Logo Tyfloświat
Na jasnym tle okno wyszukiwarki google.
www.pixaby.pl

Google dodał nową funkcję do Chrome, która może identyfikować obiekty na obrazie i opisywać je osobom niewidomym i słabowidzącym.
Nowe narzędzie wykorzystuje tę samą technologię, co Google Lens i Google Photos do analizy zdjęć i generuje opis, który może być odczytany na głos przez czytnik ekranu lub pokazany jako znaki na monitorze brajlowskim.
Nowa funkcja Chrome, o nazwie Opisy obrazów, próbuje zidentyfikować zawartość obrazu i powiedzieć co na nim się znajduje. Na przykład może powiedzieć „wydaje się, że obiekt na obrazku to pies”, informując, że strona prawdopodobnie zawiera zdjęcie psa, ale opis został wygenerowany przez AI i może nie być całkowicie dokładny.
Jak to aktywować?
Nowa funkcja opisów obrazów jest dostępna dla każdego, kto korzysta z czytnika ekranu lub monitora brajlowskiego. Aby go aktywować, wybierz Ustawienia Chrome> Zaawansowane> Dostępność i wybierz „Pobierz opisy obrazów z Google”.
Niedawno firma zaktualizowała też Mapy Google, aby dodać szczegółowe wskazówki dotyczące marszu, dzięki czemu bez trudu można znaleźć drogę do nieznanych miejsc – niezależnie od tego, czy masz problemy ze wzrokiem, czy po prostu chcesz trzymać telefon w kieszeni.

Źródło: https://coolblindtech.com/new-chrome-feature-describes-images-on-websites-for-blind-and-partially-sighted-users/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top