Logo Tyfloświat
Na zdjęciu widzimy psa pijącego wodę z miski

Tegoroczne lato jest wyjątkowo gorące i upalne, z temperaturami powyżej 30 stopni.

Przy tak wysokich wskaźnikach trzeba o siebie odpowiednio zadbać: pamiętajmy o piciu dużej ilości wody, płynów oraz elektrolitów i unikaniu ekspozycji na słońce. W miarę możliwości nie przebywajmy na zewnątrz w najbardziej gorących porach dnia i ograniczmy naszą aktywność fizyczną.

Jednak opieki w czasie ekstremalnych upałów potrzebujemy nie tylko my sami, lecz również nasze zwierzaki, za które jesteśmy odpowiedzialni.

Pamiętajmy, że psy mają wyższą prawidłową temperaturę ciała niż ludzie (37 stopni) i w związku z tym temperaturę na zewnątrz również odczuwają jako wyższą, niż jest w istocie.

Strefa komfortu cieplnego dla większości psów znajduje się między 18 a 25 stopniami C.

Sprawdźcie, jak pomóc swojemu psu przewodnikowi w czasie gorącego lata! Tym razem to ty musisz być jego przewodnikiem!

  • Po pierwsze, ogranicz spacery Brzmi dziwnie? W czasie upałów to zasada numer jeden. Ale uwaga! Ogranicz nie oznacza skróć, ani w żadnym wypadku, zrezygnuj ze spacerów! Zaplanuj je jednak z głową i wyprowadź swojego futrzastego przyjaciela na długi, relaksujący spacer, połączony z węszeniem i zabawą, wtedy, kiedy jest najchłodniej, czyli bardzo wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Spacery w ciągu dnia ogranicz wyłącznie do krótkich wyjść, podczas których pies przewodnik załatwi swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne. Unikaj zabaw i nie zmuszaj psa do wysiłku w ciągu dnia. Dlaczego? W czasie ponad 30 stopniowych upałów nie tylko temperatura powietrza jest wysoka. Jeszcze wyższa jest temperatura powierzchni. Chodniki, asfalt i kostka brukowa bardzo mocno się nagrzewają. Psy nie mają tylu gruczołów potowych, co ludzie: oddają ciepło ziejąc oraz pocą się przez łapy. W pełnym słońcu, na chodniku, oddawanie nadmiaru ciepła przez łapy jest utrudnione, w efekcie czego łapki psa płoną i spacer może skończyć się poparzeniem opuszków.
  • Po drugie, woda, woda i jeszcze raz woda Każdy pies, również pies przewodnik, musi mieć stale zapewniony dostęp do świeżej, czystej, chłodnej wody. W czasie upałów trzeba zadbać o to w szczególnym stopniu i pilnować, aby czworonóg mógł zaspokoić pragnienie w dowolnym momencie. Najlepiej sprawdzają się miski metalowe, gdyż dłużej utrzymują chłód. Ustaw ją w zacienionym miejscu i zmieniaj w niej wodę kilka razy w ciągu dnia. UWAGA! Nie dodawaj do wody kostek lodu.

Ale woda w czasie upałów może służyć psom nie tylko do zaspokojenia pragnienia, lecz również do… ochłody. Jeśli tylko Twój pies lubi pływać, zabierz go nad jezioro lub płytką rzekę i pozwól mu (oczywiście pod nadzorem, najlepiej na długiej lince), pluskać się lub po prostu poleżeć w wodzie. Masz dość miejsca w ogrodzie lub na balkonie? Zainwestuj w wytrzymały, dmuchany basen, w którym Twój czworonóg będzie mógł w każdej chwili się schłodzić. Ulgę psu przyniosą również zraszacze lub zwykłe polewanie go z butelki lub konewki. UWAGA! Nie polewaj swojego przyjaciela wodą z węża ogrodowego, gdyż zbyt zimna może spowodować szok termiczny.

  • Po trzecie, cień Unikanie spacerów ze zwierzakiem w czasie najwyższych temperatur to nie wszystko, aby pies przewodnik czuł się komfortowo w trakcie upałów. Pamiętajcie, aby zapewnić swojemu przyjacielowi komfort cieplny również w mieszkaniu, domu lub ogrodzie. Dbajcie o stabilną temperaturę pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. Jeśli mieszkanie się nagrzewa, zainwestujcie w rolety, żaluzje lub zwykłe zasłony, aby pies nie był wystawiony na działanie słońca i aby w pomieszczeniu panował przyjemny chłód. Niewskazane są wiatraki. Dobrym pomysłem będzie natomiast pozostawienie psu otwartej łazienki, która często jest najchłodniejszym miejscem w całym domu.

Doskonałym pomysłem są również maty i kamizelki chłodzące dla psów. Jeśli jesteście szczęśliwymi właścicielami ogródków, sprawdźcie, gdzie w którym momencie dnia opiera się słońce. Zapewnijcie psu miejsce do przebywania w cieniu, aby uchronić go przed gorącem.

  • Po czwarte, nie lekceważ objawów Zdarzyć się może, że mimo naszych najlepszych starań, upał pokonał psa.

Nigdy nie należy lekceważyć sygnałów, takich jak:

Podwyższona temperatura ciała. Osłabienie i zapaść. Nieprzytomność. Przyspieszony puls. Drgawki. Nadmierne pragnienie. Nadmierny ślinotok. Jasny lub ciemnoczerwony język oraz dziąsła. Ciężkie lub przyspieszone oddychanie. Szklane oczy. Wymioty i krwawa biegunka. Przede wszystkim przenieś pupila jak najszybciej w chłodne miejsce, podsuń mu niewielką ilość wody i sprawdź jego temperaturę ciała. Jeżeli wyniesie 40°C lub mniej, podawaj psu niewielką ilość wody. Ochładzaj ciało psa, głównie głowę, szyję, okolice przednich i tylnych łap, przy pomocy schłodzonych ręczników lub bieżącej chłodnej wody. Jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.

Źródło: https://firr.org.pl/2022/07/21/jak-dbac-o-swojego-psa-przewodnika-podczas-upalow/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top