Logo Tyfloświat

W sieci można znaleźć wiele takich kanałów radiowych, w których audycje przygotowują osoby z dysfunkcją wzroku oraz wiele takich, które pomyślane są jako kanały tematyczne, zaspokajające potrzeby naszego środowiska. Na szczególną uwagę zasługuje wśród nich, związane z RNIB, Insight Radio.

O ile “tyflostacje” zazwyczaj proponują nam program robiony ściśle z myślą o niewidomym odbiorcy, o tyle interesująca nas stacja wyróżnia się tym, że jej program, choć robiony z myślą o niewidomych i ich potrzebach, skierowany jest do szerszej publiczności. Celem działania radia jest nie tyle tworzenie niszy, w której będzie dobrze “po ciemku”, ile wspomaganie osób z dysfunkcją wzroku w ich dążeniu do społecznej integracji. Obok programów dla niewidomych słuchacz znajdzie tam bowiem takie, które, choć skierowane do tzw. szerokiej publiczności, uwzględniają potrzeby niewidomych. Opisywane podejście do problemu wydaje się być o tyle cenne, że ułatwiając życie niewidomym przyczynia się jednocześnie do wzrostu społecznej świadomości potrzeb naszego środowiska.

Program stacji nadawany jest w języku angielskim. W Polsce można go słuchać korzystając z odtwarzacza umieszczonego na stronie internetowej lub, jak czytamy na stronach serwisu, z aplikacji dla systemu Android i iOS. Autorowi niniejszego doniesienia nie udało się niestety znaleźć żadnej z wymienionych aplikacji mobilnych. Przeszukiwanie iOS App Store pozwoliło nam dowiedzieć się jedynie, że aplikacja została usunięta ze sklepu, zaś próby przeszukiwania sklepu Google Play zakończyły się uzyskaniem informacji o niemożności znalezienia wyniku odpowiadającego zadanym kryteriom wyszukiwania.

Pozostaje nam zatem słuchanie tej ciekawej stacji internetowej jedynie za pośrednictwem komputera lub dużej, umożliwiającej dobry odbiór pakietu Sky TV, anteny satelitarnej. Użytkownicy systemu Windows posłuchają brytyjskiego tyfloradia bez żadnych problemów, ponieważ odtwarzacz jest bardzo dobrze dostępny z czytnikami ekranu. Zrobiono go tak, że nawet podczas słuchania możliwe jest swobodne przeglądanie treści serwisu. lub korzystanie z innych stron internetowych. Niestety, poważnym błędem twórców było uruchamianie przekazu audio z pełną głośnością, na skutek czego w trakcie odsłuchu z przeglądarki może zdarzyć się tak, że stracimy kontrolę nad naszą syntezą mowy. Z tego właśnie powodu podajemy bezpośredni odnośnik do wklejenia do odtwarzaczy multimedialnych typu Winamp: http://185.14.85.162:8020/;stream.mp3

Użytkownicy systemu Mac OS będą musieli do słuchania użyć przeglądarki innej niż Safari lub skorzystać ze znajdującego się powyżej łącza dla odtwarzaczy strumieni internetowych, ponieważ Safari nie obsługuje odtwarzacza zamieszczonego na stronie.

Na koniec wypada jeszcze polecić wszystkim zainteresowanym znajdującą się na stronie Insight Radio bogatą ofertę podcastów.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top