Logo Tyfloświat
Na zdjęciu widzimy ekran laptopa, na którym wyświetlony jest kod programistyczny, obok stoi kubek

Artykuł jest przetłumaczoną wersją miesięcznego zestawienia nowości w grach dostępnych dla niewidomych na stronie audiogames.net. Oryginalną wersje tego artykułu możesz przeczytać tutaj.

Nowe gry

Mist World przetłumaczone na język Angielski

Chociaż Mist World nie jest stricte nową grą (była już dostępna po Chińsku przez kilka lat), właśnie doczekała się oficjalnego tłumaczenia na Angielski. Mist World to w pełni dźwiękowa gra 2D MMO RPG, oferująca mnóstwo klas i zawartości w ogromnym świecie, a także wszystkie typowe funkcje MMO, których można się spodziewać. Są to M.in. Zadania i lochy, możliwość grupowania się z innymi graczami, możliwość tworzenia i dołączania do gangów, i wiele więcej. Pierwszy post w wątku podlinkowanym wyżej zawiera więcej informacji o grze i jej świecie a także kilka krótkich próbek audio z rozgrywki.

Katawa Shoujo re-engineered (Windows, Mac)

Katawa Shoujo to powieść wizualna w stylu bishoujo, której akcja rozgrywa się w fikcyjnej szkole średniej Yamaku dla niepełnosprawnych dzieci, położonej gdzieś we współczesnej Japonii. Życie Hisao Nakai zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy wrodzona wada serca zmusza go do zmiany szkoły po długiej hospitalizacji. Pomimo trudności, Hisao jest w stanie znaleźć przyjaciół – a może nawet miłość, jeśli dobrze rozegra swoje karty. Istnieje pięć głównych ścieżek odpowiadających 5 głównym postaciom kobiecym, każda ścieżka podążająca historią danej postaci.

Historia jest opowiedziana z perspektywy głównego bohatera, przy użyciu narracji pierwszoosobowej. Gra wykorzystuje tradycyjny model powieści wizualnej oparty na tekście i sprite’ach.

Katawa Shoujo zawiera reści dla dorosłych i została stworzona przy użyciu systemu Ren’Py. Jest dziełem międzynarodowego zespołu programistów-amatorów dostępnym bezpłatnie na licencji Creative Commons BY-NC-ND.

A oto opis wersji Re-engineered” version:

Dostępny dla wszystkich KS:RE oferuje szereg funkcji ułatwień dostępu, aby dostosować się do graczy niepełnosprawnych. Korzystając z narzędzi dostępnych w nowoczesnym Ren’Py, dodaliśmy szybki dostęp do syntezy mowy, dwie czcionki przyjazne dyslektykom, specjalne pole tekstowe o wysokim kontraście i różne optymalizacje w celu poprawy funkcjonalności z popularnymi czytnikami ekranu – a to dopiero początek. Już teraz szukamy innych sposobów, aby uczynić KS:RE jeszcze bardziej dostępnym. W pełni przejrzyste Otwarte źródło. Brak archiwów. Żadnego zaciemniania. KS:RE nie próbuje ukrywać, jak działa. Każdy może zajrzeć pod maskę i poeksperymentować bez przeszkód. Znacznie uproszczony kod źródłowy KS:RE pozwala programistom na każdym poziomie umiejętności czytać, uczyć się i modyfikować według własnego uznania. Jeśli masz pomysł – nową funkcję ułatwień dostępu, ulepszenie menu, dalsze uproszczenie kodu – masz wszystko, czego potrzebujesz, aby go zrealizować. KS:RE to przede wszystkim projekt społecznościowy. Jeśli możesz ulepszyć grę, nasze drzwi są zawsze otwarte. Dodatki KS:RE, przy ustawieniach domyślnych, gra dokładnie tak, jak go pamiętasz. Masz jednak kilka nowych opcji na wyciągnięcie ręki, aby dostosować swoje wrażenia do swoich upodobań. Aby uzyskać odrobinę wizualnego polotu, możesz włączyć wyświetlanie paralaksy, tchnąc nieco życia w swoje ulubione postacie. Dzielenie się wrażeniami nigdy nie było prostsze — KS:RE bezproblemowo integruje się z paskiem aktywności Discord, pozwalając znajomym zobaczyć Twój doskonały gust w powieściach wizualnych. Wszystkie te funkcje są całkowicie opcjonalne i można je przełączać jednym kliknięciem. Kompletny pakiet KS:RE ma fabrycznie załadowane rosyjskie i francuskie tłumaczenia, gotowe do użycia bez dodatkowego wysiłku ze strony gracza. Każde inne oficjalne tłumaczenie nie będzie daleko w tyle. Uproszczona baza kodu KS:RE sprawia, że tworzenie nowych tłumaczeń jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, wymagając praktycznie zero wiedzy programistycznej. Z chęcią dodamy gotowe tłumaczenia, które stworzysz.

