Posiadanie dobrego łącza internetowego jest dziś właściwie tak istotne, jak sama elektryczność, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami. Zakupy online, załatwianie spraw w urzędach czy możliwość pracy zdalnej są znacznie łatwiejsze i bardziej powszechne niż dawniej i nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Dlaczego zatem warto zainteresować się ofertą Internetu i telewizji od UPC?
Telewizja, czy jeszcze warto?
Niezależnie od naszych chęci i potrzeb związanych z posiadaniem konkretnych usług, większość operatorów kablowych oferuje pewien darmowy pakiet kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych i możemy z nich korzystać nawet wtedy, gdy zależy nam tylko na Internecie. Nic nie ma w tym dziwnego, ponieważ dawniej, to telewizja była głównym produktem oferowanym przez takie firmy jak UPC czy lokalne telewizje kablowe.
Zacznijmy zatem od telewizji, ponieważ w dobie serwisów streamingowych, np. HBO Max, Canal+ Online, Polsat Box Go, Player, oraz wielu agregatorów internetowych kanałów telewizyjnych IP TV, np. WP Pilot, telewizja mobilna od różnych operatorów, w tym UPC, posiadanie dobrego i kompletnego pakietu kanałów telewizji kablowej lub satelitarnej wydaje się już zbędne. Ten argument wspiera rosnąca oferta darmowych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej.
A jednak nie wszystko obejrzymy w telewizji na żywo online lub później na żądanie. Wiele kanałów telewizji linearnej dostępnych jest tylko za pośrednictwem dekodera lub modułu dekodującego z kartą CI+ podłączaną bezpośrednio do telewizora. Możliwość obejrzenia jakiegoś programu emitowanego wcześniej na żywo też czasem będzie dostępna tylko w ramach Replay TV, po nagraniu na dysku dekodera lub dysku zewnętrznym podłączonym do telewizora. Jest tak nawet w samym UPC, którego ofertę opiszę w tym artykule. Większość kanałów jest dostępna w aplikacji Mobilnej UPC TV GO tak, że mam do nich dostęp nie tylko w domu, ale również poza domem, jednak nie jest to pełna oferta kanałów w moim pakiecie. Obecnie telewizja w aplikacji mobilnej UPC TV Go nie jest dostępna jako samodzielna oferta i trzeba ją wykupić wraz z umową na telewizję kablową, Internet lub z obiema tymi usługami.
Drugim argumentem, przemawiającym za tradycyjną cyfrową telewizją kablową lub satelitarną, jest sama konkurencja. Rozproszenie oferty serwisów streamingowych i kanałów dostępnych w ofertach telewizji internetowej jest tak duże, że koszt subskrypcji ich wszystkich może przewyższyć znacznie opłatę za bardzo dobrą ofertę telewizji kablowej lub satelitarnej, nawet na dwa lub trzy telewizory w domu. Tymczasem u jednego operatora możemy wykupić wszystkie te elementy oferty, które nas interesują i nawet wiele abonamentów VOD, co czasem może obniżyć cenę końcową tych pakietów kupowanych osobno u różnych operatorów. Nie jest jeszcze tak dobrze, żeby kupić i opłacać konkretny pakiet kanałów telewizyjnych spersonalizowany dokładnie według swojego uznania, ale podejrzewam, że z czasem dojdziemy i do takiego stanu, jeżeli telewizja kablowa czy satelitarna ma nadal skutecznie konkurować z ofertą telewizji internetowej czy mobilnej.
Póki co, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oprócz pakietu startowego, dobrać odpowiednią ofertę kanałów nawet innych operatorów czy serwisów streamingowych. Korzyść jest z tego taka, że wszystkie te koszty widzimy i ponosimy w jednym miejscu i łatwiej nimi zarządzać. A oto wisienka na torcie dla wszystkich tych osób, które są w zasięgu sieci kablowej UPC, i chcą korzystać z większości możliwości cyfrowej telewizji kablowej. UPC oferuje nie tylko możliwość korzystania z dekodera, 4k lub starszego. Umożliwia też skorzystanie z modułów CI+ podłączanych do telewizora lub telewizorów. Maksymalna liczba telewizorów w tej konfiguracji, to trzy telewizory z kartą CI+ na lokal, co wydaje się wartością wystarczającą w większości sytuacji.
