Logo Tyfloświat
Koncert. Las rąk wyciągniętych przez gości, część osób z dłoni tworzy serca

W jaki sposób udostępniać instytucje kultury? Fundacja Kultura Bez Barier wraz z ekspertami i organizacjami zajmującymi się dostępnością przygotowała poradnik, któremu patronują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zachęcamy do skorzystania z zawartych w nim wskazówek dla kultury dostępnej.
“Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewniania dostępności” pomoże w prowadzeniu regularnej działalności instytucji kultury, ułatwi odpowiedź na pytania jak przygotować wystawę lub warsztat artystyczny, aby były dostępne. Podpowiada przepisy prawa i przykłady dobrych praktyk.
„Publikacja którą dziś oddajemy to kolejny element, który mamy nadzieje przyczyni się do osiągania coraz liczniejszych dostrzegalnych efektów Programu Dostępność Plus. Od 3 lat, dzięki środkom unijnym i krajowym, usuwamy bariery i zapewniamy dostępność w aspekcie architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym w budynkach wielorodzinnych, szpitalach, szkołach, transporcie publicznym, urzędach, czy w przestrzeni publicznej miast – chcemy żeby do tego grona jak najliczniej dołączały instytucje kultury”
– podkreśla wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Słowo zachęcające do zapoznania się z poradnikiem przygotowali ministrowie zaangażowani w powstanie publikacji. Gorąco zachęcamy zarówno do lektury listów jak i samego poradnika.

Słowo wstępne Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego

W ostatnich latach polskie instytucje kulturalne, m.in. dzięki rekordowemu wsparciu państwa, rozwijają się coraz dynamiczniej. Powstają nowe muzea i galerie sztuki, a w nich znakomite wystawy. Polska jest organizatorem wielkiego Koncertu Chopinowskiego, skupiającego uwagę całego muzycznego świata. Z roku na rok zwiększa się liczba zabytków wpisanych na polską listę Pomników Historii i na światową listę UNESCO. Kultura staje się nam coraz bliższa i coraz chętniej w niej uczestniczymy.
Od kilku lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzą działania, dzięki którym bogata i różnorodna oferta instytucji kultury staje się jeszcze bardziej dostępna. Dla wszystkich, również dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Dziś oddajemy w Państwa ręce poradnik, który pokazuje, jak usuwać bariery i czynić Państwa instytucje miejscem otwartym dla każdego. Wierzę, że wdrożenie opisanych w niniejszym poradniku rozwiązań sprawi, że osoby z niepełnosprawnościami będą mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Słowo wstępne Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Szanowni Państwo,
mam przyjemność poinformować, że oddajemy w Państwa ręce nową publikację dotyczącą dostępności. Tym razem dotyczy ona sektora kultury, którego działalność jest tak samo różnorodna, jak sposób organizacji podmiotów tej części usług społecznych. Właśnie z tego powodu zachęcam do lektury i wykorzystania zaleceń oraz dobrych praktyk, których pełen jest „Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewniania dostępności” zarówno przedstawicieli publicznych instytucji kultury, jak i organizacji pozarządowych oraz wszystkich innych organizujących działania kulturalne.
Wierzę, że nasza publikacja przyczyni się do jeszcze szerszego rozpropagowania idei dostępności, która jest priorytetowym działaniem MFiPR. Chcemy, aby stała się ona powszechna i dotyczyła coraz to nowych obszarów polityk społecznych. Wierzę, że poprzez dostępność budowana jest spójność społeczna, ale także poprawiana sukcesywnie jakość życia wszystkich obywateli, także tych ze szczególnymi potrzebami.
Jednocześnie chcę podziękować za współpracę Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Autorom oraz wszystkim podmiotom konsultującym tekst – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji De Facto w Płocku. Wszystkie zgłoszone zastrzeżenia i sugestie pomogły ulepszyć publikację, a zwłaszcza zwiększyć jej użyteczność, którą – mam nadzieję – Państwo docenią.
Życzę dobrej lektury oraz wielu dostępnych dla możliwie szerokiej publiczności wydarzeń artystycznych.
Poradnik do pobrania tutaj

Źródło: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/dostepnosc-plus–poradnik-dla-kultury

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top