Logo Tyfloświat

Na tegorocznej konferencji CSUN firma Levelstar zaprezentowała swój nowy produkt o nazwie Orion, tworzony we współpracy z American Printing House for the Blind. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że urządzenie to komunikuje się z użytkownikami głosem polskiej firmy Ivo Software. Orion to także kolejna próba udostępnienia systemu Android osobom niewidomym.

W odróżnieniu od firmy CodeFactory, która zaprezentowała program odczytu ekranu na wszystkie telefony wyposażone w system Android, LevelStar przyjęła inną politykę i dostosowała Androida do własnych potrzeb. Jak w wywiadzie dla podcastu Serotalk powiedział przedstawiciel producenta, specjalnie zmodyfikowany Android (najprawdopodobniej w wersji 2.3) będzie funkcjonował tylko i wyłącznie na platformie zaprojektowanej przez Levelstar, tworząc z nią integralną całość.

Orion ma być podręcznym urządzeniem, umożliwiającym korzystanie z takich narzędzi jak klient poczty elektronicznej, przeglądarka WWW, kalendarz, czytnik książek oraz z wielu innych opcji, które będą sukcesywnie dodawane do urządzenia.

Orion wyposażony będzie w gniazdo USB, interface Bluetooth, a także w kartę sieci bezprzewodowej w standardach 802.11 B/G. Niestety, póki co nie wiadomo nic o obecności modemu 3G w urządzeniu, co mogłoby stać się prawdziwą innowacją na rynku sprzętu dedykowanego niewidomym.

Orion to nie pierwsze tego typu urządzenie wyprodukowane przez Levelstar, kilka lat temu zaprezentowała rewolucyjny, jak na owe czasy, niedostępny na polskim rynku notatnik Icon, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Obecnie, słysząc o możliwościach Oriona i porównując je do Icona, wydawać się może, iż producent spoczął na laurach i chce przeforsować stare, sprawdzone komponenty w nowym, androidowym opakowaniu. Na ostateczny werdykt przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać, bowiem Levelstar póki co nie przedstawił oficjalnej daty premiery Oriona oraz pełnej listy jego możliwości. Fakt, że urządzenie wyposażone jest w syntezę wyprodukowaną przez naszych rodaków może dawać nadzieję na to, że stosunkowo niewielkim nakładem będzie możliwe zaimplementowanie tam polskiego głosu, a jeśli Levelstar uda się pozyskać rodzimego dystrybutora, w ręce krajowych niewidomych może trafić kolejny, całkiem interesujący produkt.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top