Logo Tyfloświat
Na zdjęciu osoba w masceczce oraz czepku patrzy przez mikroskop.
www.pixaby.pl

W Warszawskim Szpitalu Mazovia przeprowadzono pierwszą w Polsce operację robotyczną endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta chorującego na nowotwór.

– To pierwszy tego typu zabieg wykonany w Polsce robotem Da Vinci z powodu raka pęcherza bez otwierania powłok brzusznych – powiedziała w informacji prasowej Izabela Leśkiewicz, rzeczniczka Szpitala, w którym przeprowadzono operację. Lekarze urolodzy w Polsce wykonywali wcześniej podobne operacje, jednak bez użycia robota i zawsze otwierali podczas zabiegu jamę brzuszną chorego. Zgodnie z wypowiedzią Izabeli Leśkiewicz, najbardziej wymagającym etapem operacji było uformowanie zamiennego odprowadzeni moczu wewnątrz ciała z 7 cm jelita cienkiego u operowanego pacjenta. Jest to tak zwana wstawka jelitowa, która ma służyć odprowadzaniu moczu.

Pierwsza operacja robotyczna w Polsce została przeprowadzona w 21 lipca 2019 r. przez dr n.med. Tomasza Szopińskiego, któremu towarzyszył zespół lekarzy ze Szpitala Mazovia. Cała operacja trwała 7 godzin i zakończyła się powodzeniem. Po 12 godzinach od zabiegu operowany pacjent zaczął samodzielnie się poruszać. W ciągu kilku kolejnych dni powinien zostać wypisany ze szpitala.

W całej Europie takie zabiegi wykonywane są  tylko w kilku ośrodkach, m.in. w Szwecji.Zabiegi robotyczne nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Warszawski Szpitalu Mazovia już od 2017 r. rozpoczęto wykonywać operacje z użyciem robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi.

 

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/827113

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top