Logo Tyfloświat
logotyp firmy SONOS

Lyd to po norwesku dźwięk. Pewnie dlatego norweski programista Alexander Heinrich, tworząc aplikację umożliwiającą sterowanie dźwiękiem, nadał jej najprostszą z możliwych nazwę. W AppStore możecie jej szukać pod pełną nazwą Lyd – Watch Remote for Sonos. Program jest nie wielki. Za to jakie możliwości! Zobaczcie sami.

Czym jest Lyd?

Nazwa aplikacji w pełni określa jej przeznaczenie. Jest to program umożliwiający sterowanie z poziomu Apple Watch, dźwiękiem z głośników Sonos. Co więcej, od czasu, gdy Ikea zaczęła sprzedawać tworzone w kooperacji z Sonos akcesoria audio, takie jak lampy stołowe, ramy na obrazy, a ostatnio nawet również lampy stojące, to również głośniki z serii Symfonisk mogą być obsługiwane przez Lyd.

Sam autor w AppStore o stworzonej przez siebie aplikacji pisze tak:

Lyd for Sonos umożliwia szybką kontrolę nad odtwarzaną muzyką, zmianę stacji radiowej lub rozpoczęcie nowej listy odtwarzania. Lyd jest w pełni kompatybilny z najnowszą aktualizacją Sonos S2. Jest również wstecznie kompatybilny z Sonosem S1.

Główne funkcje Lyt

 • Odtwarzanie/pauza i pomijanie bieżącej muzyki
 • Zmienianie głośności grup Sonos (pokoje)
 • Dodawanie lub usuwanie głośników z grupy
 • Rozpoczynanie listy odtwarzania i stacji radiowych
 • Automatyczne wykrywanie głośników Sonos
 • Kontrolowanie głośności każdego głośnika w grupie
 • Menu główne pokazuje, które pokoje są odtwarzane
 • Integracja tarczy zegarka Siri
 • Dostępne są komplikacje Apple Watch
 • Zmiana trybów odtwarzania: Losowo, płynne przejście, powtarzanie
 • Ustawienia kina domowego: Tryb nocny, wzmocnienie mowy
 • Skocz ± 30s podczas odtwarzania podcastu / audiobooka

Lyd jest w pełni dostępny dla VoiceOver. Jeśli dodamy do tego jeszcze interfejs w języku polskim, to obsługa tej bardzo sprytnej aplikacji staje się niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Komplikacja na Apple Watch aplikacji Lyt

Pierwsze uruchomienie aplikacji Lyt

Przede wszystkim na naszym iUrządzeniu musimy posiadać zainstalowaną aplikację Sonos. Ale każdy posiadacz głośnika Sonos lub Symfonisk doskonale o tym wie, więc tę informację zamieszczam jedynie dla przyszłych właścicieli tego systemu.

W kolejnym kroku pobieramy Lyd – Watch Remote for Sonos z App Store. Aktualnie aplikacja kosztuje 12 PLN.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji na iPhone, musimy ją połączyć z naszym kontem Sonos. Gdy tego dokonamy, na ekranie powinien pojawić się następujący komunikat:

Połączyłeś aplikację z kontem Sonos. Kontynuuj na nadgarstku za pomocą zegarka

Komunikat o połączeniu aplikacji Lyt z Sonos.

Gdyby w naszym Gospodarstwie Domowym pojawiały się jakieś problemy z siecią Wi-Fi, to od czasu do czasu może nam się przydać przycisk Synchronizuj z Apple Watch. Jeśli jednak nasza sieć jest stabilna, to od tej pory już w ogóle nie będziemy musieli korzystać z aplikacji w telefonie.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji na zegarku pojawi się prośba o udzielenie dostępu do mikrofonu. I na tym praktycznie kończy się konfiguracja programu Lyd. Od tej pory można go po prostu używać.

Jak używać aplikacji Lyd?

Generalnie Lyd powinniśmy postrzegać jako inteligentny pilot do naszych głośników. Ja ustawiony mam Lyd jako komplikację na tarczy zegarka. Wystarczy więc aktywować ekran Apple Watch i stuknąć w ikonę Otwórz Lyd.

