Jak co roku Apple dołączyło do świętowania Światowego Dnia Świadomości Dostępności GAAD (ang. Global Accessibility Awareness Day). 15 maja firma z Cupertino przedstawiła nowości z obszaru dostępności, które planuje wprowadzić do systemów operacyjnych w roku 2024. Należy pamiętać, że są to tylko zapowiedzi i że faktyczny zakres nowości poznamy dopiero wraz z premierami nowych systemów. Jednak mimo to warto zerknąć na te plany, ponieważ stanowią one kierunki wsparcia, na które czekają tysiące ludzi na całym świecie.
Ograniczenia widzenia
Czytnik ekranu VoiceOver otrzyma nowe głosy, elastyczne pokrętło dla ustawień głosu oraz niestandardową regulację głośności. Dodatkowo w systemie macOS pojawi się możliwość dostosowywania skrótów klawiaturowych.
Na urządzeniach mobilnych funkcja Lupa zaoferuje nowy tryb czytania oraz opcję łatwego uruchomienia trybu wykrywania za pomocą przycisku akcji.
Użytkownicy brajla otrzymają nowy sposób uruchamiania i pozostawania w trybie Wejścia ekranu brajla. Wśród wspieranych języków pojawi się japoński oraz wsparcie dla obsługi wielowierszowych linijek brajlowskich i wyboru tabel wejścia-wyjścia.
Użytkownicy słabowidzący otrzymają nową funkcję sprawiającą, że aktualnie wprowadzany tekst wyświetlany będzie większą czcionką oraz w kroju i kolorze preferowanym przez użytkownika.
Ograniczenia manualne
Dostępna na iPadzie i iPhonie nowa funkcja śledzenia wzroku (ang. Eye Tracking) oparta będzie na sztucznej inteligencji. Umożliwi użytkownikom opcję nawigowania po iPadzie i iPhonie samymi oczami. Do działania wykorzystuje przednią kamerę urządzenia.
Dzięki niej użytkownicy będą mogli poruszać się po elementach interfejsu systemowego oraz aplikacji i wzrokiem aktywować każdy element, uzyskując dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak fizyczne przyciski, przeciągnięcia i inne gesty, wyłącznie oczami.
Dla użytkowników z niepełnosprawnością manualną, nowa funkcja Wirtualny Trackpad (ang. Virtual Trackpad for AssistiveTouch) umożliwi manualne sterowanie urządzeniem za pomocą małego obszaru ekranu jako gładzika o zmiennym rozmiarze.
Dodatkowo Sterowanie przełącznikami otrzyma opcję używania aparatów w iPhonie i iPadzie do rozpoznawania gestów dotknięcia palcami jako przełączników.
Ograniczenia słyszenia
Music Haptics to nowy sposób doświadczania muzyki dla użytkowników niesłyszących lub niedosłyszących. Po włączeniu na iPhone tej funkcji ułatwień dostępu, silnik wibracyjny odtwarza stuknięcia, tekstury i wibracje do dźwięku muzyki. Funkcja Music Haptics będzie działała w milionach utworów w katalogu Apple Music. Zostanie także udostępniona jako API dla programistów.
Ograniczenia mówienia
Nowe skróty głosowe umożliwią użytkownikom iPhone’a i iPada przypisywanie niestandardowych wypowiedzi dla poleceń Siri. Dzięki niej osoby z problemami z wymową będą mogły korzystać z asystenta głosowego od Apple.
Kolejna nowa funkcja – Nasłuchiwanie nietypowej mowy (ang. Listen for Atypical Speech) ma mieć możliwość lepszego rozpoznawania niewyraźnej mowy. Ma ona wykorzystywać uczenie maszynowe na urządzeniu do rozpoznawania wzorców mowy użytkownika. Została zaprojektowana dla osób z nabytymi lub postępującymi schorzeniami, które wpływają na mowę, takimi jak porażenie mózgowe, stwardnienie zanikowe boczne lub udar,
Dla użytkowników zagrożonych utratą umiejętności mówienia, Personal Voice będzie teraz dostępny w języku chińskim mandaryńskim. Użytkownicy, którzy mają trudności z wymawianiem lub czytaniem pełnych zdań, będą mogli stworzyć głos osobisty przy użyciu skróconych fraz.
