Logo Tyfloświat
  • Strona główna
  • Różne
  • “Przestrzeń jest także dla niewidomych. Można ją udostępnić i opisać.” – rozmowa Krzysztofa Wostala z Łukaszem Słowikiem

Gościem audycji z cyklu “Czas na Społeczeństwo” jest Łukasz Słowik – koordynator akcji “Ścieżka dostępu – podziel się przestrzenią” oraz Twórca przedsięwzięcia “Opisujemy”.

Ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią! to akcja społeczna, mająca na celu poszerzenie świadomości wśród osób widzących w kwestii dostosowań infrastruktury dla ludzi niewidomych.

W audycji Łukasz Słowik opowiada o akcji, jej założeniach i działaniach. Ponadto rozmówca Krzysztofa Wostala opowiada o stworzonym przez siebie przedsięwzięciu pod nazwą “Opisujemy”, które polega na opisywaniu w Internecie zdjęć, ilustracji itp. ludziom niewidomym.

Rozmówcy poruszają kwestie związane z opisywaniem w sposób przystępny dla niewidomych fotografii i przestrzeni.

Warto zwrócić uwagę, że w Katowicach nie wiele jest wciąż przestrzeni dostępnych dla osób niewidomych za pomocą ścieżek dotykowych w podłożu, a te które są, często zastawiane bywają przeszkodami. Przykładem tego są ścieżki na głównym dworcu kolejowym, na których często położone są bagaże lub postawione są słupki od taśm porządkujących kolejki, albo wystają tabliczki, o które niewidomi zahaczają ramionami lub głową, gdyż laską nie są w stanie ich ‘zobaczyć’.

Źródło : https://www.infokatowice.pl/2020/03/15/przestrzen-jest-takze-dla-niewidomych-mozna-ja-udostepnic-i-opisac-rozmawiamy-z-lukaszem-slowikiem/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top