Logo Tyfloświat
mobilny, wielofunkcyjny, odtwarzacz książek mówiony. Widok od góry, antena, przyciski w kolorach białym i żółtym

Rynek specjalistycznych odtwarzaczy DAISY w Polsce został wzbogacony ostatnio o kolejny. To znany już wielu model chińskiego Oriona, ale tym razem w większym wariancie.

Orion Stereo jest znacznie większy od Oriona (Plus, E.C.E.), jak sama nazwa wskazuje, posiada głośniki stereo, a do tego zaopatrzony został w klawiaturę numeryczną, niestety niezbyt dobrze ułożoną. Gdy testowaliśmy go jakiś czas temu, posiadał niedopracowane oprogramowanie. Nie było jreszcze wtedy w ogóle wiadomo, czy ostatecznie trafi w Polsce =do sprzedaży. Posraramy się bliżej przyjrzeć temu odtwarzaczowi, chociaż poza innym designem i posiadaniem radia FM, nie różni się on jakoś znacząco od całej serii Orionów.

Urządzenie odtwarza treści cyfrowe: książki DAISY, książki audio, książki tekstowe w wielu popularnych formatach, a także treści pobierane z internetu. Ma udźwiękowiony interfejs oraz kontrastowe i oznakowane wypukłymi znacznikami przyciski, ułożone w dwóch grupach.

mobilny, wielofunkcyjny, odtwarzacz książek mówiony. Widok od góry, antena, przyciski w kolorach białym i żółtym

Poza funkcją odtwarzacza Orion Stereo został wyposażony w radio analogowe i internetowe, możliwość nagrywania, organizer z terminarzem, przypomnieniami i notatkami głosowymi, kalkulator i rozbudowane ustawienia, umożliwiające dostosowanie jego obsługi do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Może odczytywać treści z wbudowanej pamięci wewnętrznej, z karty pamięci lub z nośnika USB. Odtwarza też strumienie danych, pobierając je bezpośrednio z internetu za pomocą wbudowanej, bezprzewodowej karty sieciowej.

Zarejestrowane nagrania mogą być umieszczone we wbudowanej pamięci, na karcie lub w pamięci USB.

Przyciski

Przyciski panelu sterowania Oriona Stereo są podzielone na dwie części wyodrębnione za pomocą wypukłej linii.

Po lewej stronie znajduje się klawiatura numeryczna do wprowadzania danych i szybkiego dostępu do różnych funkcji, a po prawej stronie przyciski nawigacyjne. Przyciski są wyróżnione kontrastową barwą i wypukłymi oznaczeniami.

Głośniki o dużej mocy

Orion Stereo jest wyposażony w dwa, wysokiej jakości, głośniki stereo. Umieszczone bezpośrednio na przednim panelu. Zapewniają one przyzwoity dźwięk. Urządzenie ma również korektor z predefiniowanymi profilami, dzięki czemu można dostosować wrażenia słuchowe do ulubionych gatunków muzycznych.

Radio FM

Orion Stereo to także tuner FM. Jego teleskopowa antena zapewnia wierny odbiór sygnału radiowego. Wbudowane funkcje umożliwiają zapamiętywanie ulubionych stacji.

Wszechstronne nagrywanie

Dzięki wbudowanym mikrofonom można nagrywać spotkania, konferencje itp. Orion Stereo daje możliwość dostrojenia jakości nagrywanego dźwięku poprzez zmianę czułości mikrofonów lub zmianę formatu plików wyjściowych. Obsługiwane jest również nagrywanie treści z radia FM i treści audio z internetu, a także przechwytywanie stereo z zewnętrznego źródła, za pośrednictwem wejścia liniowego. Można także edytować nagrania, usuwając niepotrzebne fragmenty lub je zastępując. Do nagrywania krótkich notatek głosowych i łatwego ich wyszukiwania Orion Stereo oferuje dodatkową funkcję, niezależną od głównego nagrywania.

Wiele syntetycznych głosów wysokiej jakości

Orion Stereo oferuje szeroką gamę syntetycznych głosów do czytania dokumentów tekstowych zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Do wyboru jest synteza Nuance lub Ivona. Rodzaje głosów mogą się różnić w zależności od dystrybutora.

