Logo Tyfloświat
Zdjęcie przedstawia komputer stacjonarny firmy Apple

W ciągu ostatnich kilku lat model sprzedawania aplikacji w formie abonamentu stał się bardzo popularny wśród producentów, zwłaszcza na systemach Apple. Dla programistów taki sposób dystrybucji ma mnóstwo zalet. Utrzymywanie aplikacji nie jest tanie, a AppStore nie umożliwia w łatwy sposób oferowanie płatnych aktualizacji. A gdyby użytkownik musiał płacić za dostęp do programu tak długo, jak chce z niego korzystać? Właśnie dlatego abonamenty są dzisiaj tak popularne. Samo Apple zachęca producentów do subskrypcji oferując im niższe prowizje w porównaniu do jednorazowych zakupów. Dlatego wiele aplikacji, zarówno tych nowych jak i tych, które są na rynku od wielu lat, decyduje się na taki model dystrybucji swoich aplikacji.

Z perspektywy użytkownika, mnogość aplikacji przechodzących na ten model nie jest już taka atrakcyjna, zwłaszcza w czasach rosnących cen. A gdyby istniał jeden abonament, dający nam dostęp do kilkudziesięciu topowych aplikacji na system Mac OS? Taki system świetnie sprawdził się w świecie telewizji kablowej, to czemu nie spróbować tego w informatyce? Właśnie tego zdania była ukraińska firma MacPaw, która w 2017 roku uruchomiła usługę Setapp.

W tym artykule dowiecie się, jak zarejestrować się w usłudze i pobierać interesujące nas aplikacje, a na koniec opowiem wam, z których programów dostępnych w Setapp osobiście korzystam.

Rejestracja i instalacja Setapp

Aby zacząć korzystać z Setapp, należy najpierw założyć konto. Można to zrobić na stronie setapp.com, klikając w przycisk “try for free”. Konto możemy założyć w oparciu o adres E-mail lub zalogować się poprzez Google lub Facebooka klikając w odpowiedni link. Możecie się zarejestrować również używając mojego zaproszenia, i jeśli postanowicie zasubskrybować się do Setappa po upływie okresu próbnego otrzymacie miesiąc gratis. Sam proces rejestracji jest prosty – jesteśmy proszeni o podanie swojego imienia, ustawienie hasła do konta, akceptujemy regulamin i przechodzimy do następnego kroku.

Dalej jesteśmy proszeni o dodanie metody płatności do konta, aby rozpocząć 7-dniowy okres próbny. Za Setapp możemy zapłacić kartą płatniczą lub kontem PayPal. Po upływie okresu próbnego automatycznie rozpoczniemy płatny abonament, który jest dostępny w trzech wersjach:

  • Mac ($9,99 + VAT miesięcznie) – dostęp do wszystkich aplikacji na jednym komputerze Mac. Domyślnie zostaniemy zasubskrybowani do tego abonamentu.
  • Mac+iOS ($12,49 + VAT miesięcznie) – Dostęp do wszystkich aplikacji na jednym komputerze Mac, oraz do wybranych aplikacji na iOS. Aplikacje dostępne na iOS są odpowiednio oznakowane w aplikacji Setapp.
  • Power User ($14,99 + VAT miesięcznie) – Dostęp na 4 Macach oraz urządzeniach iOS

Po dodaniu metody płatności, możemy w końcu pobrać instalator aplikacji Setapp.

Interfejs aplikacji Setapp

Wygląd interfejsu Setapp został zainspirowany wyglądem sklepu App Store, oczywiście z tą różnicą, że nie musimy nic dopłacać, aby coś zainstalować. Co istotne dla nas, jest też bardzo dobrze dostępny z VoiceOverem.

