Logo Tyfloświat

O rozlicznych sposobach personalizacji systemu Android pisałem już tutaj wielokrotnie. Obok tak popularnych elementów wymiennych systemu jak widgety, syntezatory mowy, aplikacje ekranu głównego czy klawiatury znajdziemy także te mniej oczywiste jak np. aplikacje telefonu.  Każdy producent, modyfikując Androida według własnego upodobania, z reguły dba również o to, by spersonalizować także i tę podstawową funkcję swojego telefonu. Rozwiązanie takie, jak to zazwyczaj bywa, ma swoje dobre i złe strony. Niestandardowe aplikacje klawiatury i kontaktów, czyli tzw. dialery (nie mylić z popularną niegdyś formą wirusów komputerowych, zmieniających numer dostępowy w modemie internetowym na taki o podwyższonej opłacie) zawierają często przydatne rozwiązania niedostępne w Androidzie z dystrybucji Google, jednak w niektórych przypadkach są one niedostępne dla czytników do tego stopnia, iż przyciski cyfr, służące do wybierania numeru są niezaetykietowane, co sprawia, że samodzielne wybranie numeru przez osobę niewidomą jest niemożliwe. Jedyne, co pozostaje w takiej sytuacji zrobić, to zmienić albo telefon, albo właśnie dialer. Aplikacji zastępczych jest mnóstwo, ale większość z nich jest albo niedostępna, albo płatna i przeładowana zbędnymi dodatkami. Na szczęście z inicjatywy Politechniki Gdańskiej powstała aplikacja Kontakty Dla Niewidomych – prosty, a zarazem funkcjonalny menedżer wszystkiego, co może przydać się podczas wykonywania połączeń naszym smartfonem.

Kontakty Dla Niewidomych to minimalistyczny dialer, który pozwoli nam w prosty sposób wybrać numer, dotrzeć do osoby w kontaktach czy przejrzeć nasz rejestr połączeń. Ponadto aplikacja posiada pewne dodatkowe opcje, takie jak wykorzystanie rozpoznawania głosu w wielu miejscach czy funkcję-gadżet pozwalającą na sprawdzenie adresu miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy.

Już po pierwszym uruchomieniu aplikacji zauważyć można, że interfejs zawiera jedynie najpotrzebniejsze elementy. Na ekranie głównym znajdziemy cztery przyciski: „Więcej opcji”, „Wybierz numer z klawiatury””, „Lista ostatnich połączeń” oraz „Powrót do menu głównego”. Przycisku pierwszego nie zobaczymy, jeżeli posiadamy telefon z fizycznym lub dotykowym przyciskiem „Menu”. Poniżej przycisków znajdują się kolejno litery alfabetu od „A” do „Z”. Klikając jedną z nich, przechodzimy do listy kontaktów, których nazwy rozpoczynają się od tej właśnie litery. Jeżeli więc chcemy szybko dotrzeć do kontaktu Jan Kowalski, stukamy dwukrotnie literę J. Rozwiązanie to przypomina poniekąd brakującą w Androidzie możliwość nawigacji po nagłówkach literowych, znaną z systemu iOS i moim zdaniem jest miłą jego namiastką. Listę możemy z tego miejsca swobodnie przewijać w obu kierunkach, jak i szybko przejść do poprzedniej bądź następnej litery. Po wybraniu kontaktu poprzez podwójne kliknięcie na jego nazwie, otwarte zostaną jego szczegóły. Jest to kolejne okno aplikacji uproszczone tak jak to tylko możliwe. Oprócz nazwy i numeru kontaktu zawiera ono przycisk wykonania połączenia, podyktowania wiadomości SMS oraz opcji kontaktu, czyli edycji, usunięcia lub dodania do ulubionych.

Klawiatura również prezentuje prosty i przejrzysty widok. Po jej aktywacji za pomocą odpowiedniego przycisku na ekranie głównym, do naszej dyspozycji są poszczególne cyfry ułożone tak jak na standardowej klawiaturze telefonu (4 bloki po 3 przyciski), podgląd tego co już wpisaliśmy oraz przyciski służące do wybrania podanego numeru, użycia go w nowym kontakcie, który zamierzamy dodać oraz przycisk usuwania wpisanych znaków.

Rejestr połączeń to jednolita lista, bez podziału na połączenia wychodzące, przychodzące i nieodebrane. Mimo to każdy z wpisów zawiera nazwę lub numer dzwoniącego, datę oraz godzinę rozmowy oraz typ połączenia. Podwójne stuknięcie w któryś z wpisów przeniesie nas do omawianego już wyżej okna szczegółów kontaktu. Rejestr połączeń jest synchronizowany z tym systemowym, więc nawet gdy do aplikacji zaglądamy dość rzadko, zawsze będziemy mieli dostęp do aktualnych informacji. Menu aplikacji to kilka przycisków: „Dodaj kontakt”, „Gdzie jestem”, pokazująca proste okienko dialogowe z naszym aktualnym adresem oraz zamykającym przyciskiem OK, „Ulubione kontakty” – lista naszych najczęściej używanych kontaktów; „Wybieranie głosowe” – możliwość głosowego wybrania kontaktu, a raczej otwarcia jego szczegółów po rozpoznaniu przez telefon podanej nazwy oraz możliwość wyłączenia pytań potwierdzających naszą chęć wyjścia o ekran wyżej. Moją uwagę przykuła w szczególności funkcja wybierania głosowego, dostępna co prawda we wszystkich telefonach z systemem Lollipop, ale zastosowana w tej aplikacji może okazać się użyteczna dla osób ze starszymi wersjami Androida. Naszego głosu możemy użyć także podczas dodawania kontaktów. Zarówno numer, jak i nazwę kontaktu – a są to jedyne kroki do jakich sprowadza się ten proces w aplikacji Kontakty Dla Niewidomych – możemy zgodnie z życzeniem napisać ręcznie lub właśnie podyktować, co w wielu przypadkach przyspiesza proces.

Aplikacja Kontakty Dla Niewidomych jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które nieszczęśliwie trafiły na niedostępny dialer w nowo zakupionym telefonie z Androidem, jak i tych, które przerasta skomplikowany interfejs aplikacji telefonu wbudowanej w ich urządzenie i poszukują czegoś możliwie najprostszego i z pewnością znajdzie wielu zwolenników oraz przeciwników. Mimo swej prostoty aplikacja oferuje kilka ciekawych rozwiązań takich jak znana z iPhone’a nawigacja po literach czy tu i ówdzie zastosowane wprowadzanie głosem. Ponadto dialer nieustannie się rozwija i z pewnością wkrótce ujrzymy rozszerzenie go o nowe, użyteczne funkcje, więc warto śledzić jego rozwój.

Paweł Masarczyk

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top