Blind Quest – The Ivy Queen (Windows, Mac, wersje na telefony w krótce)

W tej kontynuacji przygody „THE IVY QUEEN” musisz poprowadzić najemnika Nathana do świata Aetherny, który jest teraz wolny od lodowatego uścisku Kylliusa. W tej przygodzie Nathan będzie więźniem tyrańskiej Bluszczowej Królowej, a po uwolnieniu będzie musiał rozwiązać zagadkę jej motywów. Dlaczego chciała ustanowić tyrańskie rządy i wykorzystać usługi Nathana do pokonania Kylliusa?

Odkrywaj nowe miejsca, takie jak Bluszczowe Lochy i walcz na arenie! 86 nowych map w 5 różnych scenariuszach do eksploracji! Przygodowa gra audio dla prawdziwych poszukiwaczy przygód! Zwiastun z rozgrywki na YouTube

Świąteczna gra od Accessiware: ChristmasChaos – Endless Runner (Windows)

Ho ho ho. To znowu ta pora roku. Czas na podróżowanie po świecie i dostarczanie prezentów wszystkim grzecznym dzieciakom z mojej listy. I jak co roku potrzebuję specjalnego małego pomocnika, który będzie ze mną podróżował, pomagając w kierowaniu saniami. Pomocnika, który może mi pomóc uczynić te święta najradośniejszymi dla wszystkich najmłodszych. I w tym roku. To ty. Jesteś gotowy?

Świąteczna gra od Accessiware.

 • Fajna gra typu bieg w nieskończoność
 • Wbudowany samouczek
 • Łatwe sterowanie
 • Stworzona oparta o nowy system gier Accessiware

Czy jesteś gotowy, aby uratować Boże Narodzenie, pomagając samemu Mikołajowi sterować saniami?

Upheaval – Tekstowa gra Fantasy RPG (Windows)

Oparta na tekście gra RPG z otwartym światem. Czas płynie do przodu z każdym dokonanym wyborem. Eksploruj dziką naturę i szukaj magicznych skarbów. Zakłócaj lub wspieraj rozwijające się frakcje i wykorzystuj wiedzę zdobytą w poprzednich rozgrywkach. Za 30 dni przybędzie Mag. Czy będziesz gotowy, kiedy się pojawi? Twoje wybory mają znaczenie! Wchodź w interakcję z ludźmi i miejscami, które napotykasz, w dowolny sposób. Zmień równowagę sił i losy wszystkich, których spotkasz! Albo nie. Możesz zostać w tawernie, łowić ryby lub ignorować wszystkich i po prostu robić swoje. Wybór należy całkowicie do Ciebie.

FunkcjeInna gra za każdym razem! Ukończ każdą przygodę w 30-90 minut. Graj wiele razy, aby dowiedzieć się więcej o świecie i odkryć wiele zakończeń. – Wielki świat! Ponad 40 unikalnych lokalizacji do zwiedzania i odkrywania. – Dynamiczne! Postacie niezależne (zarówno przyjaciele, jak i wrogowie) są żyjącymi, ruszającymi się postaciami, z którymi możesz wchodzić w interakcje, a nie tylko statycznymi spotkaniami – Skarb! Ponad 15 magicznych i przyziemnych skarbów oraz przedmiotów do znalezienia i wykorzystania, z których każdy z nich można wykorzystać na wiele różnych sposobów. –  Ile zakończeń! Ponad 5000 unikalnych zakończeń, w zależności od twoich wyborów w trakcie gry. Jaki ślad zostawisz na świecie, gdy Twoja przygoda dobiegnie końca? – Przyjazny dla urządzeń mobilnych! Stworzony do łatwego grania na telefonie. Graj przez kilka minut lub kilka godzin. – Dostępne! Wersja konsolowa Windows obsługuje czytniki ekranu i nawigację za pomocą klawiatury dla graczy niewidomych i niedowidzących. – Magia! Za 30 dni przybędzie Mag. Jak będziesz spędzać czas do tego czasu? – Wiedza!  Bogata historia otacza twoją małą wioskę, jej tajemnice są ukryte w pięknym i zdradzieckim krajobrazie wokół niej. Odkryj, jak magia wpłynęła na ziemię w minionych pokoleniach. Jak twoja wiedza o przeszłości wpłynie na twoje dzisiejsze decyzje? – Fantazja!  Gobliny, bandyci, zaklęcia, klątwy, nieumarłe duchy, wróżki, wizje, prawdziwa miłość i wiele więcej! Wczesny dostęp — alfa Nowa zawartość jest dodawana z każdym wydaniem. Kup wersję alfa już dziś ze zniżką i zdobądź wszystkie przyszłe wersje Upheaval!

