Logo Tyfloświat

 

Ilu z nas zdarzyło się szukać wielokrotnie tej samej książki, płyty, teczki czy przyprawy kuchennej. Typowa scenka wygląda mniej więcej w taki sposób: przede mną stos książek czy płyt, które są tego samego lub podobnego formatu, a ja zamierzam je po raz enty sprawdzić, bo ostatnio zaglądałem do nich kilka miesięcy temu i już nie pamiętam, co, w jakiej kolejności i gdzie położyłem. Sytuacja ta robi się tym bardziej frustrująca, gdy trzeba odnaleźć , na przykład, dokumenty potrzebne do rozliczenia podatkowego. Do tej pory mogłem tylko podziwiać kolegę, który wszystkie teczki opisywał w brajlu i wyrzucać sobie, że w dzieciństwie nie widziałem potrzeby i nie chciało mi się uczyć pisma brajla.

Wyrzuty mogę mieć dalej, gdyż brajl jest bardzo potrzebny osobom niewidomym i słabowidzącym. Nie muszę już jednak myśleć z zazdrością o notatkach brajlowskich kolegi. W sukurs przyszła mi bowiem nowa aplikacja QR Voice Sticker, której autorem jest polski deweloper PIRS Creative Labs.

Działanie aplikacji jest bardzo proste: kieruję kamerę na kod QR, a program odczytuje notatkę głosową lub tekst przypisane do niego. I tutaj pierwsza uwaga dla osób całkowicie niewidomych. Znalezienie kodu QR jest znacznie prostsze niż np. odczytanie za pomocą telefonu kodu kreskowego. Sprawdziłem, że jest to możliwe bez używania tych resztek wzroku, jakimi dysponuję. Ponadto, co ważne, zawartość notatek można w prosty sposób edytować. W jednej teczce mogę mieć dzisiaj dokumenty podatkowe, a jutro – materiały pokonferencyjne. I tak oto, dzięki oznakowaniu moich papierów, podkładam pod kamerę kolejne teczki i szybko dowiaduję się, co w nich jest. W ten sam sposób mogę np. szybko wyszukać ulubionej płyty z muzyką. Jest to na tyle wygodny instrument, że kodów można używać również jak notatek. Ja umieściłem jedną naklejkę na etui od iPada. W ten sposób mogę przed wyjściem z domu sprawdzać, czy nie zapomniałem o zabraniu czegoś ważnego.

Pozyskiwanie kodów QR też nie powinno przysporzyć trudności. Można zakupić odpowiedni papier i – dzięki generatorowi dostępnemu na stronie dewelopera – wydrukować samemu arkusz kodów. Jeśli jednak taka opcja nam nie odpowiada, możemy zamówić u producenta aplikacji przesyłkę poleconą z kodami QR. Ceny zaczynają się od 16 złotych za 200 kodów. Zaś cena aplikacji w sklepie AppStore wynosi nieco mniej niż 5 euro (około 20 złotych). Biorąc pod uwagę koszt alternatywnych rozwiązań tego typu, nie wydaje się ona zbyt wygórowana.

Nie jest to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Od kilku lat można nabyć program Seeing Assistant Home, który ma bardzo wiele ciekawych funkcji. Cechą wyróżniającą QR Voice Sticker jest łatwość obsługi oraz oparcie koncepcji aplikacji na prostszych do odczytu kodach QR.

Na razie program dostępny jest wyłącznie w systemie iOS. Producent rozważa jednak stworzenie wersji dla systemu Android. Moim zdaniem projekt jest rozwojowy, a deweloper ma pomysły na nowe, interesujące funkcje. Jest też zainteresowany opiniami użytkowników. Więcej szczegółów o aplikacji oraz specjalny podcast jej poświęcony można znaleźć na stronie internetowej dewelopera pod adresem http://www.qr.pirslab.pl/qrvs_ogolne.html .

Wojciech Figiel

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top