Dodatkowo Sterowanie Głosowe będzie oferować wsparcie dla niestandardowego słownictwa i złożonych słów.
Choroba lokomocyjna
Wskaźniki ruchu pojazdu (ang. Vehicle Motion Cues) to nowa funkcja ułatwień dostępu na iPhone’a i iPada, która może zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej. Badania pokazują, że choroba lokomocyjna jest często wywoływana konfliktem między tym, co człowiek widzi, a tym, co czuje. Może to uniemożliwić niektórym użytkownikom wygodne korzystanie z iPhone’a lub iPada podczas jazdy w poruszającym się pojeździe.
Dzięki nowej funkcji, animowane kropki na krawędziach ekranu reprezentować będą zmiany w ruchu pojazdu, aby pomóc zmniejszyć konflikt sensoryczny bez ingerencji w główną treść. Korzystając z czujników wbudowanych w iPhone’a i iPada, funkcja rozpozna, kiedy użytkownik znajduje się w poruszającym się pojeździe i odpowiednio zareaguje prezentując na ekranie wskaźniki ruchu.
Dostępność dla kierowców
Opcje ułatwień dostępu w CarPlay otrzymają cały zestaw nowych funkcji. Wśród nich znajdą się:
- Sterowanie Głosowe – użytkownicy CarPlay będą mogli nawigować po interfejsie i sterować aplikacjami jedynie za pomocą głosu.
- Rozpoznawanie dźwięku – kierowcy lub pasażerowie, którzy są głusi lub niedosłyszący, będą mogli włączyć alarmy, aby otrzymywać powiadomienia o klaksonach samochodowych i syrenach pojazdów uprzywilejowanych.
- Filtry kolorów – osoby cierpiące na ślepotę barw (Daltoniści) będą mogły skorzystać z nowej funkcji, dzięki której interfejs CarPlay będzie wizualnie łatwiejszy w użyciu.
- Lepsza personalizacja kroju i wielkości czcionek.
Więcej udogodnień w smart okularach
Znacznie więcej funkcji trafi do Opcji ułatwień dostępu w systemie visionOS. Będą to między innymi:
- Napisy na żywo – umożliwią użytkownikom niesłyszącym lub niedosłyszącym – śledzenie dialogów mówionych w rozmowach na żywo oraz w aplikacjach.
- Obsługa aparatów słuchowych Made for iPhone oraz procesorów mowy.
- Zmniejszanie przeźroczystości, Inteligentną inwersję oraz Tłumienie jasnych świateł dla użytkowników słabowidzących, cierpiących na światłowstręt czy padaczkę fotogenną.
- VoiceOver, Zoom oraz Filtry kolorów otrzymają możliwość oceny odległości, co może być niezwykle przydatne dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Użytkownicy będą mogli sterować Vision Pro, dowolną kombinacją gestów oczu, rąk lub głosu.
Podsumowanie
W tym roku pojawia się sporo zapowiedzi nowych rzeczy. Jednak jak pokazuje historia, część z nich może nie zostać zrealizowana. Za to, czego również już doświadczyliśmy, mogą pojawić się inne Opcje Ułatwień Dostępu, o których Apple nie wspomniało.
I w tym kontekście chciałbym zwrócić Waszą uwagę na wielkiego nieobecnego powyższego zestawienia. Zwykle Apple poświęca Siri osobną sekcję, gdzie opisuje udogodnienia, które do niej trafią. Osobiście uważam, że w najnowszych systemach Siri ulegnie całkowitej zmianie. I to do tego stopnia, że aktualnie nawet samo Apple nie wie, co będzie ona potrafiła. Ja podejrzewam, że będziemy mieli do czynienia z implementacją ChatGPT w wersji 4O. Jak będzie na prawdę, zapewne przekonamy się już w czerwcu na prezentacji najnowszych systemów operacyjnych Apple.
A więcej szczegółów i filmików prezentujących działanie poszczególnych nowości dostępnościowych w języku angielskim możecie obejrzeć w materiale prasowym Apple:
Apple announces new accessibility features
PiotrWitek