Muszę się tutaj odnieść do konkurencji w postaci Orange. Operator ten ma Internet o lepszych parametrach niż UPC, ale dla telewizji nie oferuje możliwości skorzystania z modułu lub modułów CI+ podłączanych do telewizora, więc jeżeli komuś zależy na dobrej i przede wszystkim maksymalnie dostępnej telewizji kablowej, sterowanej za pośrednictwem przewodnika głosowego w telewizorze, powinien skierować swoją uwagę w stronę UPC.
Jakie mamy możliwości wykorzystania telewizji cyfrowej będąc osobą niewidomą, gdy skorzystamy z tak dobranego sprzętu i oferty? Jedynym ograniczeniem jest dostępność interfejsu naszego telewizora. Możemy kupić tani telewizor, umożliwiający korzystanie z podstawowego zestawu funkcji lub wybrać trochę droższy, oferujący pełen zakres usług dostępnych w cyfrowej telewizji kablowej.
Jedyne, co jest niedostępne w żadnym ze znanych mi odbiorników z użyciem czytnika ekranu, to teletekst, znany lepiej jako telegazeta. Oczywiście sam teletekst jest jedną z usług w UPC dla tych kanałów, dla których włączyli ją poszczególni dostawcy treści.
Jak widać dużo zależy od możliwości naszego telewizora, ale większość usług oferowanych w UPC w cyfrowej telewizji kablowej jest dostępna dla osób niewidomych, korzystających z udźwiękowionych Smart TV od Samsunga, LG czy wielu innych telewizorów z Google TV lub Android TV.
Jakie pakiety oferuje UPC?
Telewizję w UPC można wykupić wraz z Internetem lub samodzielnie, można też do jednej z tych usług dokupić abonament komórkowy w sieci Play. Ta sieć telefoniczna jest teraz wraz z UPC zarządzana przez jednego właściciela, więc łączenie usług zawsze bardziej się opłaca. Na przykład tańsze jest podpisanie jednej umowy na trzy usługi niż na dwie czy jedną. Podobny model oferują również inni operatorzy satelitarni, komórkowi czy kablowi. Wystarczy wspomnieć operatora komórkowego Plus, kablowego Netia i satelitarnego Cyfrowy Polsat, obecnie znanego pod marką Polsat Box.
Jeżeli chodzi o pakiety telewizji oferowane w UPC, to zmieniają się one dość często, a liczba kanałów na ogół wzrasta. Gdy aktualizowałem moją umowę kilkanaście miesięcy temu, to w najwyższym pakiecie można było mieć nawet do 181 kanałów, w tym znakomitą większość w jakości HD. Obecnie w najwyższym pakiecie możemy mieć już nawet 187 kanałów telewizyjnych, a nazwy pakietów zmieniają się również dość regularnie. Odsyłam zatem do strony UPC z ofertą telewizji pod tym adresem: https://www.upc.pl/telewizja/kup-telewizje/
Oczywiście usługę telewizji można łączyć z innymi dodatkami np. dostępem do konkretnych serwisów VOD. Wszystkie informacje i szczegóły znajdziecie na wyżej podanej stronie.
Internet w UPC, czy warto?
Jeżeli chodzi wyłącznie o sam dostęp do Internetu, to z pewnością tak. Z własnych doświadczeń mogę polecić UPC pod kątem wysokiej dostępności usług. W tym przypadku wskaźnik dostępności nie odnosi się do przystosowania do obsługi i korzystania przez jak największą liczbę osób, w tym z niepełnosprawnościami, ale o to, że łącze internetowe bardzo rzadko było nieosiągalne, przerywało czy ulegało awarii. Pod kątem potrzeb do pracy zdalnej jest to łącze świetne.
