Logo Tyfloświat

Przeszło miesiąc temu swoją premierę miała najnowsza aktualizacja systemu operacyjnego firmy Apple – Mac OS X Snow Leopard.

Prezentujemy nowe funkcje związane z uniwersalnym dostępem, w szczególności zaś z wbudowanym w system screenreaderem – VoiceOver. Przypominamy, że w chwili ukazywania się tego newsa, interfejs polskiej syntezy do komputerów Apple – Acapela Ania dostępny jest jedynie w wersji beta.

Oto nowe funkcje oprogramowania:

  • Sterowanie funkcjami komputera za pomocą gestów na gładziku Multi-Touch, nawet jeśli użytkownik nie widzi ekranu. Powierzchnia gładzika w notebooku Mac to aktywne okno komputera: wystarczy dotknąć, aby usłyszeć głos wywołany przy pomocy palca; przeciągnąć, aby usłyszeć słowa odtwarzane w miarę, jak przesuwasz palec; wykonać niewielki ruch palcem, aby przejść do kolejnego lub poprzedniego elementu. Usłyszysz, jak elementy zostały rozmieszczone na ekranie ? dzięki temu będziesz mieć możliwość bezpośredniego przejścia do elementu, dotykając odpowiedniego miejsca na gładziku. Możesz na przykład przesunąć palcem dookoła gładzika, aby dowiedzieć się, jaki jest układ witryny WWW, arkusza kalkulacyjnego, prezentacji lub dowolnego dokumentu tekstowego. Każde dotknięcie to więcej informacji. Opisany sposób sterowania dostępny jest również z poziomu poszczególnych aplikacji oraz w iPhone’ach.

  • Pokrętło. To zupełna nowość w nawigacji, która jednym przypadnie do gustu, innych zniechęci, lecz na szczęście nie jest konieczne jej stosowanie. Już nie musisz uczyć się na pamięć skrótów klawiszowych, aby poruszać się po ekranie. Funkcja VoiceOver udostępnia wirtualny element sterujący, tzw. pokrętło. Obracasz pokrętło dwoma palcami na gładziku, niczym tarczę w telefonie, a VoiceOver zmienia sposób i kolejność odczytywania elementów tekstowych. Na przykład po ustawieniu pokrętła w pozycji ?Słowo? lub ?Znak? przy każdym ruchu VoiceOver odczytuje tekst słowo po słowie, co jest idealnym rozwiązaniem podczas sprawdzania lub edycji  tekstu. Pokrętło można również zastosować podczas nawigowania na stronach WWW . Po przejściu na daną stronę pokrętło będzie już zawierać nazwy często występujących elementów, takich jak nagłówki, odsyłacze, tabele, obrazy i wiele więcej. Wybierz ustawienie, a następnie wykonaj ruch palcem w górę lub w dół, aby przejść do poprzedniego lub następnego wystąpienia danej pozycji, omijając elementy znajdujące się pomiędzy.

  • Poprawiona wydajność przy odczytywaniu, rozpoznawaniu elementów i nawigacji na stronach WWW. VoiceOver udostępnia konfigurowalne podsumowanie strony WWW, uwzględniające tytuł, liczbę tabel, nagłówki, odsyłacze, elementy formularzy i wiele więcej. Snow Leopard  w pełni obsługuje tabele stron WWW w formacie HTML bez konieczności użycia formularzy oraz trybu tabeli. Za pomocą tych samych, dobrze znanych poleceń możesz nawigować w tabelach. Przeciągając palec po gładziku i korzystając z kilku klawiszy, usłyszysz treść tabeli, w tym tytuł kolumny oraz numer kolumny i wiersza.

  • Wprowadzenie znaczników, dzięki którym można oznaczać istotne miejsca na określonych stronach WWW, przechodzić do nich bezpośrednio lub tak ustawić VoiceOver, by po otwarciu danej strony, automatycznie przechodził do danego znacznika.

  • Rozszerzenie opcje konfiguracyjnych VoiceOver. Wprowadzono kilka poziomów oznajmiania, szereg nowych opcji, wpływających na ilość i kolejność wymawianych elementów.

  • Lepsza współpraca z urządzeniami peryferyjnymi. VoiceOver obsługuje ponad 40 modeli monitorów brajlowskich, w tym z tymi, które połączenie z komputerem nawiązują poprzez technologię Bluetooth. Możliwe jest wyświetlanie tekstu na kilku urządzeniach podłączonych do komputera.

    Więcej informacji na stronach Apple

    Źródło: Apple, Makowisko

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top