Pojawiła się wersja map Navigo na komputery PC, dostosowana do potrzeb niewidomych użytkowników. Poniżej prezentujemy informację, która została znaleziona na stronie Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących “Trakt”.
Z przyjemnością informuję, że rozpoczynamy przyjmowanie zamówień na elektroniczną mapę NAVIGO na komputery PC w wersji dla osób niewidomych i słabowidzących opracowaną przy współpracy z firmą Navigo (dofinansowanie ze środków PFRON).
NAVIGO zawiera tę samą mapę, co znane portale Google Maps i Panorama Firm. Jako jedyna na rynku aplikacja do planowania podróży, została przystosowana dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez zapewnienie możliwości odczytania dużej liczby informacji przy użyciu tzw. screenreaderów.
NAVIGO pozwala zaplanować trasę podróży, odczytać jej przebieg przy pomocy screenreadera z możliwością odczytu i skopiowania współrzędnych punktów pośrednich oraz pozwala na wyeksportowanie całej trasy w formacie tekstowym, przystosowanym do obsługi przez dwie aplikacje – systemy mobilne: NAWIGATOR firmy MIGRAF oraz Loadstone GPS.
Unikalność rozwiązania NAVIGO jest tworzona również poprzez dźwiękowe odczytywanie informacji dostępnej po wskazaniu dowolnego punktu mapy. W ten sposób możliwe jest poznanie nazwy wskazanej miejscowości, rzeki, zbiornika wodnego, czy nazwy ulicy. Aplikacja może więc być pomocna także w poznawaniu geografii Polski.
Aplikacja była przygotowana we współpracy z zespołem niewidomych ekspertów i stanowi pierwszą wersję, która w przypadku zainteresowania Państwa będzie dalej ulepszana i rozwijana.
Aplikacja bazuje na mapie komputerowej przeznaczonej do jazdy samochodem, ale w wybranych obszarach testowych została również dostosowana do wymagań osób pieszych. Te obszary to:
1. w Warszawie:
? Park w Wilanowie,
? Park Łazienki Królewskie,
? teren Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego,
? teren Politechniki Warszawskiej,
? okolice Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej,
? okolice Dworca Zachodniego,
2. w Łodzi:
? teren Centrum Handlowego Manufaktura,
3. w Poznaniu:
? Park wokół jeziora Malta,
4. w Gdańsku:
? teren Politechniki Gdańskiej,
5. we Wrocławiu:
? Park Szczytnicki.
Aplikacja generuje pieszą trasę z dodatkową informacją dla osób niewidomych w postaci wskazówek do poruszania się, typu:
? ?Wskazówka: Przejście dla pieszych za 147 metrów?,
? ?Wskazówka: Dół stromego wzniesienia za 36 metrów?,
? ?Wskazówka: Schody za 120 metrów?,
Nowością w tego typu aplikacjach jest odsłuchiwanie Głosowych Komunikatów Krajoznawczych, wzbogaconych dodatkowo o informacje przydatne osobom niewidomym, między innymi pozwalające na łatwiejsze wyobrażenie sobie ciekawych obiektów czy układów komunikacyjnych.
Wpłatę należy kierować na konto Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących TRAKT ? Bank PEKAO S.A. 70 1240 5989 1111 0000 4765 4631
Po uiszczeniu opłaty 10 zł aplikacja będzie możliwa do pobrania od dnia 19 stycznia 2010 roku. Aplikacja będzie dostępna poprzez link internetowy po przesłaniu wpłaty lub na płycie CD za zaliczeniem pocztowym.
Źródło: Fundacja Trakt