Logo Tyfloświat

 

Utrata smartfona, czy to z powodu kradzieży, czy zwykłego zgubienia, to poważny problem. Tracimy bowiem nie tylko ważne dla nas narzędzie pracy, ale także przedmiot o istotnej wartości. Ponadto, co nie mniej ważne, narażamy nasze prywatne dane na dostęp ze strony osób trzecich. Przecież powszechną praktyką jest obecnie przechowywanie w naszych telefonach wszystkiego od kontaktów po hasła i dane niezbędne do skorzystania z bankowości internetowej. Nic więc dziwnego, że gdy nadzieje na odzyskanie sprzętu są nikłe, wpadamy w panikę, ponieważ ktoś, oprócz urządzenia, może także przejąć dostęp do naszej wirtualnej tożsamości. Jednym z oczywistych kroków, który wielu użytkowników będzie chciało zastosować, jest zgłoszenie sprawy na policję i jest to posunięcie słuszne. W wielu przypadkach urządzenia udało się odnaleźć. Są jednak pewne środki, które można  powziąć samodzielnie, a z pomocą przyjdzie nam usługa Google o nazwie Menedżer Urządzeń Android.

Pod adresem www.google.pl/android/devicemanager znajdziemy niewielką stronę internetową usługi. Prezentuje ona listę urządzeń podłączonych do naszego konta Google wraz z informacją o ich ostatnim znanym położeniu oraz datą i godziną ustalenia tej informacji. Możemy ręcznie zażądać odświeżenia lokalizacji GPS urządzenia za pomocą przycisku „Lokalizuj” lub, także za pomocą odpowiedniego przycisku, zmienić nazwę telefonu na bardziej rozpoznawalną niż domyślna. Dwie kolejne ciekawe funkcje menedżera to „Zadzwoń” oraz „Włącz blokowanie i wymazywanie”. Pierwsza okazuje się przydatna w sytuacjach, gdy mamy wrażenie, że telefon zawieruszył się nam gdzieś w pobliżu. Wystarczy wtedy nacisnąć przycisk, a telefon zacznie dzwonić domyślnym dzwonkiem rozmów przez pięć minut z maksymalną głośnością, o ile jest w danym momencie podłączony do Internetu i może odebrać wywołanie. Dzwonek wyciszamy, odblokowując ekran. Druga z tych opcji pozwala na ustalenie nowego hasła blokady, które będzie trzeba wpisać, by urządzenie odblokować. Jeżeli już do reszty straciliśmy nadzieję na odzyskanie naszego Androida, możemy także zmusić go do usunięcia ze swej pamięci wszystkich naszych danych. Robimy to również w sekcji „Włącz blokadę i wymazywanie”. Po zapoznaniu się z listą typów danych, które utracimy, i jej akceptacją, urządzenie zostanie oczyszczone, gdy tylko znajdzie się w zasięgu Internetu i odbierze sygnał. Jeżeli boimy się o swoją prywatność, na przykład w sytuacji gdy do naszego urządzenia podpięte jest współdzielone konto Gmail lub z jakichś innych przyczyn chcemy wyłączyć menedżerowi dostęp do naszego urządzenia, musimy udać się do ikony ustawień Google, następnie przejść do sekcji, „Bezpieczeństwo”, gdzie pod nagłówkiem Menedżer Urządzeń Android odhaczamy wszystkie opcje.

Menedżer posiada także dedykowaną aplikację, za pomocą której możemy wykonać wszystkie te czynności z poziomu innego urządzenia z Androidem, jednak ma ona opinię aplikacji niestabilnej i pełnej błędów.

To wszystko, co menedżer ma nam do zaoferowania. Niewiele, ale wystarczająco dużo, by efektywnie uchronić się przed zgubnymi skutkami zaginięcia naszego telefonu lub tabletu, a w niektórych sytuacjach nawet go odnaleźć. Oby te funkcje nie były nam potrzebne zbyt często.

Paweł Masarczyk

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top