Logo Tyfloświat
Na jasnym tle szara drukarka.
www.pixaby.pl

Dzięki nowej metodzie trójwymiarowego druku naukowcy z Carnegie Mellon University stworzyli działające części serca – zastawki, naczynia krwionośne oraz miniaturowe komory. Przy wykorzystaniu tej techniki jest możliwość wydruku innych organów, które również będą działać. Wydrukowanie z niespotykaną dotąd dokładnością różnych części serca było możliwe dzięki opatentowanej metodzie FRESH (Freeform Reversible Embedding of Suspended Hydrogels). To duży krok w kierunku otrzymywania zastępczych narządów.

Dotychczas główną przeszkodą w drukowaniu narządów była trudność w uzyskaniu wystarczająco wysokiej rozdzielczości i dokładności w wykorzystywanych podczas druku miękkich biomateriałach. Przy wykorzystaniu nowej metody stosuje się żel z kolagenu, który jest utwardzany w odpowiednim momencie z pomocą szybkich zmian pH. Wydrukowane materiały bazowały na badaniach MRI ludzkiego serca i odzwierciedlały jego anatomiczny kształt.

– Dysponujemy teraz możliwością budowania konstrukcji odwzorowujących główne strukturalne, mechaniczne i biologiczne właściwości żywych tkanek – powiedział jeden z badaczy, prof. Adam Feinberg. – Wciąż pozostało wiele przeszkód do pokonania, zanim będzie można tworzyć trójwymiarowe organy, ale to dokonanie jest dużym krokiem w dobrą stronę – dodał.

Najtrudniejszą częścią całego przedsięwzięcia jest  m.in. opracowanie metody wydruku na znacznie większą skalę, pozyskanie miliardów komórek niezbędnych do druku oraz wypracowanie regulacji dotyczących badań klinicznych takich metod. Zgodnie z wypowiedzią badaczy dzięki tej metodzie możliwe jest wydrukowanie również innych narządów. Patent na tę metodę został przekazany założonej przez naukowców firmie FluidForm.

 

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/830167

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top