Sanctuary in Time (Windows)

Oparta na tekście gra menedżerska dla dorosłych z domieszką science-fiction! Jesteś półkrwistym synem niedawno zamordowanego Boga Czasu. A teraz jego zabójcy idą po ciebie! Używając fantastycznej niebiańskiej technologii, wypełnij sale swojej cytadeli pięknymi wyznawczyniami ocalonymi z całej historii wszechświata, buduj budowle, ulepszaj je i przetrwaj siły, które zabiły twojego ojca! Jeśli chcesz wspierać dalszy rozwój gry, odwiedź jej stronę na Patreon

FunkcjeOparta na tekście gra fabularna. Zawiera zarówno ręcznie wykonaną główną kampanię fabularną, jak i generowane proceduralnie treści poboczne, które pojawiają się losowo. – Akcja turowa. Sprawdzaj swoich zwolenników i zarządzaj nimi, przydzielaj im zadania do wykonania, a następnie przesuwaj czas, aby zobaczyć rezultaty swoich wyborów. – Wybierz ścieżkę siły, perswazji lub jedno i drugie! Ucz swoich wyznawców, aby byli dobrze umięśnionymi wojownikami, którzy walczą w obronie twojego życia, lub prowadź ich ścieżkami dyplomacji i sztuki kochania, aby zamiast tego mogły służyć jako kapłanki wprowadzające pokój. Wszystko zależy od Ciebie! – Dostosuj swoich obserwujących. Im bardziej oddani stają się Twoi obserwujący, tym chętniej podążają za Twoimi instrukcjami. Odblokuj nowe poziomy opcji dostosowywania (i intymności), w miarę jak twoi obserwatorzy rozwijają się w twoich usługach. – Bądź nowym Bogiem Czasu. Użyj technologii swoich niebiańskich przodków, aby wydobyć kobiety w niebezpieczeństwie z najciemniejszych zakamarków historii Ziemi. Ocal ich od losu gorszego niż śmierć i zdobądź ich wieczną wdzięczność!

Chociaż gra została odkryta w listopadzie, początkowo można było w nią grać tylko za pomocą OCR. Jednak twórca chętnie reaguje na sugestie i zaimplementował funkcje czytania ekranu gry w aktualizacji, dzięki czemu stała się w pełni dostępna.

Football coach, college dynasty teraz dostępna na Steam we wczesnym dostępie

Football Coach: College Dynasty to zupełnie nowa gra menedżerska w Amerykańskim futbolu uniwersyteckim. Zbuduj swoją spuściznę jako trener, zaczynając od małej szkoły i wspinając się po szczeblach kariery, lub graj jako twoja ulubiona szkoła, tworząc dynastię, która przetrwa dziesięciolecia. Zawiera wszystko, co kochasz w uniwersyteckim Futbolu oraz duże możliwości dostosowywania, aby grać tak, jak chcesz. Funkcje – Wybieraj rozgrywki z solidnym silnikiem symulacyjnym, zawierającym ponad 100 zagrań ofensywnych i defensywnych – Rekrutuj graczy HS i JUCO, aby dołączyli do Twojej szkoły, przydzielając boiska i planując wizyty, aby wygrywać bitwy rekrutacyjne z rywalami – Rozwijaj swoich graczy poza sezonem, aby dopasować swój plan i zyskać przewagę – Awansuj swojego trenera i zdobywaj unikalne umiejętności – Ulepsz swoją szkołę, wydając dodatkowe pieniądze na obiekty, naukowców, marketing i nie tylko – Śledzenie statystyk dla każdego gracza i każdej drużyny – Przeglądaj historię drużyn i lig, wyniki poprzednich meczów, nagrody, kariery trenerów i rekordy za pomocą jednego kliknięcia – Dostosuj swoją ligę za pomocą różnych formatów play-off i opcji dostosowania konferencji – Graj na swój sposób, korzystając z mnóstwa różnych ustawień do zmiany, w tym kontuzji, zasad transferu, zasad draftu, NIL i nie tylko

BĄDŹ TRENEREM Kontroluj każdy aspekt swojego planu gry, w tym strategie i ćwiczenia. Wybieraj spośród ponad 100 unikalnych zagrań w ataku i obronie i poczuj emocje wielkich meczów futbolu uniwersyteckiego.

