Program Lire jest dobrze znany wielu niewidomym użytkownikom mobilnych urządzeń firmy Apple. Szczegółowo omawiałem go zresztą na łamach pierwszego tegorocznego numeru Tyfloświata – Tyfloświat 1 (34) 2017. Przypomnę tylko, że jest to zaawansowany czytnik kanałów RSS, który jest w pełni dostępny, a więc dobrze działa ze screenreaderem VoiceOver, umożliwia wyświetlanie tekstu całego artykułu, zmianę jego wielkości i posiada szereg opcji eksportu. Na początku tego roku w końcu pojawiła się długo oczekiwana nowa wersja Lire, oznaczona numerem 3.0. Pełen wykaz nowości i zmian można znaleźć na podstronie Lire w App Store. Ja skupię się na najważniejszych z nich, przybliżając przy okazji niektóre z aspektów działania aplikacji Lire.
Kopia Kanałów RSS niezbędna przed migracją
Lire zapisuje teraz w nowy sposób swoje dane, tak więc w przypadku, gdy nie korzystaliśmy wcześniej z usługi synchronizującej Feedly, a z domyślnie proponowanego trybu standalone mode, z pewnością utracimy nasze informacje. Aby temu zapobiec, należy wcześniej wyeksportować nasze kanały RSS do pliku OPML, tak by potem móc je po ponownie zaimportować do programu. Polecam jednak synchronizować je z którąś z proponowanych usług, przy czym Feedly wydaje mi się najbardziej popularną, a do tego możemy się do niej zalogować naszym kontem Twitter lub Facebook.
Lire 3.0 – wybrane nowości
Poniżej najistotniejsze modyfikacje, jakie pojawiły się w Lire 3.0:
- Zmienił się interfejs programu, przy czym zmiany, choć duże, nie są rewolucyjne. Dzięki nim rozkład opcji programu jest bardziej logiczny.
- Można teraz bez kłopotu otworzyć plik OPML i zaimportować z niego źródła RSS. Program wspiera nowy sposób zapisywania i otwierania, tak więc listę naszych kanałów RSS, zapiszemy np. w iCloud.
- Pojawiła się możliwość synchronizacji kanałów RSS z różnymi usługami: Feedly, FeedHQ, The Old Reader, Inoreader, BazQux Reader.
- Twórcy programu uwzględnili nowe czcionki w opcjach wyglądu tekstu.
- Po ponownym uruchomieniu, Lire kontynuuje uprzednio rozpoczęte działania, a użytkownik znajdzie się w tym miejscu programu, w którym zakończył lekturę (konkretny folder, kanał RSS, albo ich lista).
- Wprowadzono możliwość skorzystania z dodatkowego parsera tekstu (Mercury Web Parser), gdyby domyślne odczytanie całego tekstu stało się niemożliwe. Stosowna opcja znajduje się w menu Share.
- Program działa znacznie wydajniej, szybciej pobiera artykuły , dzięki czemu większość wielostronicowych artykułów, zostanie wyświetlona na jednej stronie.
- Można teraz zgłaszać problemy z określonym kanałem RSS, artykułem oraz jego cachingiem (wydobywaniem tekstu do przeczytania). Stosowną opcję “Report a Problem” można znaleźć przy każdym artykule, albo w opcjach kanału RSS.
- Można teraz zdecydować, jak zachowa się przycisk drugi od końca na dole. Do wyboru m.in.: Instapaper, Pocket, Lista, Czytelnia i Star (oznacz gwiazdką).
- Możliwość konfiguracji gestów “Przesuń w lewo” – “Przesuń w prawo”, które, używając VoiceOvera, realizujemy korzystając z pokrętła. Jeden z nich pozwoli nam na oznaczenie nieprzeczytanych artykułów, a dzięki drugiemu możemy już z poziomu pokrętła i nieotwartego artykułu, oznaczyć go gwiazdką, albo wysłać do usługi typu Pocket itp.
- Poprawiono opcje VoiceOver, dzięki którym można ustawić, co i kiedy program ma odczytywać.
- Dodano możliwość wyszukiwania i subskrybcji określonych słów w Google News i Bing News.
Czy warto?
Duża i niespodziewana aktualizacja programu Lire do wersji 3. to ogromny krok w jego rozwoju. Działa on teraz bardzo sprawnie i wydajnie. Aktualizację bardzo polecam, choć u mnie akurat pojawił się poważny problem, o którym poniżej.
Niestety Lire nie działa zawsze i wszędzie
Od pojawienia się Lire w wersji 3.0 wielu użytkowników sygnalizowało problemy z działaniem aplikacji. Stąd początkowe jej częste aktualizacje, które miały rozwiązać problemy synchronizacji z Feedly oraz innymi dostawcami. I gdy zdawało się już działać dobrze, pojawił się dziwny problem, który nie wiadomo dlaczego wystąpił akurat u mnie i być może większej liczby użytkowników. Lire na moim iPhonie 7 po prostu przestał działać. Uruchamia się, pobiera kanały, a następnie zamyka. Dlaczego tak jest? Nie wiadomo. Pytałem, testowałem rozmaite scenariusze: praca z Feedly, bez Feedly, restart aplikacji, jej ponowna instalacja, zmiana ustawień rozmaitych opcji itp. Niestety! Wszystko na nic! Program przestał być funkcjonalny. W obliczu takiego stanu rzeczy musiałem poszukać czegoś innego.
Feeddler – darmowy i dobrze działający czytnik RSS dla iOS
Ci, dla których Lire jest zbyt drogi, albo którzy poszukują darmowej i działającej z VoiceOverem aplikacji do obsługi kanałów RSS, mogą teraz spokojnie zainstalować program o nazwie Feeddler. Program występuje też w wersji Pro, niestety jako osobna równoległa aplikacja i wówczas pozwala na więcej sposobów synchronizacji i wyszukiwanie RSS po słowach kluczowych. Niestety, z wyszukiwaniem kanałów RSS mam problem, za to inne funkcje aplikacji, synchronizacja z Feedly oraz czytanie treści działają bardzo dobrze. Program nie jest aż tak rozbudowany jak Lire, nie pozwala np. na pobieranie artykułów do E-Pub i Mobi, ale inne swoje zadania realizuje należycie. Jakąś niedogodność stanowić może niemożność obsługi płatnych serwisów posiadających PayWalla. Nie udało mi się zmusić Feeddlera do współpracy z serwisem Gazety Wyborczej, Tygodnika Powszechnego i kilku innych. Mimo to aplikację jak najbardziej polecam. Jej szczegółowa prezentacja znajdzie się też na łamach serwisu Tyflopodcast.
Michał Kasperczak