W trakcie tegorocznej konferencji NFB jednym z wiodących tematów była kwestia pojawienia się uznanego, mobilnego programu OCR KNFB Reader na kolejnej platformie systemowej, jaką jest Android. Przedstawiciel KNFB, James Gashel w wywiadzie dla portalu Inclusive Android udzielił kilku interesujących informacji odnośnie nadchodzącej wersji dla systemu Google.
Wymagania sprzętowe
Zasadniczo im więcej, tym lepiej. Przedstawiciel KNFB nie podał dolnej, granicznej wersji Androida, na której działać będzie oprogramowanie, skupił się jedynie na kwestii aparatu. Jeśli chodzi o minimalną rozdzielczość kamery, będzie to 5 mpix. KNFB Reader obecnie jest testowany na Samsungu Galaxy S6, możemy się więc domyślać, że program celuje w telefony z wyższej półki, a korzystanie z niego na słabszych konfiguracjach może okazać się zdecydowanie mniej komfortowe. Przy tej okazji warto jednak dodać, iż w chwili obecnej funkcjonuje program intensywnych testów KNFB Readera. Każdy, kto jest zainteresowany wypróbowaniem aplikacji na swoim urządzeniu, może napisać na adres support@knfbreader.com celem uzyskania ograniczonej funkcjonalnie wersji demo (kontakt w j. angielskim). Twórcy są żywo zainteresowani tym, jak aplikacja sprawuje się na różnych konfiguracjach sprzętowych i systemowych, a bez intensywnego wkładu społeczności użytkowników przetestowanie tak dużej liczby urządzeń nie byłoby możliwe.
Nowości w KNFB Readerze
Oprócz informacji dotyczących wersji dla kolejnego systemu operacyjnego, przedstawiciel KNFB wspomniał także o funkcji, którą docenią z pewnością ci wszyscy, którzy razem z KNFB używają statywów. W najnowszej wersji dla iOS i w wersji dla systemu Android funkcjonuje specjalny tryb, który ułatwi wykonywanie zdjęć w sytuacji, kiedy telefon jest umieszczony na statywie. W połączeniu z tzw. trybem pakietowym pozwoli to za jednym zamachem wykonać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lub kilkaset zdjęć kolejnych stron danej publikacji, a następnie dokonać ich rozpoznania w KNFB Readerze, umieszczając wszystko w jednym dokumencie w sposób analogiczny, na jaki pozwalają dedykowane, kosztujące tysiące złotych rozwiązania.
Źródło: Inclusive Android inf. Własna