Logo Tyfloświat

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego z kierownikiem działu urządzeń brajlowskich w firmie HumanWare w tym roku na rynku pojawią się opracowane przez tą firmę dwa nowe notatniki brajlowskie o nazwie Chameleon i Mantis.

Chameleon to 20 znakowy notatnik brajlowski z brajlowską klawiaturą w układzie perkins. Urządzenie posiada prosty edytor tekstu, kalkulator, zegarek i menedżer plików. Poza tym ma być wyposażony w trzy wymienne obudowy, które użytkownik będzie mógł sam wymieniać. Urządzenie będzie mogło też pracować jako brajlowska linijka. Będzie można go podłączyć po przez bluetooth jednocześnie do pięciu urządzeń i dodatkowo jednego urządzenia po przez port usb. Pliki będzie można przechowywać na pendrive, lub karcie pamięci. Z przodu urządzenia znajdują się cztery przyciski, które można obsługiwać kciukiem i które służą do przewijania brajlowskiego wyświetlacza. Na górze urządzenia umieszczony jest wielofunkcyjny przycisk nawigacyjny którym także możemy otworzyć menu notatnika. Urządzenie może pracować na baterii 15 godzin. Notatnik posiada także oprogramowanie, które umożliwia bezpośrednie pobieranie książek z dwóch bibliotek.

Drugi notatnik o nazwie Mantis jest 40 znakowym urządzeniem brajlowskim z tradycyjną klawiaturą qwerty. Notatnik ten funkcjonalnie jest podobny do opisywanego wyżej Chameleona. Po przełączeniu notatnika w tryb terminala jego klawiatury będzie można używać do pracy na przyłączonym urządzeniu. Dodatkowo podczas pracy z oprogramowaniem notatnika będzie możliwość przełączenia się na klawiaturę brajlowską. W tym trybie pracy klawiatura brajlowska będzie realizowana na klawiszach s, d, f i j, k, l.

Źródło: http://www.podtrac.com/pts/redirect.mp3/www.blindbargains.com/audio/200130_humanware_aph.mp3

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top