Rozpoczynając od góry okna najpierw napotkamy przyciski wstecz i do przodu, które możemy również wywołać używając standardowych skrótów Mac OS Command+Lewy kwadrat i Command+Prawy kwadrat. Następnie napotkamy pole wyszukiwarki, które również możemy szybko uaktywnić skrótem Command+f. Obok niego znajdziemy link pozwalający nam zobaczyć lub zmienić nasz abonament, oraz przycisk otwierający menu z powiadomieniami i ustawieniami konta.

Następnie znajdziemy dwa najważniejsze elementy interfejsu – Tabele z kategoriami, a obok niej obszar przewijania, w którym wyświetli się lista aplikacji. Domyślnie będzie wyświetlony widok My Explorer (dostępny również pod Command+1), który wyświetla aplikacje rekomendowane przez Setapp oraz te, które ostatnio otrzymały aktualizacje. Na liście znajdziemy również widok aplikacji, które sami oznaczymy jako ulubione (Command+2), wszystkich aplikacji Setapp zainstalowanych na naszym Macu (Command+3), oraz wszystkich programów dostępnych na Setapp (Command+4). Pod tymi widokami znajdziemy również bardziej tradycyjne kategorie (produktywność, rozrywka, edukacja itd.)

Każda aplikacja na liście jest czytana przez VoiceOver jako link. Możemy w niego kliknąć, aby przejść do jej strony lub wejść z nim w interakcje, co pozwoli nam przeczytać krótki opis programu).

Strona ze szczegółami aplikacji do złudzenia przypomina ekran informacyjny w innym dowolnym sklepie z aplikacjami. Oprócz przycisku Instaluj znajdziemy na niej przycisk dodający program do naszych Ulubionych, zrzuty ekranu, bardziej szczegółowy opis oraz recenzje dodane przez innych użytkowników.

Zainstalowane przez Setapp aplikacje są automatycznie aktualizowane w tle i umieszczane w swoim własnym podkatalogu Setapp, który znajdziemy w naszym folderze Aplikacje. Jeśli aplikacja ostatnio została zaktualizowana, to po jej uruchomieniu Setapp wyświetli nam okienko z informacjami co się zmieniło w najnowszej wersji. Jeśli nie chcemy widzieć tego okna lub aktualizować programy ręcznie, możemy wyłączyć te opcje w ustawieniach Setapp na zakładce Updates.

Skoro mowa o ustawieniach, to warto omówić pozostałe zakładki opcji. Na zakładce Ogólne (General) możemy pokazać folder Setapp w Docku i pasku bocznym Findera, zdecydować, czy nowo zainstalowane aplikacje mają automatycznie się otwierać, oraz wyłączyć okienka proszące o ocenianie zainstalowanych przez nas aplikacji po otwarciu Setapp. Zakładka powiadomienia, jak może sugerować nazwa, pozwala nam włączyć powiadomienia push o nowościach w Setapp. Natomiast w zakładce Launcher możemy włączyć lub wyłączyć ikonę Setapp na pasku menu, co osobiście zrobiłem aplikacje łatwiej możemy uruchamiać z Findera czy Spotlighta.

Na koniec zatrzymajmy się na chwile na pasku menu aplikacji, który generalnie zawiera te same opcje, które znajdziemy w interfejsie, ale jest tam również kilka przydatnych poleceń.

W menu Setapp znajdziemy opcje “Check for updates”, pozwalającą nam ręcznie zainstalować aktualizacje oraz polecenie “What’s new”, wyświetlające informacje o nowościach zarówno w samym Setappie, oraz wszystkich dostępnych w nim programach. Natomiast jeśli chcemy całkowicie usunąć Setapp z naszego komputera, możemy to zrobić wchodząc do menu “Help” i klikając w “Uninstall”.

Przykłady przydatnych aplikacji w Setapp

Na koniec krótko przedstawię wam, z jakich aplikacji dostępnych w Setapp osobiście korzystam. W tym miejscu muszę podkreślić, że to nie jedyne przydatne aplikacje dostępne w tej usłudze. Programów w Setapp ciągle przybywa a każdy z nas używa komputera do innych zastosowań, dlatego gorąco polecam samemu przejrzeć listę programów na stronie lub w aplikacji Setapp.

