Logo Tyfloświat

Od kilku lat Freedom Scientific, znany u nas głównie z Jawsa i PacMate, produkuje również powiększalniki. Jak do tej pory nie były one jednak szczególnie promowane przez polskiego dystrybutora Freedom – firmę Altix. Zaczyna się to chyba zmieniać. Po lupie Ruby, o której niedawno pisaliśmy, Altix zdecydował się wprowadzić na polski rynek kolejne urządzenie powiększające.

Sapphire – przenośna lupa o dużym 7-calowym, obrotowym ekranie LCD waży niecałe 2 kg, a dzięki ergonomicznym kształtom i możliwości złożenia można ją łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Powiększa tekst i ilustracje w zakresie od 3,4 ? 16 razy, zachowując przy tym dużą ostrość i kontrast obrazu. Pozwala na czytanie książek, gazet, oglądanie obiektów trójwymiarowych, jak np. butelki, słoiki, puszki oraz swobodne pisanie dzięki specjalnie zaprojektowanej podstawce do pisania. Oferuje wiele trybów i kombinacji koloru tła i liter oraz funkcję zamrożenia obrazu. By uzyskać jeszcze większy obraz, można ją dodatkowo podłączyć do telewizora! Obsługa powiększalnika jest bardzo prosta i nie przysporzy problemów nawet niezaawansowanym użytkownikom.

Sapphire został zaprojektowany ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej, jaskry, zaćmy, barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki i innych chorób oczu, które uniemożliwiają samodzielne przeczytanie drobnego druku. To ponadto świetne rozwiązanie dla osób starszych, u których występują problemy z drżeniem rąk. Tego powiększalnika nie trzeba trzymać w dłoni, żeby móc z niego korzystać ? wystarczy położyć go płasko na stole i przesuwać po tekście.

Ekran został zaprojektowany tak, aby mógł obracać się względem podstawy powiększalnika, na której znajduje się okno kamery. Dzięki temu można ustawiać go w różnych pozycjach:

pozycja do czytania ? powiększalnik kładziemy na płasko. Przesuwając go w prawo/ lewo/ góra/ dół po tekście, można czytać książkę, gazetę, przeglądać rachunki lub przyjrzeć się szczegółom na mapie. Monitor można ustawić pod dowolnym kątem.

pozycja do oglądania obiektów trójwymiarowych ? do oglądania przedmiotów przestrzennych lub odczytania opisu umieszczonego na słoiku, butelce czy opakowaniu z lekarstwami. Światło kamery skierowane jest wówczas do góry, a podstawa wysunięta przed monitor.

pozycja do pisania ? ekran unosimy kilka centymetrów w górę dzięki wbudowanej podstawce do pisania, a w powstałą w ten sposób wolną przestrzeń wsuwamy kartkę i długopis. Dzięki tej funkcji można zupełnie swobodnie tworzyć notatki, podpisywać czeki, wypełniać formularze lub krzyżówki.

Dzięki praktycznej funkcji zamrażania obrazu, za pomocą jednego przycisku można zatrzymać aktualnie czytany tekst lub oglądany obiekt na ekranie na tak długo ile to jest konieczne, dając czas na zapoznanie się z nimi bez pośpiechu lub zanotowanie wybranych informacji.

Sapphire oferuje szeroką gamę kombinacji koloru tła i liter, które użytkownik może dowolnie zmieniać dostosowując do swoich potrzeb.

Trzy podstawowe tryby to: pełen kolor, białe litery na czarnym tle (pozytyw), czarne litery na białym tle (negatyw).

Dodatkowo mamy do wyboru dwadzieścia zaawansowanych kombinacji kolorystycznych:

– żółte litery na czarnym tle – czarne litery na żółtym tle

– żółte litery na niebieskim tle – niebieskie litery na żółtym tle

– czerwone litery na czarnym tle ? czarne litery na czerwonym tle

– zielone litery na czarnym tle ? czarne na zielonym

– niebieskie litery na czarnym tle ? czarne litery na niebieskim tle

– purpurowe litery na czarnym tle ? czarne litery na purpurowym tle

– czerwone litery na białym tle ? białe litery na czerwonym tle

– zielone litery na białym tle ? białe litery na zielonym tle

– niebieskie litery na białym tle ? białe litery na niebieskim tle

– purpurowe litery na białym tle ? białe litery na purpurowym tle

Sapphire jest bardzo łatwy w użyciu ? jego obsługa sprowadza się wciskania do kilku wyraźnych i oznaczonych kontrastowymi kolorami przycisków umieszczonych pod ekranem. Wystarczy włączyć go i, używając suwaka pod ekranem, wyregulować poziom powiększenia. Po podłączeniu do telewizora lub komputera otrzymamy powiększenie 48-krotne na telewizorze 21-calowym.

Po zakończonej pracy Sapphire można złożyć (po złożeniu ma rozmiar średniej grubości książki), włożyć do dołączonej do urządzenia torby ochronnej i odłożyć do szuflady lub zabrać ze sobą w podróż.

Specyfikacja techniczna:

– duży, jasny ekran o przekątnej 7? LCD i wysokim kontraście

– poziom powiększenia: 3,4 ? 16x

– 23 tryby obrazu ? pełen kolor i 22 kombinacje kolorów tła i liter

– autofocus

– kamera położona centralnie

– funkcja zamrażania obrazu (bez możliwości powiększenia zamrożonego obrazu)

– możliwość podłączenia do TV lub komputera poprzez złącze USB 2.0

– 4h ciągłej pracy

– czas ładowania: 4h

– zasilanie: bateria litowo-jonowa

– wskaźnik naładowania baterii na ekranie

– waga: 879 g

– wymiary: 4,6 x 13,70 x 20,30 cm

– 2 lata gwarancji

Co w komplecie?

– powiększalnik Sapphire

– przewód zasilający z zasilaczem

– kabel video do podłączenia do TV

– torba ochronna z paskiem na ramię

– ściereczka do czyszczenia ekranu

– instrukcja obsługi (w języku angielskim)

Na stronie producenta można oglądnąć filmik demonstrujący możliwości urządzenia.

Źródło: Altix

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top