Logo Tyfloświat

Pod koniec października w Londynie odbyła się konferencja Nokia World, o tyle istotna, że fiński gigant zaprezentował na niej m.in. długo oczekiwane urządzenia z systemem Windows Phone oraz niezłe telefony dotykowe z QWERTY, dedykowane na rynki wschodzące (niestety oparte o Symbian series 40).

Choć sam mobilny system Microsoftu jest oceniany raczej dobrze, pomijając fakt, że jeszcze niedawno był niedostępny w polskiej wersji, o tyle sposoby Nokii na utrzymanie swoich klientów przez media technologiczne oceniane były już gorzej. Z naszej perspektywy nie mamy o czym mówić. Windowsem Phone się nie zajmiemy, dopóki nie zostanie udźwiękowiony. Różne są jednak perspektywy? To co dla kogoś niezauważalne, innym może się bardzo przydać. I tu dochodzimy do sedna.

Nokia ogłosiła premierę screenreadera dla swoich telefonów komórkowych. Nokia jak dotąd rozwijała co prawda różne pomniejsze aplikacje dostępnościowe, ale nigdy działania te nie miały większego znaczenia z punktu widzenia choćby średnio zaawansowanego niewidomego czy słabowidzącego użytkownika, chcącego używać telefonu z udźwiękowieniem. Wszystko wskazuje na to, że teraz ulegnie to zmianie. Zapowiadany screenreader opracowany został przez czołową firmę w tej branży – Code Factory. Trudno jednoznacznie powiedzieć, co program potrafi. W informacjach wymieniana jest obsługa typowych funkcji telefonów, czyli kontaktów, SMS i listy połączeń, ale również kalendarza, a nawet Internetu. Program działa z telefonami zarówno dotykowymi, jak i wyposażonymi w fizyczną klawiaturę. Rozwiązanie jest na tyle innowacyjne, że działać ma przede wszystkim, choć nie tylko z telefonami opartymi na Symbian Belle. Jak na razie są to dotykowe Nokie: 600, 700, 701, przy czym Nokia 600 nie jest dostępna w Polsce. Urządzenia te to, pisząc skrótowo i nie wchodząc w szczegóły, lekkie, stosunkowo proste smartphony z ekranami dotykowymi, Wi-Fi i GPS-em.

Jedynym jak na razie telefonem z fizyczną klawiaturą, jaki będzie mógł zostać udźwiękowiony za pomocą screenreadera Nokii, jest Nokia C5-00MP, czyli udoskonalona stara Nokia C5-00 z lepszym aparatem fotograficznym.

Rozwiązanie ma za czas jakiś zostać udostępnione na znane już użytkownikom telefony, jak E6, E7, E72.

Jak na razie screenreader Nokii dostępny jest w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, szwedzkim i fińskim.

Program za darmo będzie można pobrać ze Sklepu Nokii pod koniec roku.

Prezentacja czytnika ekranu od Nokii wiąże się z uruchomieniem i promocją miejsca z dostępowymi aplikacjami, rekomendowanymi przez fińskiego producenta – http://store.ovi.com/channel/1939

Więcej informacji: http://conversations.nokia.com/2011/10/27/nokia-rolls-out-new-screen-reader/

Źródło: Nokia Accessibility, Code Factory, informacje własne.

Michał Kasperczak

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top