Logo Tyfloświat
Nabiałym tle podkreślony czarny napis VOTE, pod nim dwa napisy: YES oraz NO - z odpowiadającymi im kratkami, obok dłoń trzymająca długopis - gotowa do postawienia znaku X w jednej z kratek.
Źródło: https://pixabay.com/pl/

Podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły skorzystać z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a. Nakładki powinny być dostępne w każdej z komisji wyborczych.

Plastikowe lub tekturowe nakładki brajlowskie wielkością oraz kształtem są dostosowane do karty wyborczej. Aby móc prawidłowo skorzystać znakładki, kartę do głosowania należy wsunąć w nakładkę. Jeden z rogów karty do głosowania jest wyraźnie oznaczony, co umożliwia właściwe umieszczenie karty w nakładce. Na nakładce brajlowskiej znajdują się wyłącznie oznaczone otworami oraz cyframi w brajlu punkty, w których należy postawić krzyżyk. Nakładki wydawane są przez członków komisji. Również członkowie komisji wyborczej zobowiązani są do upewnienia się, czy nadkłada pasuje do karty, a długopis, który będzie używany do głosowania, jest sprawny. Wyborca powinien wcześniej zapoznać się z listami wyborczymi i zdecydować, na którego z kandydatów odda swój głos. Możliwość zapoznania się z listami wyborczymi oferuje Państwowa Komisja Wyborcza, która na swojej stronie internetowej publikuje listy wyborcze. Wszystkie listy wyborcze są w formie dostępnej dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Wystarczy zatem sprawdzić numer wybranego przez siebie kandydata oraz numer jego komitetu wyborczego. Jest również możliwość telefonicznego uzyskania informacji w każdej zgmin.

Warto również pamiętać, że na prośbę wyborcy z niepełnosprawnością wzroku każda z Komisji Wyborczych jest zobowiązana do przekazania ustnie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz ich kandydatach.

 

Źródło: https://www.rp.pl/Niepelnosprawni/305239928-Wybory-do-PE-czy-niedowidzacy-beda-musieli-czekac-na-specjalne-nakladki-na-karty-do-glosowania.html

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top