Logo Tyfloświat

  Sala szkoleniowa i pracujący przy komputerach uczestnicy projektu.Prezydent Jacek Kowalski przystąpił do unijnego projektu p.n. „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych w Gnieźnie”. Dzięki unijnym pieniądzom pięćdziesięciu niewidomych i niedowidzących dostało nowoczesny sprzęt komputerowy. Jednym z obdarowanych jest osiemnastoletni Piotrek. Z takim komputerem jeszcze nie miałem do czynienia, ale myślę, że szybko się nauczę, przejdę szkolenia i dam radę – mówi rozmówca. Do czego chcesz używać tego sprzętu – zapytaliśmy? Do nauki i do kontaktów ze znajomymi przez internet.

 

Piotr Pluta – uczestnik projektu pracujący na nowym sprzęcie komputerowym.Sprzęt, który dostali niewidomi i niedowidzący pozwoli im  lepiej i łatwiej żyć oraz komunikować się ze światem zewnętrznym. „Osoby te mogą kontaktować ze światem ponieważ zainstalowany został u nich również internet – mówi Aleksander Rodziewicz dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Polskiego Związku Niewidomych. Część z tych ludzi będzie miała wielką szansę zatrudnienia się w telepracy.

Pieniądze na sprzęt dla niewidomych i niedowidzących pozyskał Urząd Miejski w Gnieźnie. To ponad milion sześćset tysięcy złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Stanowisko komputerowe dla osób niewidomych i niedowidzących gotowe do pracy.

Projekt przygotowany przez Urząd Miejski wspólnie z Wielkopolskim Zarządem Polskiego Związku Niewidomych to projekt, który daje okno na świat pięćdziesięciu niewidomym i niedowidzącym – zauważa prezydent Gniezna Jacek Kowalski. Komputery mają bardzo nowoczesny system brajlowski i pozwalają nie tylko kontaktować się ze światem, ale również jest to zaczątek nowych miejsc pracy.

 

Materiał informacyjny: Gniezno pomaga niewidomym i słabowidzącym

 

Osoby które dostały komputery w lutym 2013 roku przeszły podstawowe szkolenia obsługi, natomiast w marcu 2013 roku odbyły się szkolenia specjalistyczne. Przez pięć lat każdy uczestnik projektu będzie mógł bezpłatnie korzystać z dostępu do internetu.

 

 

 

 

Logotypy

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top