Logo Tyfloświat

Najnowsza, szósta edycja mobilnego systemu operacyjnego firmy Apple już od jakiegoś czasu jest możliwa do pobrania i używania, a domyślnie instalowana jest na najnowszych telefonach z logiem nadgryzionego jabłka, iPhone?ach 5. O jednej z innowacji, czyli mapach napisano już wiele złego, dlatego dla odmiany skupmy się na pozytywnych aspektach Szóstki, czyli usprawnieniach z dziedziny dostępności, szczególnie istotnych dla naszych czytelników.

Pierwszą zmianą, szczególnie ważną dla osób słabowidzących, jest możliwość uruchamiania powiększenia łącznie z mową syntetyczną. To zresztą dotyczy wszystkich mechanizmów uniwersalnego dostępu, które od tej pory mogą być aktywowane i dezaktywowane niezależnie. Trzykrotne wciśnięcie klawisza Home będzie włączać i wyłączać wszystkie mechanizmy dostępnościowe. To, na co należy zwrócić uwagę przy pracy z jednoczesnym udźwiękowieniem i powiększeniem to fakt, że niektóre gesty w takim przypadku wykonują inne funkcje niż tylko z powiększeniem. Dla przykładu, dwukrotne stuknięcie trzema palcami przy włączonym Zoomie i VO spowoduje powiększenie podświetlonego elementu. Chcąc wyłączyć mowę, musimy wtedy stuknąć trzykrotnie trzema palcami, włączenie i wyłączenie kurtyny to natomiast aż cztery stuknięcia trzema palcami. Pokrętło VoiceOver zostało wzbogacone o dodatkowy element o nazwie ?Interpunkcja?. Możemy ją wyłączyć, włączyć, lub ustawić odczytywanie części interpunkcji. W tym ostatnim przypadku odczytywane będą znaki w adresach URL czy mailowych, ale nie w środku i na końcu zdań.

Mamy również ważną informację dla posiadaczy monitorów brajlowskich, którzy korzystają z urządzeń Apple.

Jak poinformował  na blogu Makowisko Robert Hetzyg, nadszedł koniec problemów z wpisywaniem polskich znaków diakrytycznych z klawiatur monitorów brajlowskich. Cieszy to bardzo, bowiem dzięki np. iPhone?owi lub iPadowi oraz linijce brajlowskiej, możemy stworzyć funkcjonalny notatnik znacznie mniejszym kosztem, niż gdybyśmy mieli korzystać z wyspecjalizowanych urządzeń tego typu.

Źródła: Makowisko, NFB

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top