Logo Tyfloświat
Zdjęcie oka z kolorową tęczówką

Niemal całkowicie niewidomy 78-letni mężczyzna odzyskał wzrok po tym, jak wszczepiono mu nowy typ implantu rogówki. Opracowany przez izraelski startup CorNeat, KPro to pierwszy implant, który można zintegrować bezpośrednio ze ścianą oka w celu zastąpienia blizn lub zdeformowanych rogówek bez konieczności pozyskiwania tkanki dawcy.
Bezpośrednio po zabiegu, po zdjęciu opatrunków pacjent rozpoznawał członków rodziny i odczytywał liczby na karcie testowej. Operację przeprowadzono w izraelskim szpitalu Centrum Medyczne im. Ytzhaka Rabina w Petah Tikva. Zabieg przeprowadził profesor Irit Bahar, szef tamtejszego oddziału okulistycznego.
– Zabieg był prosty, ale jego wynik przerósł wszelkie nasze oczekiwania. Moment, w którym zdjęliśmy bandaże, był emocjonalny i znaczący” – powiedział Bahar izraelskim mediom i dodał, że nowa procedura oraz syntetyczna soczewka „niewątpliwie wpłyną na życie milionów ludzi”.
Rogówka, to przezroczysta warstwa, która pokrywa i chroni przednią część oka. Może się degenerować lub tworzą się na niej blizny, na przykład z powodu chorób lub urazów.
Sztuczne implanty rogówki istnieją już od dawna i są ratunkiem dla pacjentów ze zwyrodnieniem rogówki, ale ponieważ takie operacje są skomplikowane i zazwyczaj są ostatecznością, gdy przeszczepy rogówki nie działają. Natomiast wszczepienie CorNeat jest stosunkowo prostą procedurą, która wymaga minimalnej liczby szwów i cięć. Co więcej, wykorzystuje materiał biomimetyczny, który „stymuluje proliferację komórek, prowadząc do postępującej integracji tkanek” czyli wrośnięcia implantu w tkanki oka.
Dziesięciu kolejnych pacjentów zostało dopuszczonych do badań w Izraelu i oczekuje na operację. CorNeat Vision poinformowała, że kolejni pacjenci mają przejść taką operację w Kanadzie, we Francji, Stanach Zjednoczonych i Holandii. – Po latach ciężkiej pracy przyglądanie się, jak chirurg z łatwością wszczepia nasz implant i obserwowanie, jak człowiek odzyskuje wzrok już następnego dnia było elektryzujące i poruszające emocjonalnie” – powiedział współtwórca CorNeat Vision. założyciel dr Gilad Litvin.
Źródło: https://cyfrowa.rp.pl/technologie/57814-niewidomy-mezczyzna-odzyskal-wzrok-rewolucyjny-implant

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top