Lekki niedosyt odczuwam natomiast w przypadku maksymalnego transferu wychodzącego, który wynosi do 40 Mb/s w najwyższej ofercie przy pobieraniu do 1 Gb/s. O ile pobieranie jest naprawdę wysokiej jakości, tak wysyłka, w dobie zwiększających się rozmiarów np. filmów nagrywanych smartfonami, edycją projektów online w pracy zaczyna już trochę rozmijać się z realiami, nawet dla przeciętnych potrzeb mniej wymagającego użytkownika. Wiele innych sieci kablowych oferuje już łącze symetryczne, głównie dla firm, chociaż nie tylko, więc na tym polu UPC zostaje mocno w tyle za takimi operatorami jak Orange czy wielkopolska Inea.
A co z przepustowością? W ofercie mamy dostępne cztery prędkości. Łącze o maksymalnej przepustowości do 300, 500 lub 750 Mb/s oferowane jest z routerem Connect Box. Tutaj małe uproszczenie ze strony UPC, którego routery w ofercie nazwano modemami, a tak naprawdę są to pełnoprawne routery z wbudowanym modemem. Connect Box to urządzenie firmy Compal o bardzo dobrej jakości sygnału Wi-Fi, z czterema portami LAN do 1 Gb/s.
Łącze o przepustowości do 1 Gb/s oferowane jest z routerem Giga Connect Box. To urządzenie firmy Arris o przyzwoitym sygnale sieci WI-FI, podobnie jak Compal posiada cztery gigabitowe porty LAN. W tych routerach dostępne jest przynajmniej WI-FI 5 (802.11 AC), które zapewnia możliwość wykorzystania łącza w pełni jego możliwości. WI-FI 6, czyli 802.11 AX dostępne jest w routerze Giga Connect Box 6. Oczywiście we wszystkich urządzeniach dostępna jest sieć 2,4 GHz jak i 5 GHz. Nazwę sieci WLAN i znaczną część parametrów routera można dostosować w panelu administracyjnym, który jest możliwy do obsługi przez czytniki ekranu. Dostępna jest sieć gościnna dla tych urządzeń, które chcemy odizolować od naszej sieci lokalnej. Jeżeli chodzi o domową lokalną sieć bezprzewodową, to jest bardzo dobrze. Można utworzyć dwie niezależnie rozgłaszane sieci o różniących się nazwach SSID w paśmie 2.4 i 5 GHz. Można też utworzyć jedną i tą samą nazwę SSID, rozgłaszaną jednocześnie w obu pasmach. To ostatnie rozwiązanie jest domyślnie wybrane w urządzeniach UPC z inteligentnym WI-FI, które przełącza urządzenia obsługujące sieci bezprzewodową na tę, która pozwoli na lepsze połączenie i wykorzystanie łącza. Możemy skorzystać ze wzmacniacza sygnału sieci bezprzewodowej podłączanego do gniazda elektrycznego o nazwie wUPC WI-Fi Pod, jeżeli zasięg sieci w jakimś miejscu jest wyjątkowo słaby.
