Logo Tyfloświat

Podsumowując rok 2011 w dziedzinie przyjaznych technologii Apple, wypada napisać o pojawieniu się iPada 2. W marcu rozpoczęto jego sprzedaż w Polsce. Współpracujące z bezprzewodową klawiaturą urządzenie jest interesującą propozycja mobilnego komputera dla osoby z dysfunkcją wzroku. Nowością w drugim wcieleniu iPada jest mikrofon i kamery: jedna do wykonywania zdjęć i sekwencji wideo, a druga do łączności wideo. Dzięki temu iPad 2 stał się również platformą komunikacji audio i wideo, a nawet przenośnym studiem nagraniowym, bo Apple opublikowało w tym roku aplikację Garageband dla iPada 2 oraz iPhone’a 4S.

Otrzymaliśmy również do dyspozycji nowy mobilny system iOS w wersji 5.0, w którym na szczególną uwagę zasługuje funkcja etykietowania elementów w aplikacjach oraz możliwość wyszukiwania ciągu znaków, obecnych na ekranie urządzenia. Jest to pierwsza wersja iOS, umożliwiająca pobieranie jego aktualizacji bez konieczności podłączania do komputera z programem iTunes.

Nowego systemu doczekały się także komputery Mac. Mac OS 10.7 (Lion) wyposażono w wiele przydatnych funkcji, ale w tym podsumowaniu chcę zwrócić szczególną uwagę na pakiet głosów dla czytnika ekranowego VoiceOver, dzięki któremu komputery Mac mogą teraz przemawiać do nas w naszym własnym języku.

Należy wspomnieć również o “chmurowej” usłudze iCloud, która sama w sobie nie dotyczy zagadnień dostępności, ale znakomicie upraszcza synchronizację różnych urządzeń Apple. I tak np. zmiany dokonywane w książce kontaktów naszego iPhone’a zostają natychmiast przesłane do książki adresowej komputera Mac, o ile oba te urządzenia miały choć przez chwilę dostęp do Internetu.

Na koniec telefon iPhone 4S z aplikacją Siri. Program ten rozszerza funkcjonalność rozpoznawania mowy, obecną dotąd w funkcji Voice Control, dzięki której mogliśmy wybierać numery telefonu lub uruchamiać odtwarzanie muzyki w iPhonie. Siri jest interaktywnym asystentem, rozumiejącym mowę naturalną i pozwalającym głosowo wykonywać takie zadania, jak zdobywanie informacji o pogodzie i o dostępnych w pobliżu lokalach bądź obiektach kultury, ustawianie alarmów i wprowadzanie pozycji kalendarza, a nawet redagowanie wiadomości SMS i e-mail. Siri jest, jak na razie, w fazie beta i porozumiewa się w różnych odmianach języka angielskiego. Czekamy na pełną implementację aplikacji.

W 2011 roku zmarł Steve Jobs, współzałożyciel i długoletni dyrektor wykonawczy Apple. Z pewnością jest to wielka strata dla firmy, mam jednak nadzieję, że Apple będzie kontynuować proces udostępniania swoich produktów osobom niepełnosprawnym.

Robert Hetzyg

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top