Logo Tyfloświat

Firma Altix na swojej liście dyskusyjnej poinformowała o wydaniu spolszczenia do najnowszej, trzynastej wersji programu odczytu ekranu JAWS. Spolszczenie dostępne jest dla wersji 13.0.661.

Aby uzyskać pliki lokalizacyjne, należy wysłać numer seryjny swojej kopii programu na adres henryk.rzepka@altix.pl.

Przypomnijmy, że Jaws w wersji 13 to przede wszystkim moduł OCR, dający osobom niewidomym dostęp także do tych elementów ekranu, w których programiści zdecydowali się na umieszczenie tylko i wyłącznie napisów w wersjach graficznych, zaniedbując tekstowe opisy. Dzięki silnikowi OCR użytkownik może odczytać taki napis, a następnie wejść z nim w interakcję, klikając myszą z wykorzystaniem mechanizmu Jaws Cursor.

Oprócz modułu OCR, trzynasta wersja ?Szczęk? to tryb, który ułatwi pracę z danymi w formie tabelarycznej. Wciskając kombinację ?Insert+Spacja?, a następnie literę ?t? wchodzimy do specjalnego trybu, dzięki któremu nawigujemy po komórkach tabeli za pomocą strzałek kursora, co może okazać się znacznie wygodniejsze niż kombinacja ?Ctrl+Alt+strzałki?. Z trybu tabeli wychodzimy dowolnym, nieprzypisanym do niego klawiszem, np. Escape.

Kolejna nowa funkcja to obsługa okien On Top, czyli takich, które są często używane przez programy typu antywirus lub Firewall. Blokują one możliwość korzystania z innych aplikacji, czekając na reakcję użytkownika. Informację, czy na ekranie znajduje się takie okno uzyskamy w Liście aplikacji po naciśnięciu ?Insert+F10?. Okno On Top będzie posiadało oznaczenie ?On Top?. Z Listy okien możemy przejść do takiego okna, wciskając przycisk ?Przełącz na?.

Źródło: Altix

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top