W dniach 24-26 kwietnia 2013 r. we Frankfurcie nad Menem odbywa się międzynarodowa wystawa sprzętu przeznaczona dla niewidomych i słabowidzących – SightCity. Tam właśnie poznańska firma Harpo postanowiła zaprezentować dwie nowości.
BraillePen 12 Touch
Jest to jeden z flagowych produktów firmy Harpo. Klawiatura brajlowska z 12-stoznakowym wyświetlaczem (na Zachodzie znana jako EasyLink i występująca w portfolio Optelec), po niedawnym uaktualnieniu oprogramowania i wprowadzeniu funkcji wbudowanego schowka, wkracza w kolejny etap rozwoju. Jego funkcjonalność zostaje wzbogacona o, gdzie indziej raczej niespotykany, system przywoływania kursora – Active Touch. Pozwala on na skierowanie kursora na dowolny znak na wyświetlaczu brajlowskim. Przypomnę, że jak dotąd BraillePen nie posiadał w ogóle klawiszy CursorRouting.
“Teraz jeden ruch palca przywołuje kursor i użytkownik jest gotowy do kolejnych czynności. Ponieważ nie ma tu żadnych fizycznych przycisków, nie tylko nie potrzeba robić dodatkowych ruchów palca, ale nie ma powodów, by martwić się, że jakiś przycisk mógłby się popsuć” – czytamy w informacji prasowej nadesłanej przez Harpo.
Mountbatten Brailler teraz pod kontrolą iOS
Przy rosnącej popularności urządzeń opartych o system iOS, firma Harpo wyszła na przeciw potrzebom konsumentów i stworzyła nowoczesne oprogramowanie, dzięki któremu Mountbatten wzmocni swoją pozycję jako urządzenie brajlowskie, wspierające integrację edukacyjną i społeczną młodzieży z dysfunkcją wzroku z młodzieżą pełnosprawną.
Aplikacja MB Mimic łączy funkcje wyświetlacza i oprogramowania komunikacyjnego. Umożliwia ona dwukierunkową komunikację pomiędzy Mountbattenem a urządzeniem iOS, a co ważniejsze dwustronną komunikację pisemną między osobą widzącą a niewidomą.
Nauczyciele w szkołach ogólnodostępnych, rodzice czy rodzeństwo dzieci posługujących się brajlem mają teraz sposobność na wymianę informacji tekstowej nawet, jeśli brajl jest im nieznany. Informacja pisana na Mountbattenie zostaje wyświetlona na ekranie urządzenia iOS w postaci zwykłego tekstu, podczas gdy informacja napisana na wyświetlaczu dotykowym, pojawia się na papierze w postaci wypukłej.
MB Mimic pozwala również na łatwe i szybkie przesyłanie plików z lub do Mountbattena. Za każdym razem użytkownicy otrzymują tekst w znanym im formacie. Ani brajl, ani druk czarnodrukowy nie są już barierą komunikacyjną. Nauczyciele z łatwością mogą wprowadzać nowe słownictwo lub otrzymywać prace uczniów w postaci cyfrowej. Co więcej oba urządzenia komunikują się bezprzewodowo, dzięki czemu osoby nie są ograniczone i mogą swobodniej aranżować swoje środowisko pracy. Nauczyciele również mogą zdalnie komunikować się pisemnie z uczniem pracującym na Mountbattenie.
Każdy nowy Mountbatten jest przystosowany do bezprzewodowej komunikacji z MB Mimiciem. Jednakże obecni użytkownicy Mountbattena również będą mogli cieszyć się takim rozwiązaniem. A to dzięki zewnętrznemu adaptorowi służącemu do dwukierunkowej komunikacji z urządzeniem iOS.
Źródło: Harpo