Logo Tyfloświat

Kilka miesięcy temu przy okazji tegorocznej edycji konferencji CSUN, informowaliśmy o nowym produkcie firmy LevelStar, stworzonym we współpracy z American Printing House for the Blind. Orion, bo o nim mowa, jest pierwszym notatnikiem dedykowanym niewidomym bazującym na systemie operacyjnym Android. Jak wyczytaliśmy na blogu Blind Moble Tech Orion będzie jednak czymś więcej, niż tylko notatnikiem.

Urządzenie zostanie wyposażone w osiemnastoznakową linijkę brajlowską i klawisze ułatwiające nawigowanie po tekście. Oprócz tego, Orion będzie się z nami komunikować z wykorzystaniem syntezy mowy firmy Ivona Software. Do wprowadzania danych posłuży klawiatura brajlowska.

Jeśli chodzi o łączność, urządzenie zostanie wyposażone zarówno w moduł Wi-Fi, modem 3G, jak i odbiornik GPS oraz będzie mogło pracować również jako tradycyjny telefon komórkowy. Oprócz tego, Orion zostanie zaopatrzony w aparat o rozdzielczości 5 Mpix, umożliwiający sfotografowanie interesujących nas druków, np. menu w restauracji, a następnie przekształcenie ich w dostępną dla niewidomych, tekstową formę. Niestety, póki co brak informacji, jaki silnik OCR zostanie użyty do realizacji tego procesu. Orion, dzięki wbudowanym, stereofonicznym głośnikom oraz mikrofonowi, umożliwi również odtwarzanie i nagrywanie dźwięku. Standardowa pojemność pamięci wewnętrznej urządzenia będzie wynosiła 32 GB.

Przewidziany termin rozpoczęcia sprzedaży urządzenia to czwarty kwartał bieżącego roku, wtedy również poznamy jego cenę, nieoficjalnie mówi się, że urządzenie ma kosztować w granicach 4000 USD. Póki co nadal nie wiemy, czy i jeśli tak to kiedy i przez kogo, urządzenie będzie sprzedawane w Polsce. Wiadomo jedynie, że producent ma takie plany, a system Oriona jest zaprojektowany z myślą o jego translacji na inne języki. Orion 18 nie jest jedyną wersją notatnika, jaka ujrzy światło dzienne. W przyszłości planowany jest także znacznie tańszy model urządzenia, bez linijki brajlowskiej.

Źródło: Blind Moble Tech

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top