Logo Tyfloświat

Kolejnym wystawcą na tegorocznym CSUN była bostońska organizacja o nazwie National Braille Press. Instytucja ta zapowiedziała wprowadzenie stosunkowo taniego (około 2000 ? 2500 dolarów) notatnika brajlowskiego o nazwie B2G, wyposażonego w system Android. Urządzenie będzie posiadało 32GB wbudowanej, wewnętrznej pamięci, slot na kartę SD, procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1GHz, standardową, brajlowską klawiaturę, a także 20-znakową linijkę. Ciekawostką jest aparat 5 Mpix. Notatnik nie będzie przytłaczać ilością przełączników czy przycisków z zewnątrz, jednakże w środku posiadać będzie moduły GSM/3G, Wi-Fi, GPS oraz BlueTooth czyli to, co powinno posiadać nowoczesne urządzenie. Docelowo na pokładzie B2G ma zostać zainstalowana najnowsza wersja systemu Android, o nazwie Ice Cream Sandwich, w chwili obecnej trwają prace nad jej przystosowaniem do pracy z podzespołami notatnika.

Najprawdopodobniej poza swoim screenreaderem, tj. funkcjami dostępnościowymi znanymi z Androida, urządzenie posiadać będzie na pokładzie program Mobile Accessibility, firmy CodeFactory, Duxbury Braille Translator oraz OCR. W wywiadzie dla portalu BlindBargains Brian McDonald z NBP poinformował, że przy projektowaniu tego urządzenia główny nacisk położony jest na możliwość zagwarantowania użytkownikowi wyboru zainstalowanych aplikacji. Z tego właśnie powodu notatnik nie ma być ograniczony np. tylko do jednej, konkretnej syntezy czy screenreadera, co może dać również szansę na dystrybucję urządzenia za granice USA. Trwają już rozmowy z firmą Code Factory, dzięki który na pokładzie urządzenia znajdzie się również oprogramowanie Mobile Accessibility. Jako ciekawostkę dodajmy, że w projekt urządzenia zaangażowany jest Deane Blazie, czyli pomysłodawca takich notatników, jak Braille Lite, czy Braille?n?Speak.

Data wprowadzenia na rynek notatnika planowana jest za około pół roku. Cena, jak wspomnieliśmy, ma wynosić około 2000 ? 2500 USD.

Obudowa i wymiary urządzenia nie są jeszcze znane.

Źródło: http://www.blindbargains.com/, http://www.sixdots.pl

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top