Solidność, ergonomia, wydajność i… niedosyt – poczytajcie o moich wrażeniach z obcowania z komputerem MacBook Air z procesorem M3 z punktu widzenia osoby zupełnie niewidomej.
Informacje podstawowe
Kto śledzi trochę nowości z rynku komputerowego, a zwłaszcza z segmentu komputerów z nadgryzionym jabłkiem na obudowie, pewnie doskonale orientuje się w sytuacji: w tym roku ukazał się Macbook Air z procesorem M3.
Dzięki uprzejmości firmy Lantre “tyfloświat” otrzymał możliwość przetestowania najprostszej wersji tego modelu o przekątnej ekranu 13,6 cala, z pamięcią ram równą 8 gb, i dyskiem SSD o pojemności 256 gb. Parametry te można podnieść odpowiednio do 15,3 cali przekątnej ekranu, 24 gb ram-u i 2 tb dysku. Oczywiście kolejny parametr czyli cena skacze wówczas nieproporcjonalnie. 😉
Do wyobraźni przemówiła mi informacja, że nowy Macbook Air jest nawet trzynastokrotnie szybszy od mojego obecnego “Aira” z procesorem Intel, a bateria nowego modelu może pracować o połowę dłużej. Z ważniejszych zmian na uwagę zasługuje powrót do gniazda MagSafe, dzięki czemu oba porty USB C pozostają do naszej dyspozycji, a sam komputer jest znacznie mniej narażony na zrzucenie z biurka. Jest oczywiście również gniazdko audio – jack 3,5 mm.
Ergonomia
Biorąc do ręki nowego MacBooka Air, odczuwa się jego zwartość i solidność. Aluminiowa obudowa jest bardziej płaska niż starsze modele, mam na myśli szczególnie te z Intelem na pokładzie, a zaokrąglenia znajdziemy jedynie na krawędziach.
Po otwarciu klapy nasze palce odnajdują klawisze o małym skoku, takie, do jakich Apple już nas przyzwyczaiło. Porównując je z klawiszami mojego komputera z procesorem Intela (rocznik 2020) – są to klawisze o bardziej dynamicznej charakterystyce, bardziej sprężyste i responsywne. Klawisze funkcyjne są pełnowymiarowe, a włącznik ze zintegrowanym czytnikiem Touch Id jest wyprofilowany w kształcie opuszka palca.
Praca z nowym MacBookiem Air upływa w całkowitej ciszy. Powód? – brak aktywnego chłodzenia, które przy większym obciążeniu procesora potrafi wygenerować dość solidny hałas, o czym przekonuję się ciągle podczas transmisji wideo, kiedy w tle mojego głosu słychać intensywny szum wentylatorów komputera. Macbook Air M3 nie narazi nas na takie przykrości. Typowa aktywność komputera, nawet biorąc pod uwagę obróbkę plików dźwiękowych albo pracę z programami OCR, nie była w stanie znacząco rozgrzać komputera. Bardziej zaawansowane stres testy publikowane w specjalistycznych portalach internetowych skutkowały jednak podniesieniem temperatury samego procesora do nawet 112 stopni, a temperature obudowy – do maksymalnie czterdziestu ośmiu stopni Celsjusza. Oczywiście wzrost temperatury procesora powoduje ograniczenie jego wydajności, stąd brak wentylatorów ma swoje blaski i cienie.
Wydajność
Jedną z konsekwencji bardziej wydajnego procesora jest oczywiście responsywność czytnika ekranu. Mam wrażenie, że w szczególny sposób słychać to w systemie Mac Os Sequoia), ponieważ w moim komputerze z procesorem Intela od czasu, kiedy zaktualizowałem system do najnowszej wersji, VoiceOver bardzo często się “wysypuje” – zawiesza się i uruchamia się ponownie. Nie wymaga to żadnego działania ze strony użytkownika, ale spowalnia i utrudnia pracę. Dzieje się to najczęściej przy szybkiej zmianie fokusu VoiceOvera, kiedy próbuję nawigować np. po treści html.