CleanMyMac X

Aplikacja od firmy MacPaw, czyli twórców samej usługi Setapp. Jak może wskazywać nazwa jest to narzędzie z kategorii programów czyszczących i optymalizujących komputery. I chociaż eksperci i zaawansowani użytkownicy generalnie odradzają używanie takich aplikacji, to tutaj robią wyjątek, ponieważ CleanMyMac zawiera dużo bardzo praktycznych narzędzi. Aplikacja oczywiście potrafi zwolnić nam miejsce na dysku poprzez usuwanie plików tymczasowych tworzonych przez przeglądarki internetowe i inne aplikacje, ale także poprzez mniej oczywiste sposoby np. Usuwając niepotrzebne tłumaczenia aplikacji na języki, których nie znamy. Pozwala nam również przejrzeć jakie załączniki Email i katalog zajmują najwięcej miejsca na dysku i je usunąć. Ułatwia też aktualizowanie i odinstalowanie aplikacji, nawet tych spoza App Store, dbając o usunięcie wszystkich plików wspomagających. I to wszystko to tak na prawdę wierzchołek góry lodowej. Myślę, że CleanMyMac kiedyś otrzyma osobny artykuł. Na razie zachęcam do odsłuchania podcastu na jego temat autorstwa Arkadiusza Świętnickiego.

CodeRunner

CodeRunner to zaawansowany edytor tekstu, który może być bardzo przydatny programistą. Zawiera sporo funkcji znanych z bardziej ociężałych środowisk typu VSCode, takich jak wbudowany terminal, funkcje wspomagające debugowanie czy dostępne auto uzupełnianie. W przeciwieństwie do VSCode CodeRunner jest natywną aplikacją Mac OS, dlatego działa znacznie szybciej. Aplikacja może być ciekawą alternatywą dla lubianego edytora TextMate, szczególnie wtedy, kiedy pracujemy z jakimś kodem.

Commander One i Forklift

Jeśli ktoś tęsknił za tzw. Dwupanelowymi menadżerami plików pokroju Total Commandera na Windowsie, to Commander One jest aplikacją dla was. Pozwala na zarządzanie plikami w klasycznym dwupanelowym interfejsie, pzawierając nawet te same skróty klawiszowe – NP. F5 kopiuje, F6 przenosi itd. Aplikacja potrafi również otwierać archiwa tak jakby były folderami, pakować pliki do formatów innych od Zip, wyszukiwać wewnątrz plików tekstowych używając wyrażeń regularnych, a także łączyć się ze wszelkimi serwerami typu FTP czy SFTP oraz chmurami jak Dropbox, Google czy OneDrive.

W tym miejscu warto również wspomnieć o drugiej, podobnej aplikacji na Setapp – Forklift. To również menadżer plików posiadający dwupanelowy interfejs i podobne funkcje. Forklift działa bardziej stabilnie z serwerami FTP, jednak nie posiada możliwości łączenia się z chmurami Google czy Microsoftu i zaawansowanych funkcji wyszukiwania, dlatego używam obu aplikacji na przemiennie zależnie od potrzeb.

ElMedia Player

To bardzo prosty i łatwy w obsłudze odtwarzacz multimediów – zarówno Audio i Wideo. Aplikacja potrafi wysyłać odtwarzany materiał na urządzenia AirPlay i ChromeCast, zapamiętuje też nasze miejsce w pliku po zamknięciu. Pozwala też na bardzo łatwą zmianę prędkości odtwarzania, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako odtwarzacz audiobooków.

Folx

Folx jest zewnętrznym menadżerem pobierania, potrafiącym przyspieszać ściąganie plików poprzez tzw. Segmentowanie – aplikacja pobiera kilka części plików na raz, co często przyspiesza ich pobieranie. Program może też automatycznie sortować pobierane pliki do osobnych katalogów zależnie od ich typu, integruje się z najpopularniejszymi przeglądarkami i potrafi pobierać pliki używając protokołu BitTorrent.