Ekran aplikacji Lyt

Po uruchomieniu aplikacji, domyślnie otwierany jest ekran ostatnio używanego głośnika lub grupy głośników, z których korzystaliśmy. Znajdziemy na nim takie informacje jak:

 • Informację o aktualnie lub ostatnio odtwarzanym utworze, stacji radiowej, lub playliście;
 • Przyciski do przełączania na poprzedni lub następny utwór, oraz Start i Stop;
 • Suwak do regulacji głośności;
 • Przycisk Więcej.

Dzięki takiemu układowi, bardzo wygodnie obsługuje się aktualnie odtwarzaną muzykę. Jest to też ekran, z którego głównie korzystamy używając aplikacji Lyd.

Informacja o aktualnym utworze jest również przyciskiem umożliwiającym wybór jednej z ostatnio odtwarzanych pozycji. Akurat w przeciwieństwie do aplikacji Sonos, w Lyd ten wybór ogranicza się jedynie do stacji radiowych.

Pod przyciskiem Więcej kryją się dodatkowe opcje, a wśród nich m.in.:

 • Dodawanie nowych głośników;
 • Nagrywanie wiadomości głosowych odtwarzanych na głośnikach;
 • Wybór głośników;
 • Obejrzenie okładki właśnie odtwarzanego albumu;
 • Ustawienie timera wyłączającego odtwarzanie po określonym czasie.

Dodatkowe opcje aplikacji Lyt

Jeśli na ekranie podstawowym skorzystamy z przycisku Wróć, przejdziemy na ekran wyboru pomieszczenia w naszym systemie domowym. W ten sposób wskazujemy głośniki, których aktualnie chcemy używać. Na tym samym ekranie znajdziemy przycisk Więcej, który skrywa m.in.:

 • Możliwość aktualizacji wszystkich głośników i pokoi;
 • Ustawienia aplikacji.

Podsumowanie

Jestem absolutnie pewien, że osoby posiadające Apple Watch oraz głośniki Sonos lub Symfonisk, tak jak ja, bardzo szybko docenią wygodę i intuicyjność obsługi aplikacji Lyd. Nawet użytkownicy przyzwyczajeni do głosowej obsługi Sonosów, z uznaniem pomyślą o wyborze playlist lub radiostacji zawierających np. polskie ogonki w nazwie.

Lista ostatnio wybieranych stacji radiowych w aplikacji Lyt

Aktualnie Lyd jest jedną z moich podstawowych aplikacji, której najczęściej używam w ciągu dnia. Mając ją na zegarku, nie muszę za każdym razem podchodzić do głośników, nie muszę szukać pilota, nie muszę przekrzykiwać głośnika, aby zrozumiał mnie asystent głosowy. Wystarczy stuknięcie w komplikację, aby po sekundzie koronką Apple Watch regulować głośność słuchanego utworu.

Ten ostatni przykład doskonale pokazuje, jak twórca Lyd zadbał o doświadczenie użytkownika dopracowując najdrobniejsze szczegóły. Wystarczy tylko uruchomić aplikację, aby aktywna stała się regulacja głośności za pomocą koronki zegarka. Nie trzeba niczego szukać, nigdzie stukać ani niczego aktywować. Otwierasz program i po prostu zmieniasz głośność. Lyd działa dokładnie tak, jak chcielibyśmy, żeby działał.

Mnie dodatkowo zachwyca pełna dostępność Lyd dla VoiceOver. Obsługa programu z czytnikiem ekranu to prawdziwa przyjemność. Życzyłbym sobie, aby każdy twórca mobilnych aplikacji dbał o dostępność tak samo jak robi to Alexander Heinrich.

Źródło: https://mojaszuflada.pl/%f0%9f%94%89-lyd-czyli-sterujemy-glosnikami-sonos-i-symfonisk-z-poziomu-apple-watch-%e2%8c%9a%ef%b8%8f/

 

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top