Logo Tyfloświat

NVDA – polska strona WWW

Od kilku miesięcy pod adresem www.nvda.pl znajduje się polska strona internetowa poświęcona programowi NVDA.

NVDA to darmowy screenreader oparty na licencji GNU, działający pod systemami operacyjnymi Windows 2000, XP, Vista oraz Windows 7. Współpracuje z syntezatorami w standardzie SAPI 4 i SAPI 5, a do tego posiada wbudowaną, niezbyt wysokiej niestety jakości, opensource?ową syntezę e-Speak. Ponadto możliwa jest prosta współpraca z niektórymi monitorami brajlowskimi np. Focus, firmy Freedom Scientific.

NVDA udźwiękaScreener strony NVDA_fot. FIRRwia system operacyjny oraz podstawowe aplikacje, z MS Wordem i Excelem włącznie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zaawansowane funkcje Office czy innych programów użytkowych będą prawidłowo odczytywane oraz obsługiwane.

NVDA radzi sobie również z aplikacjami służącymi do obsługi Internetu, przy czym najlepiej współpracuje z pakietem Mozilla: przeglądarka Firefox wraz z klientem poczty Thunderbird.

Bardzo ciekawą cechą, dzięki której NVDA zyskał grono sympatyków, jest występowanie programu również w wersji przenośnej Portable, którą można uruchomić z zewnętrznego nośnika danych, bez konieczności instalacji na dysku twardym.

Na stronie NVDA ,prócz programu do pobrania, znajdziemy przetłumaczony na język polski podręcznik, artykuły dotyczące aplikacji i informacje o pojawiających się aktualizacjach i nowych funkcjach.

Więcej informacji na temat NVDA na stronie projektu oraz w aktualnym numerze Tyfloświata.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top