Logo Tyfloświat

W dobie systemów CMS i serwisów blogowych mało kto szuka jeszcze dróg, dzięki którym będzie mógł stworzyć własną, prostą stronę w języku HTML. Gdyby jednak ktoś miał na to ochotę, polecam jego uwadze serwis www.site44.com

Serwis ten umożliwia stworzenie prostej, statycznej strony HTML zarówno w subdomenie %login%.site44.com, jak i w naszej własnej domenie, a źródłem plików dostarczanych przez serwer -jest… nasz własny Dropbox.

Założenie konta w serwisie jest niezwykle proste, należy mianowicie podłączyć aplikację Site44 do naszego Dropboxa. W tym celu udajemy się na stronę narzędzia, klikamy na odnośnik ‘Sign in with Dropbox to get started’, logujemy się naszymi dropboxowymi danymi i zezwalamy na dostęp. Kolejnym krokiem będzie stworzenie naszej pierwszej strony. Aby tego dokonać, wchodzimy w sekcję ‘Admin’, a następnie uaktywniamy przycisk ‘Create a new website’. W tym kroku pojawia się bardzo prosty formularz, w którym interesuje nas pierwsze pole opisane jako ‘Name your Website’. W tym miejscu podajemy login, będący pierwszym członem adresu naszej nowej strony i potwierdzamy wybór przyciskiem ‘Create’. Gotowe, strona właśnie powstała!

Jak to działa?

Aby dokonać edycji naszej strony, należy wejść do naszego Dropboxa, następnie do folderu Apps, gdzie zlokalizowany jest podfolder Site44, a w nim folder z nazwą identyczną jak adres strony, który wybraliśmy w trakcie rejestracji. Plikiem startowym naszej nowej witryny jest index.html, który możemy edytować według potrzeb. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączać kolejne podstrony i inne elementy, np. grafikę. Wszystko powinno znajdować się w tym samym folderze, co plik główny, lub w jego podfolderach.

Nie ma róży bez kolców

Serwis Site44 to, wydawać by się mogło, idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują prostego hostingu dla swojej strony internetowej. Niestety, wersja darmowa nakłada na użytkownika dość poważne ograniczenia, a największym z nich jest miesięczny limit transferu (100MB). Jeśli jednak nie spodziewamy się na naszej stronie internetowej pokaźnego ruchu, a także nie planujemy przeładowywać jej nadmiernie ozdobnikami graficznymi, Site44 może się przydać. Z pewnością jest to rozwiązanie, któremu nie można odmówić prostoty, a to przecież użytkownicy cenią najbardziej.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top