Gemini

Kolejne narzędzie od MacPaw, tym razem pozwalające nam wyszukiwać i usuwać zduplikowane pliki na komputerze. Oprócz odszukania identycznych plików, program potrafi także wyszukiwać duplikaty zdjęć czy muzyki (NP. Piosenkę występującą na dysku kilka razy w różnych jakościach)

iStat Menus

Program pozwalający nam dodać do paska menu różne wskaźniki NP. Zużycie procesora, pamięci, dysku czy karty sieciowej, odczyty temperatury, czy nawet pogodę). W każdy panel możemy kliknąć co wyświetli nam dodatkowe informacje (NP. Po kliknięciu w użycie procesora zobaczymy jakie aplikacje w tym momencie są najbardziej zasobożerne). Do tych paneli możemy również dodać globalne skróty klawiszowe oraz ustawić powiadomienia (NP. Program może nas ostrzec, jeśli zużycie procesora przekracza 50% przez ponad minutę.)

News Explorer

Bardzo prosty, ale za razem dostępny czytnik RSS. Dodane przez nas źródła możemy sortować w foldery, artykuły mogą domyślnie otwierać się w widoku zawierającym cały tekst, VoiceOver na liście odczytuje opisy artykułów i możemy otrzymywać powiadomienia, kiedy pojawią się nowe artykuły. Co ciekawe, chociaż aplikacja może synchronizować się przez iCloud z siostrzaną wersją na iOS, to ta nie jest dostępna w katalogu Setapp i musi być zakupiona osobno.

Prizmo

Program pozwalający nam na rozpoznawanie tekstu w dokumentach PDF czy obrazkach, wspiera wiele języków w tym polski. Rozpoznany tekst możemy przeczytać VoiceOverem lub wbudowaną syntezą, oraz zapisać do pliku. Stanowi dobrą alternatywę dla FineReadera.

Speech central

Aplikacja pozwalająca nam czytać pliki tekstowe syntezą mowy, dostępna na wielu platformach. Wspiera wiele najbardziej popularnych formatów w tym E-Pub, dlatego może stanowić ciekawą alternatywę dla VoiceDream Readera.

Ulysses

Bardzo dostępny edytor tekstu zoptymalizowany pod pisanie dłuższych tekstów np. Artykułów, książek czy postów na platformy internetowe. Pozwala nam łatwo formatować tekst używając Markdown, organizować i nawigować po dłuższych dokumentach po sekcjach, zostawiać sobie notatki, tworzyć przypisy, oraz ustalać cele. Naszą prace możemy synchronizować przez iCloud z aplikacją na iOS lub w dowolnym folderze. Końcowy dokument możemy eksportować do wielu formatów, w tym html, DocX, EPub i wiele innych. Wszystkie artykuły, które napisałem dla Tyfloświata powstają właśnie w tej aplikacji.

Downie

To popularna i ceniona aplikacja, dzięki której pobierać można wszelkiego rodzaju multimedia znajdujące się na ponad stu serwisach. Z najbardziej popularnych: YouTube, FaceBook, SoundCloud i wiele innych. Pobrany materiał może zostać w wersji oryginalnej albo po konwersji dostępny stanie się w formacie MP4 i MP3 320 KBPS.

Podsumowanie

Jak pisałem wyżej, ciekawych aplikacji na Setapp jest dużo więcej. Znajdziemy tam również programy pozwalające np. Na pobieranie z serwisów wideo typu YouTube, konwersje plików multimedialnych, czy wyświetlenie naszych plików w chórze typu Dropbox czy Google jako dysk w Finderze i wiele więcej. Jeśli korzystamy z wielu aplikacji, wymagających abonamentu, to warto zainteresować się Setappem. Usługa pozwala nam również na bardzo łatwe odkrywane i testowanie nowych aplikacji, o których mogliśmy nie wiedzieć.

Piotr Machacz

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top