Wkrótce w około trzydziestu krakowskich restauracjach będziemy mogli poczuć się normalnie. W jednym z lokalnych serwisów informacyjnych można było przeczytać, że dzięki wspólnemu projektowi władz miasta i Ośrodka dla Niewidomych przy ulicy Tynieckiej w Krakowie osoby niewidome będą mogły otrzymać kartę dań w brajlu. W pierwszej fazie projektu brajlowskie menu pojawi się w sześciu lokalach. Malkontenci mogliby powiedzieć, że to mało, że o co tyle hałasu, ale nie mieliby racji. Brajlowskie menu w restauracji to nie pokazowy gadżet bez znaczenia. Zawsze, gdy tylko mam taką możliwość w Polsce czy poza granicami naszego kraju z karty brajlowskiej korzystam, powoli namyślam się nad wyborem dania i nie szkoda mi czasu na przedłużanie płynącej z wybierania potraw przyjemności. Dokonywanie zaś wyboru w ciszy i skupieniu jeszcze przyjemność tę pogłębia. Wypada na koniec dodać, że opinie restauracji, w których brajlowskie menu pojawi się w pierwszej kolejności są tak dobre, że chyba wybiorę się do Krakowa tylko po to, by w jednej z nich zjeść smaczny posiłek.

A oto pełna lista lokali, w których będzie można skorzystać z brajlowskiego menu.

Uwaga! W kolumnie adres nie podajemy przy każdym obiekcie nazwy miasta, ponieważ wszystkie restauracje znajdują się w Krakowie.

Brajlowskie menu na początek pojawi się w następujących restauracjach:

Nazwa Adres Strona www
• Pod Aniołami ul. Grodzka 35 +48 12 421 39 99 http://www.podaniolami.pl
• Plac nowy 1 Plac Nowy 1 +48 12 442 77 00 http://www.placnowy1.pl
• Vanilla Sky ul. Flisacka 3 | Hotel Niebieski +48 12 297 40 05 http://www.niebieski.com.pl
• Pizza Fresco ul. Flisacka 3 +48 12 297 40 40 http://www.pizzafresco.com.pl
• Biała Róża ul. Floriana Straszewskiego 16 +48 12 421 51 90 http://www.restauracjabialaroza.pl
• restauracja hotelu Hilton Garden Inn ul. Marii Konopnickiej 33 +48-12-3999000 http://www.hiltonhotels.com/pl_PL/polska/hilton-garden-inn-krakow

W terminie późniejszym brajlowskie menu pojawi się w następujących restauracjach:

Nazwa Adres Strona www
• Miodova Szeroka 3, +48 12 432 50 83 http://miodova.pl
• Pod Baranem ul. świętej Gertrudy 21, +48 12 429 40 22 http://podbaranem.com
• Cyrano de Bergerac ul. Sławkowska 26, +48 12 411 72 88 http://cyranodebergerac.com.pl
• Leonardo Ul. Szpitalna 20/22, +48 12 429 68 50 http://leonardo.com.pl
• 3 Rybki ul. Szczepańska 5, +48 12 384 08 06 https://stary.hotel.com.pl/restauracje/
• Edo Sushi Bar Bożego Ciała 3, +48 12 422 24 24 http://www.edosushi.pl
• Edo Fusion Asian Cusine ul. Miodowa 8, +48 12 426 24 24 http://www.edofusion.pl
• Dobra Kasza Nasza ul. Rynek Główny 28, +48 534 998 306 http://www.dobrakaszanasza.pl
• Da Pietro Rynek Główny 19, +48 12 422 32 79 http://dapietro.pl
• Gospoda CK Dezerter ul. Bracka 6, +48 12 422 7931 Lokal nie posiada własnej strony www
• Winoman Ulica Bracka 15, +48 12 660 99 17 http://winoman.pl
• Kiełbasa i Sznurek (Dawniej Cudawianki Food & Wine) ul. Pijarska 5, +48 12 426 49 48 Lokal nie posiada własnej strony www
• CK Browar Ul. Podwale 6/7, +48 12 429-25-05 http://ckbrowar.pl
• Rynek 44 Ul. Rynek Główny 44, +48 531 609 331 http://www.rynek44.pl
• Szara Gęś ul. Rynek Glowny 17, +48 12 430 63 11 http://www.szarages.com
• La Grande Mamma ul. Rynek Główny 26, +48 12 430 64 58 http://lagrandemamma.pl
• Kogel Mogel ul. Sienna 12, +48 12 426 49 68 http://kogel-mogel.pl
• Boscaiola ul. Szewska 10, +48 12 426 41 27 http://boscaiola.eu
• Trattoria La Campana ul. Kanonicza 7, +48 12 430 22 32 http://lacampana.pl
• Bianca pl. Mariacki 2 +48 782 297 715 http://biancaristorante.pl
• Boccanera św. Tomasza 15 +48 12 422 17 08 http://boccanera.pl
• Trattoria Mamma Mia ul. Karmelicka 14 +48 12 430 04 92 http://mammamia.net.pl
• The Spaghetti ul. Rynek Główny 17 +48 12 430 63 11 Lokal nie posiada własnej strony www
• Wesele Ul. Rynek Główny 10 +48 12 422 74 60 http://weselerestauracja.pl
• Fiorentina Ul. Grodzka 63 +48 12 426 46 08 http://fiorentina.com.pl

Damian Przybyła

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top