Logo Tyfloświat
Zdjęcie przedstawia komputer stacjonarny firmy Apple

 

Po dłuższym czasie użytkowania komputera Apple możemy zauważyć, że zaczyna się on podejrzanie zachowywać. Np. wentylatory włączają się w dziwnych momentach i nie chcą przestać chłodzić Macbooka. Zwykłe pliki tekstowe się nie otwierają, a system potrafi się nieoczekiwanie samodzielnie zamknąć i uruchomić ponownie. Sytuacje, którym nie jesteśmy w stanie zapobiec w żaden sposób, np. poprzez zmianą ustawień. Co więc możemy zrobić w takim wypadku? Na szczęście do dyspozycji mamy kilka scenariuszy. Zacznijmy jednak od tego, skąd się w ogóle biorą takie problemy.

W środowisku macOS takie zachowanie pojawia się najczęściej w sytuacji, gdy po wydaniu przez Apple nowych wersji systemów, przez kilka lat z rzędu jedynie aktualizujemy nasz komputer. Pamiętajmy, że często te pierwsze wersje nowych systemów nie są najlepiej dopracowane, co pomimo kolejnych aktualizacji może doprowadzić do nawarstwiania się drobnych błędów, których kumulacja w końcu zacznie przypominać opisane powyżej sytuacje, co okrutnie będzie nas irytować i regularnie będzie nam przeszkadzało. Na szczęście, jak już na wstępie wspomniałem, mamy kilka możliwości działania. Dziś chciałbym zaprezentować jedną z nich, czyli Odzyskiwanie Systemu macOS.

Odzyskiwanie – co to takiego?

Odzyskiwanie Systemu macOS to bardzo ciekawe rozwiązanie. Mówiąc najprościej, instalujemy na naszym komputerze całkowicie nowy system, ale jednocześnie zachowujemy wszystkie nasze dotychczasowe ustawienia. I to dosłownie wszystkie. Hasła, konta, aplikacje, automatyzację itp. itd. Dzięki temu będziemy mieli całkowicie świeży system, bez nawarstwionych bugów z poprzednich wersji, a jednocześnie nie będziemy musieli spędzać całego tygodnia na personalizacji naszego środowiska pracy. Co ważne, tak jak przystało na rozwiązanie Apple, cały proces jest w pełni dostępny dla czytnika ekranu VoiceOver.

Przygotowania

  1. Po pierwsze, przystępując do odzyskiwania systemu macOS, koniecznie musimy zapewnić sobie dostęp do Internetu.
  2. Po drugie, jeśli będziemy to robić z VoiceOver, to musimy mieć świadomość, że większość operacji wykonywana jest w trybie poprzedzającym załadowanie systemu operacyjnego, dlatego jedyną dostępną syntezą mowy jest amerykański głos Fred, który po wybraniu polskiej wersji językowej interfejsu, polskie teksty odczytuje angielskim głosem. Warto to wziąć pod uwagę, gdy zdecydujemy się na samodzielne przywracanie środowiska macOS.
  3. Po trzecie, jeśli mamy przemapowane klawisze, np. Command i Option zamienione miejscami, to w trybie przywracania działają one w klasycznym układzie. Warto o tym pamiętać, gdy będziecie chcieli np. włączyć VoiceOver.
  4. Po czwarte, w trakcie całego procesu komputer może wyłączać i uruchamiać się ponownie kilka razy. Dlatego gdyby VoiceOver przestał w jakimś momencie do Was mówić, po prostu na spokojnie odczekajcie chwilę i włączcie go ponownie.
  5. I w końcu po piąte, zadbajmy o źródło zasilania. Takie zabawy na baterii mogą skończyć się dość niespodziewanie, wraz z końcem energii naszej baterii. 😉