REKRUTUJ PRZYSZŁE GWIAZDY Wyszukuj i rekrutuj graczy z całego kraju, rywalizując z innymi szkołami w napiętych bitwach rekrutacyjnych. Zaproś swój zespół do rekrutacji, planuj oficjalne wizyty, a nawet oferuj oferty NIL.

ZDOBYWAJ WYJĄTKOWE UMIEJĘTNOŚCI Zdobywaj XP, aby ulepszać swoje umiejętności ofensywne, obronne, szkoleniowe i rekrutacyjne. Wybieraj unikalne odznaki umiejętności w całej swojej karierze, z których każda zapewnia specjalne premie do wyników, rozwoju lub rekrutacji zawodników.

ROZWIŃ SWOJĄ KARIERĘ TRENERSKĄ W trybie kariery trenera dyrektor sportowy każdej szkoły będzie miał wobec Ciebie oczekiwania, które musisz spełnić. Ich przekroczenie sprawi, że prestiżowe szkoły zwrócą na siebie uwagę, ale ich nie spełnienie może skutkować utratą pracy.

ZBUDUJ DYNASTYĘ NA WIEKI Każda statystyka i atrybut są śledzone i łatwo dostępne jednym kliknięciem. Przeanalizuj wszystkie drużyny, trenerów, zawodników i mecze z poprzednich lat, aby móc przeżywać ten legendarną rozgrywkę na nowo.

Elder Tale Online

Po ataku złośliwego wirusa znanego jako Pluto’s Kiss, sieć komputerów, od której uzależniliśmy się my, ludzie, przestała działać. Gdy światowe kanały komunikacyjne i infrastruktura technologiczna rozpadły się wokół nich, ludzkość zaczęła szukać odpowiedzi. Po ośmiu bolesnych latach nadeszła odpowiedź; ALTIMIT. Rewolucyjny nowy system operacyjny, zaprojektowany tak, aby był wolny od wszystkich wirusów, ALTIMIT został udostępniony publicznie z bezprecedensowym sukcesem. Dzięki systemowi ALTIMIT ludzkość mogła zacząć wszystko od nowa. W pakiecie z ALTIMIT była ta gra: Elder Tale Online, wszechświat inny niż nasz. Powstała z pozostałości dawno zapomnianych programów, wcześniej drobnych gier, pomijanych podczas czasów popularności gier MMO, które połączyło się z szalenie popularną Elder Tale. Te fragmenty utraconych światów stały się jedną trzecią fundamentu sukcesu ALTIMIT i wkrótce miliony ludzi zostały wciągnięte przez świat Elder Tale Online. A potem setki tysięcy ludzi zostało uwięzionych w tym samym świecie, pośród potworów, imperiów i pierwotnych mieszkańców znanych jako „Ludzie Ziemi”. Dzień, w którym to się stało, stał się znany jako Apokalipsa. Nowy dodatek do Elder Tale Online, Homesteading the Noosphere, składający się z danych z więcej dawno zapomnianych gier, przyniósł ze sobą terror i zamieszanie, ponieważ świat, który ci ludzie znali, nagle przestał istnieć. Uwięzieni w tym dziwnym nowym świecie w nieznany sposób, niektórzy zaczęli panikować. Niektórzy poddali się oburzeniu i zamieszaniu, a strach zawładnął ich sercami. Niektórzy poddali się swoim najciemniejszym stronom, wolni, by robić, co im się podoba, w świecie bez konsekwencji. Niektórzy jednak zdecydowali się odważnie postawić pierwsze kroki w nowym świecie, pionierzy niewyobrażalnej jeszcze granicy. Oto historia gry Elder Tale Online. Jak zmienisz świat? Elder Tale Online MUSH to Isekai MUSH w środowisku VRMMORPG. Zainspirowany motywami gier takich jak Sword Art Online, Log Horizon i seria.Hack, i wielu więcej ukrytych w rozległej fabule. Funkcje • Karty kolekcjonerskie: unikalny system walki, projektów i obowiązków oparty na kartach, obejmujący klasy i ciekawe ścieżki mocy! • Codex System: Specjalny system pozwalający śledzić sekrety, których nauczyła się Twoja postać i jej Gildia! • System scen: Automatyczne zapisywanie i publikowanie historii zdarzeń na naszej stronie internetowej. • Integracja z Discordem: Kanały dostępne na MUSH i Discord, a także bot ostrzegający o rozpoczęciu sceny, na którą się zapisałeś!