UPC oferuje jeszcze jeden ciekawy sposób wykorzystywania WI-FI w swoich routerach. Każdy klient UPC, który wyrazi chęć wykorzystania swojego routera do przyłączenia go do tej sieci hotspotów, będzie mógł również skorzystać z sieci UPC WI-FREE wszędzie tam, gdzie będzie jej zasięg. Domyślnie UPC WI-FREE jest włączone na każdym nowym modemie podłączanym w czasie instalacji. Jeżeli zdecydujemy się wyłączyć WI-FREE w swoim routerze, nie będziemy mieć dostępu do tej sieci hotspotów UPC poza domem. Jeżeli pozostawimy włączone WI-FREE, to korzyść jest dość oczywista, na przykład w miejscu, w którym jesteśmy nad morzem, u znajomych w bloku, którzy mają Internet od innego dostawcy lub nie mają go wcale, a z UPC korzysta np. sąsiad, to wtedy możemy skorzystać z tej usługi. UPC WI-FREE tworzy tę sieć zupełnie niezależnie od sieci lokalnej i jest ona odizolowana od tej sieci podobnie, jak sieć gościnna. Oczywiście urządzenia połączone z siecią WI-FREE również nie są w stanie wzajemnie się w sieci połączyć, przecież z hotspotem łączyć się będą na ogół osoby ze sobą niepowiązane. Z WI-FREE można łączyć się jednocześnie z trzech urządzeń korzystających z tych samych danych logowania, a do konkretnego elementu sieci hotspotów, jednego modemu rozgłaszającego sieć WI-FREE może być podłączonych do pięciu urządzeń. Pobieranie w sieci WI-FREE może wynieść maksymalnie 50 Mb/s, a wysyłanie do 5 Mb/s, co umożliwia podstawowe korzystanie z Internetu.
Jeżeli z jakichś powodów wolicie korzystać z własnego routera, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłączyć go do routera od UPC.
Więcej szczegółów o ofercie, w tym o urządzeniach znajdziecie pod adresem: https://www.upc.pl/internet/kup-internet/
Umowa i inne usługi w ofercie UPC
O części dostępnych usług dodatkowych już wspomniałem, pokrótce napiszę tylko, że oprócz usług standardowych jak Internet, telewizja i telefon, można też wykupić dostęp do wielu dodatkowych serwisów VOD, np. HBO Max, a także kanałów telewizyjnych, np. kanałów HBO. Oferta dla wielbicieli sportu jest również bogata. Możemy wykupić dostęp do platformy streamingowej Viaplay, pakietu ośmiu kanałów wielotematycznych Canal+ Prestige, Polsat Sport Premium. Dla wielbicieli filmu jest oferta Cinemax oraz Filmbox.
Co ważne, nie trzeba decydować się na te usługi dodatkowe na samym początku, gdy zawieramy pierwszą umowę. Można wybrane usługi włączyć później, gdy już wiadomo, z czego chce się korzystać.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w UPC kupić również telewizor, telefon, a nawet laptopa, w tym na raty zero procent.
Jeżeli chodzi o warunki umowy, to można podpisać ją na 12 lub 24 miesiące, w drugim przypadku koszt będzie niższy. Można też podpisać umowę na czas nieoznaczony, ale wtedy koszt miesięczny takiej umowy jest wyższy. Spotkałem się z tym pierwszy raz u jakiegokolwiek operatora. To bardzo ciekawy zabieg ze strony UPC, korzystny dla osób często zmieniających miejsce zamieszkania i nieprzywiązanych na dłużej do jednego lokalu.
Wszystkie informacje znajdziecie na stronie www.upc.pl .
Krótko o usłudze telewizji mobilnej w aplikacji UPC TV GO
Aby skorzystać z możliwości oglądania telewizji w aplikacji na swoim smartfonie, wystarczy pobrać aplikacje z właściwego sklepu z aplikacjami. Po pobraniu aplikacji, wystarczy zalogować się danymi konta moje UPC (e-mail i hasło) i gotowe. Aplikacja nie jest orłem dostępności, ale tak z VoiceOver na iOS, jak i z TalkBack lub Jeshuo (Commentary Screenreaderem) na Androidzie umożliwia korzystanie z podstawowego zakresu swoich możliwości.
Można wybrać zakładkę TV, aby wyświetlić listę kanałów. W celu rozpoczęcia odtwarzania, wystarczy po prostu aktywować konkretny kanał. Można też skorzystać z wyszukiwarki, która jednak w wynikach pokazuje nie tylko poszczególne kanały telewizyjne, ale również pozycje VOD lub Replay TV, np. odcinki wcześniej emitowanych programów. Teraz wystarczy w aplikacji wybrać stosowny kanał, który występuje w ofercie.
