Logo Tyfloświat
Na biurku leżą obok siebie, od lewej laptop, tablet, smartphone

Choć istniejąca już od kilku lat wersja Whatsapp Web, a co za tym idzie jej instalowalna wersja Whatsapp Desktop, oferuje dość wygodną formę korzystania z popularnego komunikatora w środowiskach stacjonarnych, z przyjemnością powitaliśmy nowe podejście firmy Meta do jednego z ich flagowych produktów. Wersja beta desktopowego Whatsappa przedstawiła znacznie prostszy interfejs dla systemu Windows 10 i 11, korzystający z natywnych kontrolek systemu Microsoftu. W tak zaprojektowanej aplikacji nie jest już konieczne nawigowanie po skomplikowanej strukturze strony internetowej, a klawiszem Tab oraz strzałkami w mgnieniu oka dotrzemy do listy czatów czy wiadomości w danej rozmowie. Niestety już od pierwszych wersji nowy Whatsapp Desktop pozostawiał wiele do życzenia w kwestii oferowanej funkcjonalności, a nawigacja, choć już i tak komfortowa, mogłaby zostać wzbogacona o dodatkowe skróty klawiszowe. Ostatni rozwój wydarzeń sprawia jednak, że zmiany na lepsze stają się rzeczywistością.

Jedną z bardziej popularnych funkcji komunikatora Whatsapp, szczególnie wśród osób z dysfunkcją wzroku, są wiadomości głosowe. Do tej pory Whatsapp beta umożliwiał jedynie ich odsłuchiwanie. Od teraz możliwe jest także nagrywanie tego co chcemy przekazać znajomym, znalezienie tej funkcji nie jest jednak oczywiste, jako że opcja ta została ukryta pod przyciskiem „Wyślij Wiadomość” znajdującym się obok pola edycji do wpisania treści wiadomości. Naciśnięcie przycisku w sytuacji, gdy pole edycji jest puste spowoduje rozpoczęcie nagrywania oraz przeniesienie punktu uwagi do pola edycji wyszukiwania. Kombinacją Shift+Tab należy powrócić na przycisk, aby zakończyć nagrywanie jego kolejnym naciśnięciem. Następnie nasza wiadomość zostanie wysłana automatycznie.

Warto zwrócić uwagę na wysoką jakość nagrywanych w ten sposób wiadomości. Jest ona dużo lepsza od tej do jakiej przyzwyczaiły nas aplikacje mobilne i może się równać z tą prezentowaną już od dłuższego czasu przez konkurencję. Choć funkcja nagrywania wiadomości głosowych była długo wyczekiwana i z pewnością ucieszy ona wielu użytkowników Whatsapp Beta,

to nie koniec listy rzeczy, które twórcy aplikacji mogliby usprawnić.

Brakuje chociażby dodanej ostatnio przez twórców możliwości przyspieszania odtwarzania takich wiadomości co okazuje się być bardzo przydatne przy dłuższych wypowiedziach nagranych w ten sposób.

Zespół rozwojowy Whatsappa mógłby także pomyśleć o wyposażeniu programu w skróty klawiszowe ułatwiające wykonywanie popularnych czynności i nawigację w programie.

Ten problem został częściowo rozwiązany przez społeczność twórców wtyczek dla czytnika ekranu NVDA. Sulaiman Alqusaimi, twórca rozwiązania Accessible Youtube Downloader Pro, stworzył dodatek Whatsapp Enhansements, który etykietuje kilka z kontrolek aplikacji, które zdały się umknąć uwadze developerów z Meta, a także dodaje kilka przydatnych skrótów klawiszowych ułatwiających korzystanie z Whatsapp Beta.

Skróty klawiszowe

 

  • ctrl+o – dołącza plik w otwartym czacie
  • alt+c – przechodzi do listy czatów
  • alt+m – przechodzi do listy wiadomości w aktualnie otwartym czacie
  • alt+u – przechodzi do nieprzeczytanych wiadomości w otwartym czacie
  • alt+i – otwiera informacje o aktualnie załadowanym czacie
  • alt+t – odczytuje tytuł aktualnie otwartego czatu
  • ctrl+r – rozpoczyna i zatrzymuje nagrywanie wiadomości głosowej w aktualnie otwartym czacie

Tej ostatniej operacji opcjonalnie mogą towarzyszyć dźwięki znane już z wersji mobilnej komunikatora, a zachowanie to możemy zmienić w dedykowanej sekcji dodatku w opcjach czytnika ekranu NVDA.

Choć dodatek znacznie ułatwia korzystanie z komunikatora Whatsapp Beta, ma niestety kilka istotnych mankamentów.

Najważniejszym z nich jest brak polskiej oraz niekompletna angielska lokalizacja dodatku.

Niektóre komunikaty błędu oraz opcje w ustawieniach nadal wyświetlają się w oryginalnym języku dodatku, czyli arabskim.

Ponadto funkcja przechodzenia do nieprzeczytanych wiadomości, przynajmniej u mnie nie chciała działać i zwracała komunikat po arabsku o braku nieprzeczytanych wiadomości w danym czacie.

Pierwsze wersje dodatku posiadały także błąd uniemożliwiający działanie skrótu nagrywania wiadomości głosowej na systemie Windows 11. Najnowsza aktualizacja dodatku stara się podobno wyeliminować ten problem.

Mimo to dodatek ten może uprzyjemnić nam bardzo ułatwić pracę z komunikatorem i warto się nim zainteresować.

Linki

Aplikację Whatsapp Beta znajdziemy w sklepie Microsoft Store pod adresem:

https://www.microsoft.com/store/productId/9NBDXK71NK08

Dodatek Whatsapp Enhansements dla NVDA znajdziemy w jego repozytorium w serwisie Github pod adresem:

https://github.com/sulaiman-alqusaimi/whatsapp_enhansements/

 

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top