W MacBooku Air z procesorem M3, którego używałem przez dwa tygodnie, nie zdarzyło się to ani razu. Wydajność procesora ma również wpływ na szybkość uruchamiania aplikacji i na ich działanie. Zwłaszcza renderowanie plików multimedialnych i proces optycznego rozpoznawania tekstu przebiegają teraz dużo szybciej. Podobnie rzecz ma się z parsowaniem stron www i obsługą pobierania plików z internetu. A propos internetu: łączność komputera realizowana jest za pośrednictwem bezprzewodowej karty sieciowej w standardzie Wi-Fi 6E oraz BlueTooth w wersji 5.3.
Przy okazji omawiania internetowych możliwości MacBooka Air M3 muszę chyba napisać o moim sporym rozczarowaniu. Spodziewałem się mianowicie, że komputer z najnowszym procesorem poradzi sobie z przypadłością przeglądarki internetowej Safari, która notorycznie generuje podczas pracy z VoiceOverem komunikat “Safari nie odpowiada”. Niestety – w tej materii nic się nie zmieniło i przeglądając strony www chętniej korzystałem z alternatywnych przeglądarek, niż z firmowej aplikacji Apple.
Dźwięk
Audio MacBooka Air z procesorem M3 jest znakomite, do czego zresztą Apple już nas przyzwyczaiło. Głośniki są cztery: dwa wysokotonowe i dwa średnio/niskotonowe. Oczywiście “niskotonowość” należy rozpatrywać w kategoriach urządzenia, którego grubość delikatnie przekracza 1 cm, a ściślej mówiąc wynosi 11,3 mm.
Oprócz zaskakująco obfitych niskich tonów i wysokiej szczegółowości dźwięku, należy zwrócić uwagę na świetną panoramę – to są jakieś cuda z przestrzennym kierowaniem strumienia audio. Na skutek takich zabiegów słyszymy dźwięk dochodzący, zdawałoby się, z odległości znacznie przekraczającej szerokość i wysokość samego komputera. Aha, Macbook Air obsługuje protokół dźwięku przestrzennego Dolby Atmos, co słychać oczywiście podczas oglądania filmów i innych produkcji wykonanych w tej technologii.
Macbook Air z ekranem 15,3 cala może się pochwalić sześcioma głośnikami, a ponieważ nie miałem możliwości jego przetestowania, mogę sobie tylko wyobrażać, że większy ekran komputera paradoksalnie może skutkować jeszcze lepszą jakością dźwięku.
Także mikrofony MacBooka Air M3 znakomicie spełniają swoje zadanie. Rozmówcy połączeni ze mną za pośrednictwem komunikatorów głosowych opisywali docierający do nich mój głos jako czysty i pełny. Trzy mikrofony i inteligentna obróbka przechwytywanego dźwięku, jak to się teraz mówi, “robią tu robotę”.
Niedosyt
Ewidentnym brakiem najnowszych komputerów Apple – nie tylko MacBooków Air M3 – jest brak możliwości korzystania ze wszystkich dobrodziejstw systemu MacOs Sequoia. Apple Inteligence dociera stopniowo do krajów anglojęzycznych, a na początku przyszłego roku zawita do kolejnych obszarów językowych. Wśród tych perspektyw wciąż nie ma jednak Polski. Nawet zresztą te funkcje, które nie mają ograniczeń terytorialnych, jak transkrypcja tekstu mówionego, również są u nas niedostępne, chyba, że zmienimy język systemu na angielski. No i tekst mówiony powinien być również w tym języku oczywiście.
Więcej o Apple Inteligence znajdziesz tu: https://lantre.pl/blog/apple-intelligence.html
Czyli płacimy za cały komputer, a dostajemy… Dla każdego będzie to pewnie inna wartość w procentach, bo każdy używa lub mógłby używać komputerów Apple na własny sposób, gdyby oczywiście były one użyteczne we wszystkich swoich funkcjonalnościach. Miejmy nadzieję, że najnowocześniejsze narzędzia Apple spod znaku AI nie podzielą losu Siri, której polski użytkownik nie doczekał się od początku jej istnienia.
