Logo Tyfloświat

W kwietniu informowaliśmy o pojawieniu się na rynku nowego zestawu do rozpoznawania druku, tj. specjalnej kamery wraz z aplikacją o nazwie ImageReader. Jego producentem są twórcy bardzo dobrego programu powiększającego  – ZoomText, firma Ai Squared.

Nie minęły dwa miesiące, a zestaw możemy już znaleźć w ofercie dystrybutora, czyli poznańskiej firmy Harpo. Trwają jeszcze ostatnie prace nad spolszczeniem interfejsu aplikacji.

Zestaw składa się z oprogramowania do rozpoznawania druku, tzw. OCR, bazującego na silniku doskonale znanej z programu FineReader firmy Abbyy, oraz kamery, przy czym producent oferuje dwie wersje tych urządzeń – jedną do skanowania dokumentów w formacie A4, drugą w formacie A3. Kolejnym elementem zestawu jest specjalna podkładka, dzięki której, zdaniem twórców, nawet całkiem niewidoma osoba bez problemu umieści dokument idealnie pod okiem kamery.

Oprogramowanie Zoom ImageReader jest w stanie wyświetlać przetworzony tekst na ekranie komputera w wybranym przez użytkownika powiększeniu oraz kroju czcionki. Możliwe jest też odczytanie tekstu za pomocą mowy syntetycznej. Oprócz przetwarzania na tekst obrazu z kamery, system OCR ZoomText ImageReader’a będzie w stanie wydobyć informacje tekstowe z plików graficznych, zapisanych na dysku komputera, przetwarzać obraz znajdujący się w systemowym schowku, jak również ten wyświetlany bezpośrednio na monitorze. Wystarczy umieścić tekst pod kamerą ImageReader i zrobić zdjęcie, a kilka sekund później pokaże się on na ekranie komputera.

ImageReader szczególnie dobrze współdziała z ZoomTextem i jest polecany raczej osobom słabowidzącym.

ImageReader kosztuje 4499 zł (wersja A4) i 5499 zł (wersja A3). Ponadto użytkownicy, którzy wcześniej kupili program powiększający ZoomText, mogą liczyć na cenę niższą o 1500 zł.

Specyfikacja:

 

 • możliwość zmiany wielkości czcionki od 25 do 800 % i koloru czcionki,
 • podświetlanie aktualnie czytanych wyrazów w różnych kolorach, zdecydowanie ułatwiające śledzenie zapisu podczas czytania,
 • wbudowany syntezator mowy Nuance Agata,
 • możliwość kopiowania przechwyconych obrazów oraz wklejania ich do innych aplikacji lub dokumentów,
 • wbudowany program OCR do rozpoznawania tekstu,
 • złącze USB,
 • zasilanie: USB,
 • obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Vista, 7, 8,
 • wymagania sprzętowe: procesor 1 GHz lub szybszy, min. 2 GB pamięci RAM (rekomendowane 4 GB lub więcej), min. 1,5 GB wolnego miejsca na dysku twardym, USB 2.0 lub wyższy, rozdzielczość ekranu: min. 1024 x 768,
 • wymiary: urządzenie rozłożone – 310 x 89 x 350 mm, urządzenie złożone – 105 x 89 x 350 mm,
 • waga: 800 g.

 

Strona produktu

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top