Logo Tyfloświat

iPhone 3GS – premiera

W poniedziałek, 8 czerwca 2009 r., firma Apple podczas corocznej konferencji WDC (Worldwide Developers Conference) zaprezentowała najnowszą wersję iPhone’a oznaczoną symbolem 3GS.

Wśród wielu nowości, takich jak wydłużony czas pracy, poprawiona szybkość i stabilność działania, aparat 3 Megapiksele, nagrywanie filmów video, wycinanie, kopiowanie i wklejanie, MMS, wyszukiwanie Spotlight Search, klawiatura w układzie poziomym, jest jedna – bardzo ważna i przełomowa dla niewidomych funkcja – udźwiękowienie ekranu dotykowego IPhone’a. Zmienny kontrast wyświetlacza_fot. Apple

IPhone stał się pierwszym na świecie urządzeniem z ekranem dotykowym , które może być obsługiwane przez osobę niewidomą. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu również w IPhone, znanego z komputerów Mac, screenreadera VoiceOver, stanowiącego część składową systemu operacyjnego.

Dotykając wyświetlacza, niewidomy użytkownik będzie słyszeć, jakie elementy i przyciski są aktualnie wyświetlane pod jego palcami. Podwójne dotknięcie elementu spowoduje wybór danej funkcji, natomiast użycie trzech palców jednocześnie pozwoli na przewijanie zawartości ekranu.

Oprócz VoiceOver, by jak najbardziej ułatwić obsługę telefonu osobom z dysfunkcją wzroku, zastosowano tu tzw. gesty. Za pomocą specjalnie zdefiniowanych gestów, jednym lub kilkoma palcami można sterować sposobem odczytu tekstu przez urządzenie.

Przeglądając strony internetowe niewidomi będą mogli po raz pierwszy przekonać się, w jaki sposób elementy strony są rozmieszczone na ekranie.

Ciekawą funkcją jest również możliwość sterowania głosem, przydatna np. w odtwarzaczu muzyki, gdzie będziemy mogli głosowo wskazać utwór, który chcemy usłyszeć.

Osoby słabowidzące znajdą w nowym IPhone’ie przydatne funkcje: pełnoekranowego powiększenia, zmiany kontrastu, odwrócenia kolorów (czarne na białym, białe na czarnym) oraz dostosowania wielkości czcionki.

Dla nas najważniejsze jest to, że wszystkie funkcje ułatwień dostępu, wraz z czytaniem i sterowaniem głosem są dostępne standardowo w dwudziestu jeden językach, w tym języku polskim.

Do sprzedaży w USA nowy iPhone 3GS wchodzi 19 czerwca i będzie kosztował 199 (wersja z 16 GB pamieci Flash) lub 299 (32 GB) USD (dla osób, które podpiszą umowy z operatorem komórkowym na dwa lata) oraz odpowiednio 599 i 699 USD (bez umowy).

W Polsce pojawić się ma w sprzedaży w pierwszej połowie lipca.

Specyfikacja techniczna nowego iPhone’a znajduje się tutaj (język angielski)

Źródło: www.apple.com

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top