słabowidzące?

Reguły gry są bardzo podobne do tych, jakie obowiązują podczas standardowych rozgrywek. Wyjątki to większy krążek, który zaprojektowano tak, aby podczas ślizgania się po lodzie był dobrze słyszalny i poruszał się wolniej niż krążek używany przez pełnosprawnych graczy. W grze uczestniczą zawodnicy słabowidzący i całkowicie niewidomi. Osoby słabowidzące grają na pozycjach napastników, a niewidomi w obronie lub na bramce. Każde wznowienie gry rozpoczyna się w momencie, gdy krążek znajduje się na lodzie, a dotknięcie krążka jest podczas wznowienia gry dopuszczalne tylko po gwizdku sędziego. Istotną modyfikacją jest także to, że zdobycie bramki jest zaliczane tylko do jednej trzeciej jej wysokości. Jest tak dlatego, że lecący w powietrzu krążek nie wydaje dźwięku, a tym samym niewidomy gracz nie miałby możliwości określenia, gdzie krążek się znajduje. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy gracze muszą podczas gry używać ubiorów ochronnych w tym masek.

W Kanadzie niewidomi zaczęli grać w hokeja 40 lat temu, ale bardzo długo nie organizowano turniejów hokejowych. Początkowo używano normalnego krążka do gry, a niewidomi gracze grywali tylko ze swoimi widzącymi kolegami. Dopiero wprowadzenie zaadaptowanego krążka (krążek w wersji dla niewidomych ma dwukrotnie większą średnicę, jest cięższy i porusza się wolniej niż krążek standardowy), umożliwiło rozgrywki niewidomych. Przełom dokonał się w roku 2010, kiedy to zagrały przeciwko sobie drużyny z Montrealu i Toronto. Wynikiem tego spotkania było powołanie wspólnej organizacji, która ustaliła obowiązujące obecnie reguły rozgrywek. W roku 2012 odbyły się pierwsze zawody krajowe. Obecnie czynione są starania by hokej niewidomych uzyskał status dyscypliny paraolimpijskiej.

Źródło:  http://www.couragecanada.ca/blind-hockey/blind-hockey-the-game/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top