Zaktualizowane gry

 • Grający w Hearthstone przeżyli prawdziwy RollerCoaster emocji w Listopadzie, kiedy Guide Dev ogłosił, że nie będzie już rozwijał modu Hearthstone Access. Po tym ogłoszeniu miały miejsce dwie ważne rzeczy. Po pierwsze, społeczności udało się zwrócić uwagę firmy Blizzard. Główny menadżer społeczności napisał oficjalny post obiecujący, że zespół programistyczny postara się znaleźć oficjalne rozwiązanie na dostępność gry. Ale nowy dodatek oferujący całkiem nową klasę postaci do ogrania zbliżał się wielkimi krokami! Na szczęście kilku utalentowanych programistów postanowiło podjąć rękawice i kontynuować rozwój Hearthstone Access. Chociaż nowa wersja nie jest jeszcze publicznie dostępna, można uzyskać wczesny dostęp do niej na serwerze Discord projektu (link znajdziecie tutaj). W momencie pisania, oprócz kompatybilności z najnowszą wersją Hearthstone, mod daje nam teraz dostęp do trybu areny, daje dostęp do większej ilości przygód jednoosobowych oraz poprawia kilka starych błędów w działaniu kart pozwalających na oznaczenie kilku celi.
 • Say the Spire jest teraz na wersji 0.4.0, która wprowadza wiele zmian pod maską moda. Pozwolą na jego przetłumaczenie. Nowa wersja pozwala również sprawdzić twoje aktywne moce naciskając CTRL+P, informuje, które ścieżki wymagają uskrzydlonych butów podczas przeglądania mapy oraz poprawia inne błędy.
 • Browser Quest – gra RPG dla jednego gracza inspirowana stołowymi grami RPG dostała nowy moduł dodatkowej zawartości dla tych, którzy ukończyli grę.
 • They’ll come from the Moon! otrzymał szereg poprawek w wersji Windows, które poprawiają wydajność, obsługę kontrolera, kompatybilność ze SteamDeckiem i jeszcze więcej.
 • TextSpaced oficjalnie opuścił fazę beta i osiągnął wersję 1.0. Twórcy podkreślają, że w ciągu ostatniego roku dodano mnóstwo nowych treści i funkcji, a gra może teraz obsługiwać większą liczbę jednoczesnych graczy. Post, do którego link znajduje się powyżej, zawiera dodatkowe szczegóły.
 • Warsim właśnie otrzymał kolejną ogromną aktualizację, która oficjalnie wyprowadza grę z wczesnego dostępu. Najważniejszym elementem tej wersji jest nowy region Dunelands z mnóstwem miejsc do odkrycia i podboju, ale wprowadzono również wiele innych dodatkowych treści i poprawek błędów.
 • Periphery jest teraz na wersji 1.1, która wprowadza funkcję haka, który pozwala wspinać się po wysokich górach w grze.
 • Sidelines Football Manager otrzymał więcej ulepszeń dostępności, dzięki czemu różne wyskakujące okienka w grze są lepiej czytane.
 • Grudniowe aktualizacje muda Alter Aeon dodały system wrażliwości i odporności na różne typy broni. Podobnie jak w przypadku różnych typów ataków żywiołami, moby mogą być teraz bardziej podatne na broń kłującą, tępą lub dźgającą. Ponadto otrzymaliśmy kolejny zestaw zmian w systemach rzemiosła i innych obszarach gry.
 • To the Dragon Cave jest teraz dostępna w języku Polskim

Inne wieści ze świata gier

Jak podaje serwis GameSpot krytycznie doceniona gra The Last of Us Part 1 remake pojawi się na komputerach PC w Marcu 2023. Jak mogli już zauważyć gracze na Playstation, gra otrzymała wszystkie funkcje dostępności znane z drugiej części Last Of Us, które są wbudowane w silnik gry. Według najnowszych informacji, komputerowa wersja jest pisana na tym samym silniku, więc jej dostępność powinna stać na równie wysokim poziomie.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top