Logo Tyfloświat
Na pierwszym planie łódź żaglowa na błękitnej tafli jeziora, za nią wiele innych podobnych łodzi. W tle błękitne niebo i wiele białych, drobnych chmur.

Gliwice dadzą początek niezwykłej przygodzie – w lipcu z gliwickiej Mariny do Szczecina wypłynie Wrzaskun z nietuzinkową załogą. W rejsie wezmą udział podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji „Różyczka” oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Prezydent Gliwic.
Turystyka śródlądowa staje się coraz bardziej popularna. Na początku maja z gliwickiej Mariny wypłynęła ECO-mobilna jednostka badawcza, czas na kolejne wyzwania. Na początku lipca, tą samą drogą wodną podąży 40-osobowa załoga Rejsu Solarnego, która z Gliwic do Szczecina popłynie jachtem DZ-850 z napędem elektrycznym zasilanym słońcem i silnikiem zasilanym bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych zamontowanych na jachcie. Celem wyprawy są Dni Morza 2021, które odbędą się w Szczecinie. Solar Rejs 2021 potrwa cztery tygodnie i będzie podzielony na cztery etapy. W pierwszym popłyną żeglarze ŚYC, w kolejnych osoby niepełnosprawne – podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji „Różyczka” oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Do pokonania mają 700 km!
– Chcemy w ten sposób zintegrować osoby niepełnosprawne ze środowiskiem i kulturą żeglarską. Podczas rejsu zaplanowano postoje nocne w portach i przystaniach na szklaku wodnym, w trakcie których organizowane będą m.in. koncerty, wykłady oraz spotkania z osobami niepełnosprawnymi i żeglarzami. Rejs to również dobry sposób wspierania idei otwarcia się Polski na sieć dróg wodnych Europy. Dodatkowym elementem jest promocja niekonwencjonalnego sposobu żeglugi o napędzie elektrycznym – mówi Grzegorz Kuźniak, komandor Śląskiego Yacht Clubu, który działa przy Politechnice Śląskiej i jest organizatorem rejsu i świętuje w tym roku 64-lecie działalności.
W ostatnich latach Śląski Yacht Club zrealizował wiele rejsów morskich oraz kilka projektów społecznych, w tym rejsy śródlądowe Nasza Droga Odra 2016 pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, Odra dla Zuchwałych 2017 oraz rejs dookoła przylądka Horn, w którym uczestniczyli niewidomi żeglarze.
Tym razem każdy będzie mógł poczuć się jak uczestnik rejsu – załoga Solar Rejsu 2021 deklaruje codzienne relacje w mediach społecznościowych. To nie wszystko – jak zapowiadają organizatorzy wyprawy, z zebranych materiałów powstanie film dokumentalny oraz specjalny album książkowy. (mf)
Źrudło: https://gliwiceonline.pl/20210611336480/um-gliwice-solar-rejs-2021-40-uczestnikow-700-km-4-tygodnie-1623452411

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top