Logo Tyfloświat

Użytkownicy telefonów iPhone oraz innych przenośnych urządzeń firmy Apple doprawdy nie mogą narzekać na brak programów, dzięki którym możliwe jest oddawanie się lekturze książek elektronicznych w dowolnym miejscu, bez konieczności zabierania wyspecjalizowanego czytnika.

Niedawno do grona dostępnych narzędzi do lektury e-booków takich jak iBooks czy BLIO dołącza program Kindle. Kindle jest przede wszystkim fizycznym czytnikiem książek elektronicznych, wyprodukowanym przez firmę Amazon, i to urządzenie, póki co, nie jest dostępne dla niewidomych. Jednakże jego programowa wersja od pewnego czasu współpracuje z czytnikiem ekranu VoiceOver i trzeba przyznać – robi to dobrze. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki możemy umieszczać książki w bibliotece Kindle’a. Otóż wystarczy nam do tego program do obsługi poczty elektronicznej, bowiem dokumenty możemy wysłać na przypisany do naszego czytnika adres e-mail, co spowoduje ich niemalże natychmiastową dostępność i gotowość do odczytu.

Mimo, że od pewnego czasu w internetowych księgarniach znajdujemy coraz więcej dostępnych, bowiem niezabezpieczonych systemem DRM książek elektronicznych w różnych formatach, warto pamiętać, że niewidomi użytkownicy komputerów na własny użytek przetworzyli już całkiem pokaźną kolekcję książek, zapisując je przede wszystkim w plikach z rozszerzeniem TXT. W tym miejscu należy dodać, że Kindle radzi sobie bez problemu z tego typu dokumentami, o ile zakodowane są w postaci ANSI, z bliżej niewiadomych przyczyn format UTF-8 generuje błędy konwersji. Oprócz czystego tekstu, Kindle jest w stanie przetworzyć pliki programu MS Word, dokumenty RTF i HTML, a także pliki PDF.

Na szczegółową prezentację czytnika Kindle w wykonaniu Jacka Zadrożnego zapraszamy w piątek, 17 maja po godzinie 19 do TyfloRadia, audycja po swojej premierze będzie jak zawsze również dostępna do pobrania ze stron Tyflopodcastu.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top