Szeroka gama obsługiwanych formatów

Orion Stereo umożliwia odtwarzanie szerokiego spektrum treści – od dźwięku po tekst, a nawet pliki wideo. Pliki tekstowe, dokumenty Word bądź pliki PDF, będą czytane za pomocą wbudowanej mowy syntetycznej, podobnie jak książki cyfrowe w formacie e-Pub, pod warunkiem, że nie będą chronione przez DRM. Odtwarzacz umożliwia nawigację po tekście przy użyciu przycisków – według znaku, zdania, akapitu, strony lub nagłówka, a także według czasu.

mobilny, wielofunkcyjny, odtwarzacz książek mówiony. Widok na listwę z wtyczkami

Orion Stereo automatycznie rozpoznaje format DAISY, a także wiele formatów audio, w tym FLAC i M4A. Obsługuje nawet pliki wideo, renderując część dźwiękową tak szybko, jak zwykły plik audio. Dla wszystkich tych treści pozycja odtwarzania jest zapamiętywana automatycznie. Urządzenie oferuje możliwość wstawiania zakładek, umożliwiających powrót do ostatnio odtwarzanych treści.

Łączność z internetem

Dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi, Orion Stereo może łączyć się z internetem w celu odtwarzania podcastów i radia internetowego, dając dostęp do katalogu online z tysiącami internetowych stacji radiowych i podcastów, które można przeglądać według gatunku lub kraju. Połączenie z internetem umożliwia również synchronizację zegara Orion Stereo z serwerem czasu i aktualizację wewnętrznego oprogramowania.

Szybki dostęp do funkcji jednym klawiszem

Orion Stereo oferuje szybki dostęp do ulubionych funkcji za pomocą skrótów klawiszowych. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by uruchomić odtwarzanie danego typu multimediów: książek, książek DAISY, radia FM i internetowego, notatek głosowych itp. Część z klawiszy na start domyślnie podaje informacje o sieci, Bluetoothu itp. Każdy klawisz numeryczny działa jako skrót, który można przypisać do dowolnej funkcji, według własnych upodobań.

Więcej funkcji Orion Stereo

Orion Stereo to także:

menedżer przypomnień głosowych, używany też jako terminarz, dzięki któremu uniknie się przegapienia spotkań lub ważnych wydarzeń,

funkcja alarmu budzącego na dźwięk wybranej muzyki,

kalkulator z czterema podstawowymi działaniami,

programowany tryb usypiania urządzenia i funkcja jego wybudzania.

Specyfikacja techniczna

 • Zewnętrzna antena teleskopowa dla lepszego odbioru audycji radiowych
 • Podwójne głośniki do odtwarzania dźwięku stereofonicznego
 • Podwójny mikrofon
 • Klawiatura standardu T9 do wprowadzania tekstu
 • Możliwość tworzenia, edycji i zmiany nazwy plików
 • Wszystkie klawisze numeryczne są programowalne
 • Przełącznik blokady klawiatury
 • Pamięć wewnętrzna 16GB dostępne dla użytkownika ok 12GB
 • Maksymalny rozmiar obsługiwanych kart SD 1TB (FAT, FAT32, exFAT)
 • Bateria 4000mAh
 • Port USB typu C
 • Wymiary: 165523.2mm

Podstawowe funkcje:

 1. WIFI Aktualizacja on-line
 2. Synchronizacja ustawień zegara (WIFI)
 3. Obsługiwane formaty plików dokumentów: TXT、HTM、HTML、MHT、Microsoft DOC、DOCX、EPUB、PDF、AZW、RTF、MOBI、PRC, etc
 4. Obsługiwane formaty plików audio:MP3、WMA、FLAC、APE、 ACC、 OGG, RA、 M4A, M4B, etc.
 5. Obsługiwane formaty plików video: RM、 RMVB、AVI、MP4、3GP、MOV、WMV、MPG、 MPEG、DAT, etc
 6. Nagrywanie z mikrofonu oraz wejścia liniowego (PCM, MP3).
 7. Dyktafon
 8. Obsługa standardów Daisy 2.0.2 oraz 3.0
 9. Radio Internetowe
 10. Podcasty
 11. Radio FM
 12. Kompas
 13. Minutnik
 14. Stoper
 15. Dostępne głosy Nuance ivona.

Instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi Oriona E.C.E. stereo Dostępna jest w formacie PDF. <>

Orion Stereo (Altix) – Instrukcja obsługi.

Orion E.C.E. Stereo  – Instrukcja obsługi

 

Producent: E-View International Limited

Cena: 1900 zł

Źródło: E.C.E., Altix

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top