Nie wszystkie kanały dostępne na dekoderze lub w telewizorze z modułem CI+ są dostępne w aplikacji UPC TV GO, tzn. można wyświetlić ich pełną listę, czy ich ramówkę, ale nie wszystkie można odtwarzać, najprawdopodobniej z powodów związanych z licencjonowaniem treści przez właścicieli kanałów. Niestety możliwość odtwarzania programów na żądanie nie jest dostępna, gdy korzystamy wyłącznie z karty z modułem CI+. Możliwość korzystania z Replay TV jest dostępna tylko w przypadku korzystania z dekodera.
Obsługa konta i płatności
Strona konta moje UPC jest przyzwoicie dostępna dla czytników ekranu i chociaż nie jest wolna od wad, to jednak ze znacznej większości funkcji można tam korzystać bezproblemowo.
Znajdziemy tam informacje o obecnych i poprzednich rachunkach, płatnościach, informacje na temat usług, jakie posiadamy oraz urządzeń i ich parametry. Możemy przejść do możliwości wykupienia nowych usług.
Aby opłacać rachunki, możemy skorzystać z dostępnych form płatności. Do wyboru mamy m.in. płatność kartą, blikiem lub przelewem Pay by link albo tradycyjnym.
Z mojego punktu widzenia, gdy mam rachunek comiesięczny o dokładnie takiej samej wysokości, najwygodniej jest kopiować przelew lub utworzyć zlecenie stałe z datą obowiązywania taką, jak czas umowy. Oczywiście, jak w większości tego typu sytuacji, otrzymujemy indywidualny rachunek do wpłat, przyporządkowany do konta klienta. W UPC konto klienta ma oczywiście swój numer. Płatności online w niektórych formach, np. kartą za pośrednictwem Blue Media, wiążą się z koniecznością poniesienia dodatkowego kosztu, niewielkiego, ale jednak. Korzyść w przypadku założenia zlecenia stałego w banku jest oczywista. Po pierwsze nie ma prowizji, po drugie nie zapomnimy o płatności na czas. Korzystanie z płatności kartą kredytową lub debetową warto wykorzystać wtedy, gdy np. nie było środków na koncie do wykonania zlecenia stałego w wyznaczonym czasie, co przecież może się zdarzyć. Jeżeli chodzi o księgowanie, to nawet transakcje kartowe księgują się na koncie moje UPC długo. Nawet, jeżeli środki przelewane są w kilka minut, to na koncie Moje UPC informację o tym zobaczymy najczęściej po dwóch dniach roboczych lub nawet po trzech. Uważam to za jedną z wad UPC, chociaż oczywiście z samymi rachunkami czy płatnością nigdy nie miałem problemu.
Podsumowanie
UPC to jeden z najlepszych operatorów dostarczających szereg usług w wielu miejscach w Polsce. Chociaż w ofercie można znaleźć pewne niedociągnięcia, np. względnie niska przepustowość łącza dla transferów wychodzących, to jednak ogólnie rzecz biorąc polecam usługi tego operatora każdej osobie niewidomej, która chce uzyskać dostęp do szybkiego i praktycznie niezawodnego łącza internetowego oraz dostępnej telewizji cyfrowej we własnym udźwiękowionym telewizorze.
Osoby, którym nie zależy aż tak na dostępnej telewizji cyfrowej kablowej lub posiadają ofertę operatora satelitarnego i jednocześnie chcą mieć szybkie łącze, zarówno do pobierania jak i wysyłania danych powinny rozejrzeć się za ciekawszą ofertą. W kolejnych numerach czasopisma i na łamach portalu www.tyfloswiat.pl będziemy prezentować oferty wybranych dostawców.
Kamil Żak