Na koniec
Na koniec wypada poczynić małe zastrzeżenie: opublikowano już sporo materiałów poświęconych omawianemu komputerowi i kto się tematem interesuje pewnie już je przeczytał albo jeszcze do nich dotrze. W niniejszym tekście starałem się zwrócić uwagę na te aspekty urządzenia, które dotyczą nas, niewidomych jako potencjalnych jego użytkowników. Po drugie – porównania, jakimi się posługiwałem, odnosiły współczesnego MacBooka Air do modelu z procesorem Intel, którego ostatnia iteracja ukazała się w 2020 roku. Dlaczego tak? – Ponieważ obie wcześniejsze wersje MacBooka Air z procesorami Apple czyli M1 i M2 różnią się od bohatera tego tekstu przede wszystkim wydajnością, ale są to skoki kilkunastoprocentowe, więc zestawianie ich ze sobą nie wydaje się aż tak istotne.
Można się zastanawiać, czy dla codziennych zastosowań trzeba koniecznie sięgać po najnowszy procesor, z drugiej jednak strony M3 rozwija inteligentne technologie multimedialne, zwłaszcza dotyczące streamingu i wchodzi na wyższy poziom energooszczędności, o czym warto wiedzieć, ale co nie musi być gamechangerem, kiedy jest się właścicielem komputera z procesorem starszym zaledwie o jedną generację.
I już zupełnie na koniec: kolejny Macbook Air, tym razem z procesorem M4, ma się podobno ukazać na początku przyszłego roku. Tak tylko mówię, żeby nie było, że nie uprzedzałem. Sam kupiłem mój obecny komputer na miesiąc przed ukazaniem się MacBooka Air z procesorem M1, i wolałbym, żebyście nie musieli tego przerabiać… 🙂
recenzję MacBooka udało się przygotować dzięki wypożyczeniu od lantre.pl w ramach Programu #LantreLab.
Szczegółowa specyfikacja testowanego komputera
- Pamięć RAM 8 GB
- Typ pamięci Zunifikowana
- Przepustowość pamięci 100 GB/s
- Pojemność dysku 256 GB
- Technologia dysku SSD
- Producent karty graficznej Apple
- Seria karty graficznej Apple M3
- Model karty graficznej Apple M3 (8-rdzeniowy GPU)
- Rodzaje wejść / wyjść 2 x Thunderbolt (USB 4), 1 x Wyjście słuchawkowe, 1 x MagSafe 3
- Czytnik kart pamięci Nie
- Karta sieciowa bezprzewodowa WLAN Wi-Fi 6E (802.11ax)
- Moduł Bluetooth Bluetooth 5.3
- Dźwięk System czterech głośników, trzy mikrofony
- Kamera internetowa FaceTime HD 1080p
- Bateria litowo-polimerowa
- Pojemność baterii 52,6 Wh
- Szacunkowy czas pracy na baterii do 18h
- Szybkie ładowanie Możliwość szybkiego ładowania zasilaczem USB-C o mocy 70W (opcja przy zakupie)
- Ładowanie i rozbudowa Port MagSafe 3 do ładowania; Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm; Dwa porty
- Thunderbolt / USB 4 obsługujące: Ładowanie, DisplayPort, Thunderbolt 3 (do 40Gb/s), USB 4 (do 40Gb/s)
- Klawiatura numeryczna NIE
- Podświetlana klawiatura TAK
- Touch ID TAK
- Obsługa wyświetlaczy Obsługa jednego wyświetlacza zewnętrznego o rozdzielczości maksymalnej 6K przy 60 Hz; Możliwość użytkowania drugiego wyświetlacza zewnętrznego o rozdzielczości maksymalnej 5K przy 60 Hz po zamknięciu pokrywy MacBooka Air
- Odtwarzanie wideo Obsługiwane formaty: m.in. HEVC, H.264, AV1 i ProRes; HDR z Dolby Vision HDR10 i HLG
- Odtwarzanie dźwięku Obsługiwane formaty: m.in. AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus i Dolby Atmos
- Zainstalowany system operacyjny macOS
- Wersja systemu operacyjnego macOS Sonoma lub nowszy
- Dołączone oprogramowanie Wbudowane aplikacje systemu macOS
- Dodatkowe informacje Touch ID, Gładzik Force Touch wyczuwający siłę nacisku, Czujnik oświetlenia zewnętrznego
Zawartość zestawu
13-calowy Macbook Air M3, Zasilacz USB‐C o mocy 30 W, Przewód USB-C n MagSafe 3 do ładowania (2m)
Materiał wykonania Aluminium
Wysokość 11,3 mm
Szerokość 304,1 mm
Głębokość 215 mm
Waga 1.24 kg.