Logo Tyfloświat
Czarny logotyp firmy Apple na białym tle. Logotyp przypomina nadgryzione jabłko.

Ponieważ coraz więcej osób posiada Apple Watch, a ja coraz częściej pytany jestem jakie komplikacje powinniście sobie ustawić na tarczy zegarka, dziś polecę Wam garść tych pogodowych. Zanim jednak opiszę kilka z nich, powinniście poznać ich ograniczenia.

 • Po pierwsze, występowanie poszczególnych komplikacji zależy od konkretnych tarcz. Mówiąc inaczej, nie wszystkie z opisanych komplikacji dostępne będą na każdej z tarcz. Czyli jeśli upatrzycie sobie jakąś konkretną tarczę, to może się okazać, że np. nie występuje na niej komplikacja Warunki Pogodowe, na której akurat Wam zależy.
 • Po drugie, informacja wyświetlana na komplikacji dotyczy tylko Waszej bieżącej lokalizacji. Więc jeśli chcecie poznać warunki pogodowe np. w Alice Springs w Australii, to będziecie musieli w tym celu sięgnąć po waszego iPhone’a, lub po prostu zapytać o nie Siri.
 1. Pogoda – Jest to najstarsza i najbardziej podstawowa komplikacja. Gdy umieścimy ją na tarczy, VoiceOver anonsował nam będzie aktualną temperaturę powietrza w cieniu oraz warunki pogodowe w rodzaju: trochę chmur, mgła, zachmurzenie, słonecznie itp. itd. Przykładowo aktualnie VO oznajmia mi: Trochę chmur, 14 stopni.
 2. Pogoda / Temperatura – Jest to komplikacja, która pojawiła się wraz z systemem watchOS 6. Pomimo że anonsowana jest przez VoiceOver na liście komplikacji jako Pogoda, to alfabetycznie umieszczona została pod literą T, jako Temperatura. I nie bez przyczyny, ponieważ VO odczytuje prezentowane przez nią informację np. tak:
 3. 14, min. 12 stopni, max. 17 stopni, 40%.
 4. Co generalnie oznacza, że aktualnie temperatura wynosi 14 stopni, że minimalna w ciągu dnia to 12, a maksymalna 17. Z kolei 40% to aktualny procent maksymalnej temperatury. Jak dla mnie jest to za dużo i niepotrzebnych informacji, dlatego ja nie używam akurat tej komplikacji.
 5. Warunki Pogodowe – Jak sama nazwa wskazuje, są to osobne informacje dotyczące aktualnych warunków pogodowych, np.: słonecznie, ładnie, mgła, trochę chmur itp. itd.
 6. Wiatr – Tu również brak niespodzianek. Z tej komplikacji dowiemy się, z jaką prędkością i z którego kierunku aktualnie wieje wiatr. I tak na przykład, aktualnie VoiceOver anonsuje mi: Południe, 16 km/h.
 7. Tu jednak od razu podpowiem, że VO nie wszędzie tak samo odczytuje tę komplikację. Np. na tarczy Infograf Modułowy, VoiceOver czyta mi tę samą informację jako:
 8. S 16 km h
 9. To oczywiście wina słowników VO, ale jak na razie nikt tego nie poprawił, więc jeśli będziecie chcieli używać komplikacji podającej prędkość wiatru, to warto to wziąć pod uwagę.
 10. Deszcz – Komplikacja ta podaje jedynie wartość procentową prawdopodobieństwa wystąpienia opadów deszczu w Waszej bieżącej lokalizacji. U mnie VoiceOver aktualnie anonsuje 0%, ale dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że gdy w mojej lokalizacji komplikacja wyświetli 10%, to wiatr niesie pojedyncze krople, 20% oznacza lekką mżawkę, a od 30% deszcz pada równo, zwiększając swą intensywność wraz z ilością procentów prezentowanych na komplikacji.
 11. Indeks UV – Po tę komplikację sięgam jedynie w trakcie pobytu na wakacjach w ciepłych krajach, czyli tam, gdzie nie jestem przyzwyczajony do prawidłowego odczuwania, a przez to poprawnej oceny oddziaływania słońca, a dokładnie to promieniowania UV. Zadaniem komplikacji jest podawanie nam indeksu UV. Im wyższy indeks, tym mocniejsze oddziaływanie promieni UV. Jest to istotne, ponieważ w Grecji czy Hiszpanii, nawet przy zachmurzonym niebie indeks UV może wynieść 1, co bywa groźne dla niezabezpieczonej skóry. Dlatego ja wychodząc na dłużej poza budynki, zawsze sprawdzam indeks UV i odpowiednio chronię skórę.
 12. Wsch / Zach Słońca – Jest to komplikacja luźno związana z pogodą, ale u mnie na tarczy zegarka pojawia się zamiennie z Indeksem UV. Będąc osobą zupełnie niewidomą, chcę wiedzieć, kiedy danego dnia zachodzi lub wschodzi słońce. Osobiście wykorzystuję tę wiedzę głównie po to, aby wiedzieć, kiedy w domu lub na klatce schodowej zapalić światło psu, czy odwiedzającym mnie gościom, albo aby otwierając komuś drzwi mieszkania, nie robić tego po ciemku, co wyglądałoby co najmniej dziwnie.
 13. W moim korzystaniu z komplikacji pogodowych najbardziej sprawdza się zestawienie informacji z komplikacji Pogoda (wersja łącząca warunki pogodowe z temperaturą), Wiatr oraz Deszcz. Gdy korzystałem tylko z termometru pogodowego za oknem, nie raz i nie dwa wpuściłem się w maliny, bazując jedynie na temperaturze. Dopiero teraz, gdy mogę zestawić prędkość wiatru i temperaturę, doskonale wiem, jak dobrać wierzchnie okrycie. Przykładowo, idąc dzisiaj z psem na spacer, termometr pokazał mi 17 stopni. Wcześniej wziąłbym jedynie jakąś bluzę i wyszedł z domu. Ale gdy zobaczyłem, że wiatr wieje z prędkością 20 km/h, to wziąłem ze sobą wiatrówkę, która znacznie lepiej odpowiadała warunkom atmosferycznym.

Podsumowanie

Generalnie ze swej strony polecam korzystanie z komplikacji pogodowych na Apple Watch. Nawet jeśli nie chcecie ich mieć na domyślnej tarczy, to warto sobie stworzyć obok inną, osobną tarczę, wyposażoną w komplet komplikacji pogodowych. Wtedy wystarczy przeciągnąć dwoma palcami w poprzek ekranu, aby domyślną tarczę przestawić na tę pogodową i wygodnie zapoznać się z jej wszystkimi wskazaniami.

Piotr Witek

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top