Logo Tyfloświat

Przedstawiamy kolejną nowinkę z tegorocznej konferencji CSUN. W wywiadzie dla serwisu Blind Bargains, Minseob Jung, przedstawiciel Siloam Welfare Foundation for the Visually Handicapped zaprezentował laptop, który od wielu innych modeli tego typu różnią dwa czynniki: wbudowany monitor brajlowski oraz cena.

Sam ważący 1,75 kg komputer jest wyposażony w procesor Intel Core 2 duo 1,33GHZ, 3 GB pamięci operacyjnej, a także dysk twardy o pojemności 300 GB. Urządzenie posiada porty USB, kartę bezprzewodową, złącze RJ 45, a także interfejs Bluetooth. Standardowy, dostarczany w komplecie, akumulator pozwala na około 8 godzin pracy laptopa. Dodatkowo komputer wyposażony jest w 42-znakowy monitor brajlowski, który przez czytniki ekranu, takie jak Jaws czy Window-Eyes, rozpoznawany jest jako linijka Seika. Cena urządzenia to 6000 dolarów, przy czym producent zapowiada, że konfiguracje sprzętowe będą się zmieniać wraz z postępem technologicznym tak, aby dorównać w miarę aktualnym standardowym laptopom.

Kombinacja urządzenia masowego z tak specjalistycznym narzędziem, jakim jest monitor brajlowski, wydaje się być interesująca. Niestety, w dłuższej perspektywie może okazać się dość kosztowną inwestycją. Linijki brajlowskie to nadal drogie urządzenia, o czym świadczy choćby i cena samego laptopa. W momencie, gdy przyjdzie nam ochota na modernizację sprzętu za kilka lat, konieczna będzie wymiana urządzenia za kilkanaście tysięcy złotych, zamiast za kilka. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że taka jednolita konstrukcja w porównaniu z innymi urządzeniami, takimi jak np. notatniki brajlowskie, bije je na głowę, zarówno swoimi parametrami technicznymi, jak i możliwościami programowymi. Szkoda, że na wstępie producent pokazał mimo wszystko kiepską specyfikację techniczną. Trudno też powiedzieć, w jaki dokładnie sposób odbywać się ma nawigacja z poziomu monitora brajlowskiego, ile ma klawiszy funkcyjnych itp. Monitor Seika produkowany przez Perkins nie należał do bardzo funkcjonalnych.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top