Logo Tyfloświat

 

Korzystanie z emulacji wskaźnika komputerowej myszy z użyciem NVDA nie jest procesem ani prostym, ani logicznym szczególnie dla tych, którzy mają za sobą bagaż doświadczeń wynikających z używania JAWS-a czy WE. Dlatego warto docenić każdą inicjatywę, która ma za zadanie ułatwić nam ten tryb pracy. W repozytorium dodatków dla NVDA pojawiła się nowa wtyczka o nazwie ObjPad. Skrypt można pobrać z podstrony dodatku w repozytorium, dostępna jest już wersja stabilna, jak i rozwojowa, w której prawdopodobnie szybciej doczekamy się kolejnych usprawnień i nowości.

Choć dodatek nie jest wielką innowacją, ułatwia nam korzystanie z trybów nawigacji obiektowej w NVDA, a jego klawiszologię docenią przede wszystkim posiadacze mniejszych laptopów, takich, które nie są wyposażone w blok numeryczny.

3 tryby nawigacji

Rozszerzenie wprowadza 3 tryby nawigacyjne, między którymi przełączamy się skrótem CTRL+NVDA+Tab, są to kolejno:

  • Object Nav Mode – w tym trybie nawigujemy w hierarchii obiektów znajdujących się na ekranie naszego komputera za pomocą strzałek kursora. Strzałka w górę to przejście o poziom wyżej, strzałki w lewo i prawo służą do poruszania się między obiektami w obrębie danego poziomu, strzałka w dół przeniesie nas do obiektu, który jest podrzędnym względem tego, w którym aktualnie się znajdujemy. Ostatni klawisz w tym trybie to spacja, która wykonuje domyślną akcję na obiekcie, w którym aktualnie się znajdujemy. Szkoda, że dodatek nie przewiduje jeszcze jakichś intuicyjnych klawiszy do zarządzania wskaźnikiem myszy, ale być może doczekamy się ich w kolejnych wersjach w końcu, nie wszystko na raz.
  • Scan Mode – w tym trybie poruszamy się za pomocą strzałek w górę i w dół po widocznych na ekranie elementach w układzie płaskim, bez podziału na obiekty, strzałki w lewo i prawo pozwalają na poruszanie się po znakach, z dociśniętym klawiszem CTRL przemieszczamy się po słowach, spacja to również wykonanie domyślnej akcji.
  • Normal Mode – standardowy tryb, w którym strzałki kursora działają w typowy, zależny od używanej aplikacji sposób.

Dla kogo jest ten dodatek?

Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie rozumieją zasady działania nawigacji obiektowej w NVDA. To rozszerzenie nie pomoże w jej zrozumieniu, może jedynie ułatwić korzystanie z tych trybów. Być może dla kogoś intuicyjny okaże się Scan Mode, dla mnie jednak osobiście wprowadza zbyt dużo chaosu w układ prezentowanych informacji. Sądzę, że dzieje się tak dlatego, że znam zasady rządzące nawigacją obiektową w NVDA. Liczę, że opisywane tu rozwiązanie okaże się dla kogoś przydatne, a autorowi, Josephowi Lee dziękuję za stworzenie kolejnego, przydatnego dla społeczności użytkowników NVDA, dodatku.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top