Logo Tyfloświat
Na tle ksiązki okulary powiększające tekst.
www.pixaby.pl

Grupa naukowców z Ajman University stworzyła okulary, które wykorzystując sztuczną inteligencję umożliwiają m.in. identyfikację twarzy, przedmiotów oraz nawigację.

„Ideą projektu było opracowanie rozwiązania, które pomoże osobom niewidomym i słabowidzącym prowadzić normalne życie, dlatego skupiliśmy się na trzech podstawowych obszarach, takich jak czytanie, identyfikacja twarzy oraz nawigacja – trzy obszary, w których osoby niewidome doświadczają największych trudności – powiedział pakistański naukowiec Tazeen Sharif, dyrektor International Academic Affairs i jeden z głównych badaczy projektu.
„Cały system składa się z pary inteligentnych okularów i smartfona, które są połączone z jednostką przetwarzającą. Wszystkie funkcje inteligentnych okularów są dostępne za pośrednictwem smartfona. U Użytkownik wybiera program, którego chce użyć – na przykład czytanie, uzyskując do niego natychmiastowy dostęp. Korzystanie z inteligentnych okularów nie wymaga połączenia z Internetem” – dodaje.
Według twórców rozwiązania, jeśli osoba chce korzystać z funkcji czytania, inteligentne okulary są w stanie odczytywać i identyfikować słowa na kartce papieru lub szyldzie w czasie rzeczywistym z dokładnością do 95%. Rozwiązanie funkcjonuje obecnie w czterech językach m.in. angielskim i arabskim. Zgodnie z wypowiedzią naukowców inteligentne okulary mogą przechowywać i zapamiętywać twarze. „Wiele osób z niepełnosprawnością wzroku boryka się z problemem identyfikacji osób, dlatego stworzyliśmy narzędzie do rozpoznawania twarzy, które pozwala rozwiązać ten problem.  Możliwa jest również identyfikacja przedmiotów oraz nawigacja w pomieszczeniach.”

Grupa inżynierów stworzyła również dodatek do okularów w postaci systemu nawigującego.
„Kiedy budowaliśmy prototypy, otrzymaliśmy wiele informacji zwrotnych od osób niedowidzących, a jedną z najważniejszych kwestii dla nich była nawigacja w pomieszczeniach. Chcieli móc poruszać się po miejscach tak jak wszyscy inni. Wraz z inteligentnymi okularami stworzyliśmy małe urządzenie nadawcze, które można zainstalować w dowolnym miejscu – na przykład w kuchni – które można śledzić i lokalizować za pomocą inteligentnych okularów.” Planowo już w przyszłym roku inteligentne okulary powinny pojawić się na rynku.

 

Źródło: https://coolblindtech.com/ajman-university-develops-smart-glasses-for-people-who-are-blind-and-partially-sighted/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top