Logo Tyfloświat

LS-100_fot. OlympusNie koniec dobrych wieści dla entuzjastów wysokiej klasy nagrywania, poszukujących ponadto sprzętu z udźwiękowieniem.

Olympus wprowadził do swojej oferty wysokiej klasy wielościeżkowy rejestrator dźwięku, oznaczony symbolem LS-100. Podobnie jak inne modele serii LS, nowy LS-100 zapewnia najwyższą jakość nagrań zapisywanych w nieskompresowanej postaci 96kHz/24bity w linearnym formacie PCM, wzbogaconą o obsługę ośmiościeżkowego nagrywania oraz overdubbingu (czyli dogrywania kolejnych ścieżek do już istniejących), co znacznie rozszerza możliwości edycji dźwięków. Oprócz zintegrowanych mikrofonów stereofonicznych, rejestrator audio LS-100 dysponuje także podwójnym gniazdem XLR, ułatwiającym bezpośrednie podłączanie zewnętrznych mikrofonów lub innego sprzętu muzycznego.

Pliki nagrań zapisywane są w 4GB pamięci wewnętrznej lub na kartach pamięci SD (do 2GB)/SDHC (do 32GB)/SDXC (do 64GB).

Poza stereofonicznym nagrywaniem 320kbps MP3, nieskompresowany zapis 96kHz/24bit w linearnym formacie PCM zapewnia najwyższą jakość nagrywania. Rozległy zakres przenoszonych częstotliwości, wynoszący od 20 do 20,000 Hz, pozwala na wierne zarejestrowanie zarówno brzmienia gitary basowej, jak i pełnej barwy instrumentów perkusyjnych. Dodatkowo, dzięki możliwości obsłużenia ciśnienia dźwiękowego do 140 dB SPL ? co jest poziomem o 10 dB głośniejszym niż najbardziej dynamiczna kapela rockowa ? intensywność dźwięku nie stanowi bariery dla jego doskonałego rejestrowania. Oddzielne, posiadające niezależne zasilanie, moduły elektroniki dla obsługi audio oraz systemu, a także udoskonalone, ustawione pod kątem 90° i posiadające odpowiednie osłony, mikrofony o regulowanej czułości zapewniają naturalne rejestrowanie dźwięku. Sygnały są zoptymalizowane dzięki zintegrowanemu ogranicznikowi i kompresorowi, a automatyczna Regulacja Wzmocnienia (Automatic Gain Control ? AGC) podkręca sygnały do właściwego poziomu. Ponadto przełączany (300 Hz/100 Hz) filtr górnoprzepustowy również przyczynia się do wzbogacania jakości nagrań realizowanych w sytuacjach, gdy z tła nagrania dochodzi nieprzyjemny szum.

LS-100 jest pierwszym i obecnie jedynym modelem w serii Olympus LS, który dysponuje podwójnymi złączami XLR (z 48/24V zasilaniem Phantom). Dzięki temu, do rejestratora dźwięku można bezpośrednio podłączać instrumenty oraz profesjonalne zewnętrzne mikrofony. Interfejs wyposażony jest w niezależny wzmacniacz instrumentu, co zapewnia, że nagrania charakteryzują się niskim poziomem szumów oraz wysokim współczynnikiem S/N (sygnał/szum) ? nawet przy korzystaniu z długich przewodów. Dodatkowo, dzięki zintegrowanemu pokrętłu poziomów nagrywania, poziomy dla lewego i prawego kanału mogą być niezależnie regulowane, stosownie do wymagań dołączonych instrumentów.

Do dyspozycji użytkownika jest osiem ścieżek. Każda ma niezależną regulację głośności i równowagi kanałów, a po zmiksowaniu stworzą one pełną kompozycję.

Na liście możliwości LS-100 znajduje się też funkcja overdubbingu, która pozwala na nakładanie dźwięku na pierwotną ścieżkę dźwiękową i jednoczesne monitorowanie nagrania. Natomiast funkcja nagrywania zsynchronizowanego z odtwarzaniem umożliwia nagranie dodatkowej ścieżki przy jednoczesnym odsłuchiwaniu ścieżki, która była nagrana już wcześniej.

Rejestrator posiada możliwość wstępnego nagrywania ? Pre-Recording ? która pozwala na rejestrowanie tego, co dzieje się na dwie sekundy przed naciśnięciem przycisku nagrywania. Dodatkowo, dzięki funkcji Voice Sync, można ustawić LS-100 tak, aby automatycznie wznawiał nagrywanie do pliku, gdy dźwięk osiągnie określony poziom. Można też wstawiać do nagrań, na poszczególne ścieżki znaki indeksu, aby później łatwiej zlokalizować dane miejsca w nagraniu. Urządzenie posiada ponadto cyfrowy metronom i stroik.

LS-100 w futerale_fot. OlympusUdźwiękowienie realizowane jest za pomocą nagranych sampli przewodnika głosowego.

Podstawowe funkcje i właściwości:

 • linearny zapis PCM (do 96kHz/24bit) oraz pliki formatu MP3,

 • wielościeżkowe nagrywanie (8 ścieżek),

 • możliwości dubbingu,

 • synchronizacja odtwarzania,

 • nagrywanie Voice Sync,

 • podwójne gniazdo XLR z zasilaniem Phantom (48V/24V),

 • kierunkowe mikrofony stereofoniczne ustawione pod kątem 90°,

 • wysokiej jakości układy wzmacniające o niskich poziomach szumu własnego z odrębnymi modułami układu dla obsługi audio oraz systemu ? każda z niezależnym zasilaniem,

 • do 140 dB SPL poziomu ciśnienia akustycznego,

 • zakres rejestrowanych częstotliwości od 20 do 20,000 Hz przy korzystaniu z wbudowanych mikrofonów,

 • wysoki współczynnik S/N (sygnał/szum),

 • filtr odcinania górnoprzepustowy (300 Hz/100 Hz),

 • bufor wstępnego nagrywania,

 • metronom, stroik oraz funkcje lissajous,

 • funkcja indeksowania,

 • edycja plików,

 • transfer plików i kopiowanie,

 • konwersja na format MP3,

 • funkcja zapisu na CD, by nagrywać kompozycje z wykorzystaniem zewnętrznej nagrywarki CD,

 • 4GB pamięci wewnętrznej oraz gniazdo kart SD/SDHC/SDXC.

Wymiary: 159 x 70 x 33.5mm, 280g (z baterią)

W komplecie: kabel USB, adapter USB ? USB/mini, pasek, zasilacz sieciowy, bateria wielokrotnego ładowania LI-50B, pokrowiec.

Strona produktu: http://www2.olympus.pl/consumer/2581_18551.htm

Źródło: Informacja prasowa Olympus

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top