Odzyskiwanie systemu macOS krok po kroku

  1. Na początek zalecam wszystkim wykonanie kopii zapasowej, najlepiej z użyciem systemowej funkcji Time Machine. Jak z niej skorzystać z VoiceOver dowiecie się z kolejnego wpisu w Mojej Szufladzie.
  2. Po stworzeniu kopi zapasowej wyłączamy komputer, a następnie uruchamiamy go w trybie Odzyskiwania Systemu macOS. I tu uwaga. Wygląda to inaczej, jeśli posiadacie komputer z procesorem Apple, a inaczej w komputerach z procesorem Intel.
  3. W przypadku procesora Apple, naciskamy włącznik i trzymamy go przez kilkanaście sekund. Po tym czasie włączamy VoiceOver, np. naciskając skrót klawiszowy Command+F5. Dysponując już czytnikiem ekranu, klikamy w Opcje a potem przycisk Dalej.
  4. W przypadku procesora Intel, po włączeniu komputera szybko naciskamy skrót klawiszowy Command+r i przytrzymujemy go przez kilkanaście sekund. W nowszych komputerach nawet nie trzeba włączać urządzenia. Wystarczy od razu nacisnąć ww. skrót, a komputer sam się uruchomi w interesującym nas trybie. Po kilkunastu sekundach od uruchomienia komputera możemy włączyć VoiceOver.
  5. W kolejnym kroku zostaniemy zapytanie o wybór języka. W tabeli zaznaczamy Polski i klikamy w przycisk Dalej.
  6. Otwarte zostanie okno o nazwie Odzyskiwanie sytemu macOS a w nim prośba: Wybierz użytkownika, którego hasło znasz Na siatce użytkowników zaznaczamy odpowiednią osobę i klikamy Dalej. Zaraz potem zostaniemy poproszeni o podanie naszego hasła.
  7. Na kolejnym ekranie pojawią się 4 opcje. Możemy przywrócić kopię systemu z Time Machine, uruchomić Safari, aby poszukać pomocy w internecie, otworzyć Narzędzie Dyskowe, np. aby użyć ostatniej Migawki albo skorzystać z interesującej nas dziś opcji, czyli Zainstaluj ponownie macOS Monterey. Oczywiście jeśli przywracacie inną wersję systemu, to w tym miejscu wyświetli się jej nazwa.
  8. Jeśli zgodnie z planem klikniecie w interesującą nas opcję, to na ekranie pojawi się następujący komunikat: Aby przygotować instalację systemu macOS kliknij Dalej. Jeśli to zrobimy, to VoiceOver poinformuje nas: Szykuję informację o instalacji macOS Monterey
  9. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o akceptację warunków licencyjnych. Klikamy Akceptuję i ponownie potwierdzamy nasz wybór.
  10. Następny etap to wybór lokalizacji, gdzie ma zostać zainstalowany system. Dysk wybieramy z siatki. Jeśli mamy tylko jeden dysk, to nie mamy problemu. Lecz jeśli do wyboru będziemy mieli dysk Macintosh HD oraz Macintosh HD – Data, wybieramy ten pierwszy. Po dokonaniu wyboru klikamy Dalej.
  11. Na ekranie wyświetli się okno zatytułowane macOS Monterey, zawierające następujący komunikat: System macOS Monterey zostanie zainstalowany na dysku Makintosh HD. W tle kopiowane będą pliki, czego postęp możemy obserwować z VoiceOver. Do zakończenia tego procesu, na ekranie wyświetlany będzie przycisk Anuluj.
  12. Gdy proces kopiowania plików osiągnie 100%, na ekranie pojawi się logo Apple i rozpocznie się faktyczny proces instalacji.
  13. UWAGA!!! Przy przełączaniu jednego procesu na drugi, najprawdopodobniej wyłączony zostanie VoiceOver. Dlatego gdy zauważycie, że VO niczego Wam nie czyta, nie panini kujcie. Po prostu włączcie VoiceOver raz jeszcze naciskając Command+F5. Nie zdziwcie się również, że VoiceOver będzie działał ciszej. Instalator posiada jedynie podstawowe sterowniki, dlatego nie będziecie mogli regulować poziomu głośności VO. Nie zdziwcie się również, jak zaczną hałasować wentylatory. To również uboczny skutek chwilowego braku sterowników. VoiceOver będzie nam anonsował ilość procent instalacji oraz przewidywany czas jaki pozostał do jej końca. U mnie instalacja całego systemu trwała jakieś 30 min.
  14. Gdy proces instalacji dobiegnie końca, komputer automatycznie się wyłączy. Musimy wtedy ponownie go uruchomić.
  15. UWAGA!!! Komputer włączy się bez dźwięku systemowego i bez włączonego VoiceOver. Dlatego spokojnie ponownie uruchamiamy VO, który tym razem odezwie się do nas już polskim głosem. VoiceOver dodatkowo przeczyta nam aktualny poziom paska postępu oraz zaanonsuje logo Apple na ekranie.
  16. Tuż przed osiągnięciem 100%, VO ponownie zamilknie, ale tylko na chwilkę. Zaraz powróci już w dobrze znanej odsłonie, ze wszystkimi naszymi dotychczasowymi ustawieniami.
  17. Zostaniemy poproszeni o hasło użytkownika. Po jego podaniu uruchomi się system, a VoiceOver poinformuje nas, że w trę odbywa się optymalizacja Maca, więc chwilowo czas pracy na baterii oraz wydajność mogą być obniżone.
  18. Po chwili na ekranie pojawi się Asystent Ustawień Dostępności. Polecam przejść sobie przez ten kreator, potwierdzając nasze dotychczasowe ustawienia VoiceOver.
  19. Po zamknięciu Asystenta Ustawień Dostępności, zakończy się proces odzyskiwania systemu macOS.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka, opis całego procesu może wydać się dość długi, ale w praktyce jest dość prosty i intuicyjny. Jeśli tylko angielska synteza mowy nie będzie stanowiła przeszkody, to większość niewidomych czy słabo widzących użytkowników VoiceOver bez najmniejszego trudu poradzi sobie z odzyskaniem systemu macOS.

Nowi użytkownicy Maców regularnie pytają mnie jak często trzeba instalować system na nowo. Rozumiem, że to są jakieś przyzwyczajenia z pracy w środowisku Windows, ale ja na przestrzeni 10 lat, dotychczas tylko trzykrotnie musiałem instalować nowy system macOS. Dwa razy, gdy sprzedawałem komputer. Tak aby jego nowy właściciel miał czyściutki system. I trzeci raz całkiem niedawno, gdy pojawiły się u mnie problemy wymienione we wstępie do tego artykułu. Jak łatwo możecie się domyślić, wszystkie one zniknęły po Odzyskaniu Systemu macOS.

 

Piotr Witek

 

Źródło: Moja Szuflada –

https://mojaszuflada.pl/odzyskiwanie-systemu-macos-z-voiceover/

Odzyskiwanie systemu macOS z VoiceOver

Odzyskiwanie systemu macOS z VoiceOver

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top